Kdo ublíží druhému, ublíží tím i sám sobě. Ve skutečnosti není Já oddělené od Ty.

Projekt 5 pokladů (ABSURDISTÁN – 33. Já, já, já, jenom já – OHEŇ (6)

Jedna debata u našeho stolu na červnovém svrateckém čchi kungovém semináři (viz onen článek o orlích zázracích a otevírání srdce) se točila kolem jedné větičky:

„Nejlepším způsobem, jak být šťastný, je myslet na štěstí druhých lidí.“

Tak. A co Vy na to?? A co na to já, když se tak ráda na všechno dívám tak trochu jinak? :-)

Jak už to tak u debat chodívá, mezi širokou škálou nejrůznějších názorů se obvykle vyloupnou dva opačné. Lidé se pak vzájemně zavalují argumenty pro ten svůj názor a brání ho a někdy i agresivně. Nakonec se často jen pohádají a vlastně úplně k ničemu. Kolikrát jste takhle jen mrhali energií?? 

V tomto případě se proti výše zmíněné větě může objevit jiná: „No, to ani náhodou! Neměl by člověk být sám nejdřív šťastný, než začne dělat šťastné druhé lidi??“ Nebo „Tak dlouho budu skákat tak, aby byl ten druhý šťastný, až na své vlastní štěstí zapomenu.“ Jsem ráda, že u našeho stolu tenkrát k žádné rozmíšce nedošlo a nikdo neměl potřebu se vůči ničemu vymezovat..

Proč ale máme tak často tendenci se vymezovat ANO vs. NE?

Četla jsem kdysi o debatních kroužcích, kde si lidé (snad) vylosují, jaké stanovisko budou u nějakého výroku zastávat, tj. buď pro anebo proti, a pak pro něj musí nacházet argumenty. To mi přijde jako velmi dobrá příprava na paradoxní vnímání. Na ono poznání, které je platné v onom Jiném světě, o kterém mluvívám, že pravda obvykle leží za ANO a NE. Tam, kde ANO i NE platí zároveň :-) Pravda, není to tak naše klasická logika, na kterou jsme si zvykli. Ale binární matematika je počítačová matematika, no ne?? A jsme lidé, nebo stroje?? :-)

A tak zapomeňme chvíli na nějaké dělení na Já a Ty. Nic takového totiž ve skutečnosti neexistuje. Žádné oddělení tu není, ať už vidíme, co vidíme. Stejně jako religionistika došla k názoru, že žádné „náboženství“ vlastně neexistuje, i psychologie, jak jsem se s údivem dočetla, když jsem pátrala po pojetí osobnosti (a jejího spirituálního vývoje), vlastně také říká, že nic takového jako osobnost vlastně neexistuje. A vidíte, ve světě se to hemží nejrůznějšími hádkami o tom, co vlastně neexistuje :-) Že to přece všichni vidíme? Všechny ty křesťanství, islámy, judaismy a indická náboženství apod.? Jenže zamysleli jste se někdy nad tím, co je vlastně to, co vidíme??

Podobně je to s Já a Ty. Pár lidí, obvykle se to týká těch hypersenzitivních, vnímají, že žádné takové dělení neexistuje. Často se ztrácejí v tom, zda jsou jejich myšlenky jejich a jejich emoce jejich, nebo jestli třeba nepatří lidem kolem nich? Snaží se nějak racionálně uchopit to, co intuitivně cítí, ale fór je, že racio si s tím nikdy nebude vědět rady, protože je striktně duální.

Pár lidí obvykle také cítí, že když ublíží někomu druhému, ublíží tím vlastně sami sobě.

Protože se mu to vrátí. Třeba hned druhý den od toho, komu ublížili. Lidi totiž nezapomínají. A když zapomenou,  jejich vnitřní zranění, vnitřní smutek nebo agrese, nezapomíná zcela jistě a dříve nebo později Vás to zasáhne. Nebo se mu to vrátí hned a to v pocitech viny, nespokojenosti, hněvu, nebo smutku. To je to vnitřní peklíčko vztahů, ve kterém se ocitneme, když místo abychom pěstovali laskavé přijetí pěstujeme drsné odmítání.

A jak je to tedy v této optice s onou větičkou výše??

Když se nám jednoho dne podaří osvobodit se od toho našeho , které se snažíme udělat šťastným tak, že mu neustále div že ne na zlatém tácu servírujeme to, po čem touží, a ochraňujeme ho předtím, čeho se bojí, budeme konečně teprve šťastní…

V takovém světě, kterému a jeho touhy a strachy vládnou, je totiž Ty naším nepřítelem a soupeřem.  Zcela logicky. Když se ale na Ty podíváme jiným pohledem, který chce dopřát štěstí i jemu, vše se promění. Takové Ty se na chvíli stane naším druhým a my najednou vidíme, jaké hry vzájemně hrajeme, a že takovou hru nikdo nevyhraje. Jako v té teorii her – když se do sebe pustí dva jestřábi, uklovou se nakonec k smrti…

Ano, je dobré nezapomínat, že „nemáme obětovat to nejcennější v nás„, tj. Lásku a Pravdu a Vnitřní klid, pro toho druhého. Ale pokud jsme naladění na vlnu láskyplného přijímání, není možné přijmout druhého a zároveň odmítnout sám sebe! Stačí se tomuto náhledu otevřít a prosmýknout se za onu dualitu: vyber si buď A, anebo B! A pak se v nás otevře cesta, jak to udělat.

Ano, není to snadné, protože to není ta logika, ve které jsme byli vychováváni.

Ale je to ta cesta ke štěstí…. 

 


Zaujal Vás tento článek?

Jde o další článek ze série OHEŇ. A je to jen malá část celého ročního projektu (5 pokladů v Jahodovém ráji), který Vám (i sobě) na svém blogu nabízím. Na konci roku bude zahrnovat minimálně 50 střípků (5 x 10 článků)– takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. Harmonie elementů nám dává svobodu, radost, moudrost a vyrovnanost, spokojenost, důvěru a jistotu. Pokud jsou toto i Vaše hodnoty, které stojí za to rozvíjet, nemusíte čekat až do konce roku :-) Stačí se UŽ TEĎ ZDARMA přihlásit k odběru článků a všech 5 sborníků všech 5 elementů a to ZDE. (První sborník, elementu DŘEVO – Rozhodněte se, jaký život chcete žít, už vyšel :-)) Využijte toho naplno :-)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Oheň, Uncategorized se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Kdo ublíží druhému, ublíží tím i sám sobě. Ve skutečnosti není Já oddělené od Ty.

  1. Pingback: Červnová cesta do neduálního Jiného světa… | Žít je umění – ENjoy!

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s