Když do sebe puzzlíky zapadnou…

Projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji (35. Jak kůl v plotě…) – ZEMĚ (6)

Skládali jste někdy puzzle? Hledali jednotlivé dílky, které by zapadly do celkového obrazu?? Čím náročnější byl obraz, který jste chtěli složit – velký, složený z tisíců dílků málo výrazných barev a jejich odstínů – tím náročnější celá práce byla. Jak najít ten správný dílek? Hodí se tam? Hodiny, dny, týdny třeba i déle jste měli před sebou jen jakousi změť dílků a obraz, který moc nedával smysl.

V životě je to velmi podobné. Tak často vnímáme, že máme nějaké ty dílky k dispozici, které by nám pomohli vidět realitu, ale netušíme, které to jsou, a kam je dát.

A často vidíme jen dílek a myslíme si, že je to vše. Že to je pravý stav věcí.

Tu oko, tu ruka, tu větev. Druzí mají zase jiné dílky, ale místo aby z nich složili jeden obraz, každý mává tomu druhému s tím svým před nosem.

Podívej! Pravda je dlouhá a má prsty. Ne, lžeš! Houby rozumíš! Pravda je dlouhá a prsty žádné nemá!

Znáte ten příběh o slonu v temné místnosti?? Několik lidí mělo říci, co v té místnosti je. Jeden stál u chobotu a říkal, že je to přece jasné. Je to lano. Druhý stál u ocasu a věděl s jistotou, že jde přece o koště. Třetí u nohy a že prý je to sloup. A tak dále. Každý byl přesvědčený o té své pravdě. Pravdu měli všichni a nikdo. Stačilo by složit ty své puzzlíky dohromady.

Nebo rozsvítit…

Co Vy? Už se Vám rozsvítilo?? Už jste složili ten svůj obraz z těch svých dílků?? Znáte ten pocit? 

Nedávno se mi opět přihodilo, že na povrch začaly vyplouvat různé další puzzlíky a začaly zapadat do obrazu, který se zdál již zcela hotový. Ale jako by začal najednou dostávat jiné kontury. Jako by se začal díky tomu proměňovat význam některých obrazů. Jako by se příběh rozehrál do větší hloubky. Znáte to? Když  k tomu, co vypadalo jako koule přidáte pár dalších čar a vznikne Vám z ní kočka…

Tak často si myslíme, že VÍME. A tak často se mýlíme! 

Pleteme si celkový obraz s pár puzzlíky. Nebo v nejhorším případě jen s jediným.

Tímto přesvědčením se pak necháme vést. Toto přesvědčení, tak neúplné, tak daleko od toho, jak se věci opravdu mají, pak ovlivňuje to, jak se na svět díváme a jak reagujeme na to, co se děje. Tak smutné…

To jsou ony svářečské brýle s jejich filtry, kterými filtrujeme to, co vidíme. Jste si vědomi vždy, když na něco reagujete, že možná nevidíte objektivní realitu (kdo ostatně něco takového vnímá??), ale jen a jen to, co Vám předkládá Váš mozek?? Mozek nemusí vidět lano. Může vidět hada. Jste si toho vždy vědomi??

Myslíme si, že intelektuální vzdělání nám umožní něco pochopit. Umožní mnoho, ale k těm nejhlubším pravdám rozum a školní vzdělání přístup nemá a neumožní nám nalézt životem tu správnou cestu.

Nejdůležitější je vědět jedno jediné: Vím, že stále ještě nic nevím :-)

Otevřenost.

Otevřenost mysli i otevřenost srdce.


Zaujal Vás tento článek?

Jde o článek ze série ZEMĚ. A je to jen malá část celého ročního projektu (5 pokladů v Jahodovém ráji). Na konci roku bude zahrnovat minimálně 50 střípků (5 x 10 článků)– takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. Harmonie elementů nám dává svobodu, radost, moudrost a vyrovnanost, spokojenost, důvěru a jistotu. Pokud jsou toto i Vaše hodnoty, které stojí za to rozvíjet, nemusíte čekat až do konce roku :-) Stačí se UŽ TEĎ ZDARMA přihlásit k odběru článků a všech 5 sborníků všech 5 elementů a to ZDE. (První sborník, elementu DŘEVO – Rozhodněte se, jaký život chcete žít, už vyšel, ale brzy budu místo něj nabízet sborník elementu OHEŇ).

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Země se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Když do sebe puzzlíky zapadnou…

  1. Pingback: Kde hledat vyrovnanost? (Hlavně, když bouří??) | Žít je umění

  2. Pingback: Srpen aneb jak se vypořádat s utrpením? (2. díl) | Žít je umění

  3. Pingback: Jít tam, kam mě srdce táhne (aneb o těch skutečných vánočních darech a vděčnosti) - Žít je umění milovat

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s