Jak na odpuštění úplně jinak??

Projekt 5 pokladů (ABSURDISTÁN – 42. Držet se kamen – OHEŇ (8)

Před 3 lety jsem napsala v článku Držet se kamen tato slova:

Někdy mívám dojem, že nejen hopsáme kolem rozpálených kamen, ale že si na ně rádi sáhneme… a držíme se jich zuby nehty. Nadáváme, že to bolí. Ale nepustíme. Jsou to všechny ty bolístky, které si foukáme… a pak zas jdeme a znovu se těch kamen dotkneme. Asi abychom si všechnu tu bolest připomněli.

Je to podobné, jako když nám někdy někdo ublížil. Nebo když se prostě jen nechoval tak, jak jsme si představovali. Jak jsme třeba i potřebovali. 

A my na to neustále myslíme. Neustále si v hlavě přehráváme to, co se stalo. Nesnažíme se usmířit se s ním. Nesnažíme se pochopit, proč to udělal. Proč se to stalo. Prostě si jen dál a dál rozdmýcháváme to své ublížení a tu zahořklost, nebo hněv. Dál a dál saháme na ta rozpálená kamna. A přitom odpuštění má tak hojivou moc…. hojí rány nám, ale hojí i rány v mezilidských vztazích… Nebo nemáte podobnou zkušenost??

Odpuštění. To je velké téma. Dokud se v tom Jiném světě nenaučíme nevnímat to negativní jako útok na nás, vždycky bude co odpouštět. A dokud budeme to, co se kolem nás (a v nás) děje, dělit na pozitivní a negativní (líbí/nelíbí; chci/nechci), velmi snadno nás  to může zranit.

Dualitou totiž všechno začíná. My všichni jsme pojedli z toho stromu poznání dobrého a zlého. A nějak nechápeme, co je na tom tak zlého, že by nás za to měl nějaký Bůh (když už v něj a tento příběh tedy Židé, křesťané a muslimové) věří, trestat a vyhazovat z ráje. Tenhle příběh způsobil už tolik zla. A kolik vášnivých debat jsem o tom s jedním srílanským muslimem/průvodcem vedla při našich dlouhých cestách po Srí Lance! Žena jako svůdkyně už v ráji? A při tom všem posuzování a odsuzování, co je dobré a zlé, nám tak často uniká pointa toho příběhu! To ono rozlišování dobré/zlé je hřích (tj. chyba).

  • To dobré je to, za čím se honíme. Po čem toužíme. I Buddha říkal, že tanhá (touha) je příčinou utrpení.
  • To zlé je to, čemu se vyhýbáme. I buddhisté říkají, že touha/odpor (a nevědomost) jsou příčinou utrpení.

Tady u duality to všechno začíná! To, co se nám nelíbí, v nás probouzí negativní emoce. Podráždění, hněv, vztek. A nenávist. Lítost, smutek. Strach, hrůzu. I Číňané již kdysi dávno poznali, co s Vámi začnou podobné emoce dělat, když ve Vás začnou převládat. Rozhodí Vaše energie. Čím víc, tím hůř. Nakonec se to projeví i na fyzické úrovni. Ostatně právě o tom je celý cyklus 5 pokladů! Jak důležité je nenechat těch 5 energií, které nás oživují, rozhodit. Nenechat sami sebe rozhodit…

Ano, máme své strategie, jak se negativním emocím vyhýbat. Naše Ego nás dokonale chrání (slyšeli jste již o egoobranných mechanismech??). Obrní nás, uzavře nás, zabrání, abychom si všímali toho, co nám nevyhovuje. Potlačí traumata hluboko do nevědomí. Tam zdánlivě ničemu nevadí. Ale jistě jste již zažili, jaké to je, když je něco vyplaví na povrch…

Ale co je to za život? V neustálém defenzivním, nebo útočném nastavení? V neustálém napětí? Vidíte to v sobě? Jak se Vám v tom žije?? Vidíte to kolem sebe? V rodině? V práci? A co ti šílení diktátoři a teroristi? To neustálé přetahování o to, kdo je mocnější? Malá vyděšená Ega…

Dokud si hrajeme na tomto písečku, jakékoliv opuštění jakýchkoli obranných mechanismů a vyzbrojování (vnitřních i vnějších) je šílenství. Životu nebezpečné. Zahlédnou Vaši slabost a sežerou Vás, jako ve školách už děti šikanují ty slabší.

