3 lekce toho nejtěžšího okamžiku v životě…

Projekt 5 pokladů (ABSURDISTÁN – 37. Bezedná jáma – OHEŇ (10)

Jak často se Vám stalo, že Vás někdo zklamal? Že jste očekávali, že TEN DRUHÝ něco… a ono nic?? Stalo se mi to několikrát, a přece jsem se z toho do tohoto týdne opravdu nepoučila. Takže o tom nyní píšu a neočekávám, že Vy se poučíte :-) Očekávání totiž plodí zklamání. A navíc, já se ráda se nechávám v tom Jiném světě neočekávatelného překvapovat :-)

Vzpomínám na asi nejsilnější zážitek ve svém životě. Zrovna tento týden jsem si na něj náhodou vzpomněla a sdílela ho. A očekávala nějakou tu reakci. Reakce nepřišla, a přece právě tak to mělo nejspíš být. Aby mi to utkvělo v paměti. Abych si pak i v souvislosti s problémem jedné známé právě na tuto lekci vzpomněla. A zařadila ji mezi ty zkušenosti, které v člověku něco OPRAVDU mění.

Co byl tedy ten nejsilnější zážitek?

Je spojený s cestováním, s dlouhodobým pobytem v cizí zemi mezi muslimy, s dost vážným problémem (bez peněz, bez jídla, bez pití daleko od bydliště…) a s pár zásadními životními poznáními a zkušenostmi! Do detailu se o nich můžete dočíst v článku Dhahab aneb jak se dostat z Egypta bez peněz. Stručně Vám je shrnu tady:

 • život není boj o přežití a o peníze v životě nejde. Vždycky se najde někdo, kdo Vám pomůže. Stačí se nestydět a říct si. (Ostatně jen si vzpomeňte – právě dávání v  nás probouzí radost!)
 • trápení může být opravdu dar, který Vám otevře dveře k hlubokému prožitku vnitřního klidu a propojení s tím, co nás přesahuje. Nic lepšího v životě prožít nemůžete! A to se stalo tam na trajektu mezi egyptkou Nuwaibou a jordánskou Aqabou.

Je to již téměř 20 let a celé ty dlouhé roky byly právě tyto dva body pro mě zásadní životní lekce celé události. Ale zapomněla jsem na tu třetí. A teprve tento týden, týden o dávání vs. braní, mi ji připomněl!

Jaká tedy byla ta třetí lekce?

Když budeš myslet jen sama na sebe a na to, co BYS MĚLA DOSTAT, nedostaneš nejspíš nic. Nikdo totiž nedostane nic, dokud budeme myslet jen sami na sebe.

Jen na to, jak NÁM bylo ukřivděno. Jen na to, co MY SAMI potřebujeme. Kdo by nám to taky asi tak dal, když nikdo nepomyslí na toho druhého?  Na to, co BY MĚL DÁT, jak případně JEMU/JÍ bylo ukřivděno, co ONI třeba potřebují…

A tak jsme tam tenkrát v tom Dhahabu tiše vyčítali jeden druhému, místo abychom se vzájemně podpořili. A tak tisíce a tisíce lidí tiše vyčítají něco jeden druhému, místo aby se vzájemně podpořili. Nebo místo aby se přestali vzájemně trápit a šli tam, kde se budou cítit lépe…

Vzpomínám na jednu meditaci, kdy mě už všechno bolelo a já si říkala, proč nevstanu a nejdu pryč. K čemu se trápit?? A pak mi zrak padl na paní, která meditovala na druhé straně místnosti. Starší dáma, zjevně na tom byla jako meditační začátečnice mnohem hůř než já. Ano, to je ta chvíle, kdy MYSLET NA DRUHÉ A NE SAMI NA SEBE je léčivé. A bylo po bolestech. :-)

V okamžiku, kdy přestaneme očekávat a začneme dávat, se náš svět promění. Srdce se otevře a doslova ho naplní radost.

Však si to někdy zkuste! Je to natolik návykové, že tisíce lidí to mají jako drogu a zapomínají, že ani dávání se nemá přehánět! Dává se jen z toho, co máme, a nikdy by se nemělo dávat to nejcennější v nás – vnitřní klid a radost! Protože pokud dáváme, abychom dostali, co nemáme, a obětováváme této pofiderní lásce to nejcennější v nás, nezískáme nic a přijdeme o vše…

 


Zaujal Vás tento článek?

Jde o poslední článek ze série OHEŇ. A je to jen malá část celého ročního projektu (5 pokladů v Jahodovém ráji). Na konci roku bude zahrnovat minimálně 50 střípků (5 x 10 článků)– takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. Harmonie elementů nám dává svobodu, radost, moudrost a vyrovnanost, spokojenost, důvěru a jistotu. Pokud jsou toto i Vaše hodnoty, které stojí za to rozvíjet, nemusíte čekat až do konce roku :-) Stačí se UŽ TEĎ ZDARMA přihlásit k odběru článků a všech 5 sborníků všech 5 elementů a to ZDE. (První sborník, elementu DŘEVO – Rozhodněte se, jaký život chcete žít, už vyšel, ale brzy budu místo něj nabízet sborník elementu OHEŇ).

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Oheň, Uncategorized se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na 3 lekce toho nejtěžšího okamžiku v životě…

 1. jolana88 napsal:

  hmm – spíš bych řekla, že dokud člověk nemyslí na sebe – co by měl dostat – těžko se posune dál .. O trápení ani nemluvě …

  • avespasseri napsal:

   To je dobrá poznámka. Nicméně podle mých zkušeností je nutná rovnováha. Spousta lidí se teď dravě učí stát si za svým a za tím, co by ON/A měla dostat. Je dobré vědět, co je to, co chci, a to, čeho se nemám za každou cenu vzdát. A pak je čas se vykašlat na to prosazovat v prvé řadě sám sebe. Vždycky, když se mi to takhle povedlo, jsem nakonec dostala zároveň přesně to, co jsem chtěla a potřebovala i já :-))) Oni jsou lidé mnohem ochotnější vyhovět, vyjít vstříc, když ji ten druhý také vyhoví a vyjde vstříc :-) Jinak to dělají jen světci :-))))

 2. Pingback: Červencové: „Není co odpouštět, protože v Jiném světě není, co by nás zraňovalo.“ | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s