Jediná šance, jak tohle věčné tisícileté šílenství zastavit (a už tisíce let se o tom mluví), je z toho písečku odejít. Přestat tyhle dualistické hry, které nikdy k ničemu opravdu prospěšnému nevedly, hrát. Dospět. Pochopit, že naše síla nespočívá v těch hradbách a zbraních, ale úplně jinde. Uklidnit to vyděšené dítě v nás (Ego).

Jenže když lidstvo nic jiného nezná?? Mýlíte se, zná. Už tisíce let. Je to právě svět neduálního vnímání, který je tak jiný, než ten svět, který důvěrně známe! Proto mu také říkám Jiný svět a věnovala jsem mu celý nový web. Už je na čase, aby ho poznalo víc lidí! Funguje na zcela jiném principu. Vzpírá se naší zaběhané dualistické logice. Přijetí tam není rezignací. A změna toho, co není harmonické a opravdu svobodné, v to, co harmonické a svobodné je, je jeho nedílnou součástí. Je teď a tady, dostupný pro každého. Svět ve světě…

V okamžiku, kdy se otevřete tomuto Jinému světu, není co odpouštět. Ani sobě, ani druhým, ani světu, ani Bohu či Životu. Není nic, co by Vás zraňovalo. Nic, čím jste sami sobě ublížili. Nebo čím jste ublížili druhým. Ano, nadělali jste spoustu chyb a druzí s Vámi nejednali, jak by měli. Život se s Vámi nemazal. Ale Vy se toho nedržíte jako těch rozpálených kamen. Neubližujete sami sobě. (Od)pouštíte je a s tím i vinu svou i druhých.

Otevíráte prostor, kde je možné začít znovu a jinak…

Možná to znamená, že si budete muset stát víc za svým a nenechat druhé po Vás šlapat. Možná to znamená, že se budete muset druhým víc otevřít a důvěřovat jim a neříkat jim, co mají dělat. Možná to znamená, že budete muset víc důvěřovat Životu, i když Vás předtím mnohokrát zranil. Být odvážnější. Silnější. Ale jinak. Podle principů Jiného světa. Ne podle Ega a dualistického rozumu, ale podle toho, čím v hloubi duše jste…

Do té doby je dobré vědět, že táhnout s sebou životem vinu (svou, druhých, Života) je zbytečná dřina. O nějaké radosti ze života se pak moc nedá mluvit. Hledejte cesty, jak toho odpuštění dosáhnout. Existuje spousta návodů. Existuje metoda (a kniha) radikálního odpuštění například. A je rozhodně dobré porozumět tomu, že pokud jsme kdy my nebo někdo jiný udělal něco špatného, bylo to v podstatě jen ze strachu, z touhy, nebo nevědomosti. U někoho se projevila jako frustrace nebo hněv, u někoho jako nenávist, u jiného jako závist, u druhého jako deprese.

Všichni jsme ale na stejné lodi. Dokážeme-li odpustit sobě, dokážeme odpustit i druhým. A naopak….

Hodně štěstí…


Zaujal Vás tento článek?

Jde o další článek ze série OHEŇ. A je to jen malá část celého ročního projektu (5 pokladů v Jahodovém ráji), který Vám (i sobě) na svém blogu nabízím. Na konci roku bude zahrnovat minimálně 50 střípků (5 x 10 článků)– takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. Harmonie elementů nám dává svobodu, radost, moudrost a vyrovnanost, spokojenost, důvěru a jistotu. Pokud jsou toto i Vaše hodnoty, které stojí za to rozvíjet, nemusíte čekat až do konce roku :-) Stačí se UŽ TEĎ ZDARMA přihlásit k odběru článků a všech 5 sborníků všech 5 elementů a to ZDE. (První sborník, elementu DŘEVO – Rozhodněte se, jaký život chcete žít, už vyšel :-)) Využijte toho naplno :-)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Jiný svět, Oheň se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Jak na odpuštění úplně jinak??

  1. Sherlock Holmes napsal:

    Krásně a pravdivě napsané. SH

  2. Pingback: Červencové: „Není co odpouštět, protože v Jiném světě není, co by nás zraňovalo.“ | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s