Červencové: „Není co odpouštět, protože v Jiném světě není, co by nás zraňovalo.“

Konec července a začátek srpna jsem měla tak nabitý (dcera jela na tábor a já na desetidenní kurz Vipassany), že nebyl čas na červencový shrnující článek.

Co Vy? Našli jste si čas na návrat k tomu svému červenci a připomenutí si toho, co Vám dal (nebo případně vzal?)

Stojí za to se ohlédnout i teď, když už pomalu končí i srpen. Protože alespoň já při tom pohledu zjišťuji, že mi pomáhá nacházet tu správnou cestu ve chvílích, které pro mě nejsou snadné. Ve chvílích, kdy mám dojem, že něco krásného končí. Ale zároveň mám prapodivný pocit, že ještě něco krásnějšího díky tomu začne, pokud nezůstanu stát, ale půjdu dál a zamířím tím správným směrem. Červenec mi v tom je, jak se zdá, velmi nápomocný :-) Třeba v něm najdete něco užitečného i Vy. Tak do toho!

Co mi tedy přinesl červenec a co jsem já vnesla do něj??

  • Dokončila jsem nový web www.zitjeumenimilovat.cz. Což je něco, co jsem hodně dlouho odkládala, protože se mi nechtělo přecházet z blogu na vlastní doménu. Blog je taková pohodička a přechod byl fakt náročný ( Z blogu na vlastní doménu? Asi z toho zešedivím…). Jak se zdá, přechody a změny mohou být náročné, ale mohou být také velkou radostí :-)
  • Přichystala jsem pro nový web také nový blog a to úplně Jiný :-) Jednou to bude můj jediný blog a moc se těším na to, až nastane ten čas, protože to bude znamenat, že jsem došla na konec své zásadní změny a mohu začít psát úplně jinak :-) A pro své čtenáře jsem přichystala i tajuplný dárek, který dostane každý, kdo se se mnou podělí o zpětnou vazbu na nějakou mou knihu nebo mimoňský kurz. Užijte si ho :-)! (A myslím, že pro srpnové vipassaně ho i doplním o pár pro mě velmi přínosných postřehů, které by neměly zapadnout.)

  • Součástí nového webu je i nové pojetí toho, co vlastně na blogu, na webu a vlastně i v životě dělám. A to je přechod do onoho Jiného světa nepodmíněného. Blog i web jsou mé způsoby toho, jak pravidla Jiného světa pochopit, prožít a jak si je hlavně zažít tak dobře, že to pro mě bude můj druhý mateřský jazyk :-) Je pro mě naprosto zásadní vykořenit ve mně ten zastaralý způsob vnímání světa (jen přízraky a bubliny) a praštěných reakcí na něj! Vždyť je to, jako když člověk panikaří, že ho uštknul jedovatý had a zatím se jen píchl o špendlík. A nebo se mu to třeba i jen zdálo :-) A protože Jiný svět považuju za lék na trápení každého, ráda se o vše dělím s každým, kdo má zájem přestat žít jen ve věčném utrpení pod nadvládou vyděšeného žádostivého Ega a jeho emocí.
  • Stále ve mně ještě dozníval květnový koncert Depeche Mode a jejich 2 písně se pro mě v červenci staly symbolem cesty do Jiného světa – HEAVEN (jaké to tam je) a SLOW (kudy se tam také dá dostat). Do světa, kde člověk ztrácí sám sebe a rozplývá se v důvěře a lásce, která člověku otevře srdce natolik, že člověk sám shoří. Je to zvláštní pocit, tak nezvyklý, tak kontraintuitivní, když se to stane. Když se odvážíte a zahodíte svá přání a touhy a své názory, skloníte se před utrpením druhého a otevřete se všemu, co Vám chce říct, ať se Vám to líbí nebo ne. Najednou platí, že když člověk dává a neočekává, zaplaví ho radost, ať se děje cokoliv. Stačí si ohlídat, aby člověk nedal z toho nejvzácnějšího, co má.
  • Ostatně červenec s sebou přinášel radost tak celkově. Výlety (hrad Houska), nebo všechny články ze série OHEŇ. A tam, kde plápolá oheň, ten, který člověka zahřívá, ale nespaluje, tam je vždy taková ta tetelivá radost :-)

Jaká poselství přinesla ohňová radostná témata?

Jak už ráno proměnit den v něco, nač se můžete těšit…

Každé ráno, každý nádech je příležitost k novému počátku. A je dobré vstupovat do každého dne i nádechu s vědomím něčeho, nač se můžeme těšit. To je ta totiž ta jiskřička, která se pak může rozhořet a zahřát nás…

Jak na odpuštění úplně jinak?

Vše začíná dualitou! Hříchem je rozlišování na dobré a zlé. Dokud se v Jiném světě nenaučíme nevnímat to negativní jako útok na nás, bude vždy co odpouštět. Ale v Jiném světě není co odpouštět, protože tam není co by nás zraňovalo. Zranění totiž vychází z toho, když to, co se děje, hodnotíme jako dobré, nebo špatné podle toho, zda se nám líbí, nebo nelíbí. Jen to, co se nám nelíbí, v nás začne probouzet negativní emoce jako je hněv, smutek, deprese apod. Ego nás sice chrání, ale svým dětským způsobem. A navíc život pod ochranou Ega je život v zajetí našich strachů. Pokud chceme přestat ty dětské hry na schovávanou a přetahovanou a „kdo má pravdu“ a „kdo je silnější“ hrát, musíme se vzdát i toho, co považujeme za své nejcennější hodnoty, protože z dobra či snahy očistit to či ono (inkvizice, nacismus a jiný „pachatelé dobra„) už bylo napácháno příliš zla!

Možná to znamená, že si budete muset stát víc za svým a nenechat druhé po Vás šlapat. Možná to znamená, že se budete muset druhým víc otevřít a důvěřovat jim a neříkat jim, co mají dělat. Táhnout životem vinu svou či druhých je zbytečná dřina. Odpuštění je léčivé.

Nic a nikdo není důležitější než tvá energie. To je ta pravá láska.

Stav naší energie může být nastaven buď na vysokou úroveň láskyplnosti, nebo na nízkou úroveň láskyplnosti. Co to znamená? Láskyplnost je onen stav, kdy k někomu (něčemu) přistupujete s úsměvem a otevřeností. Láskyplnost se také projevuje v tom, že si uvědomujeme hodnotu všeho, co právě vnímáme. V každém okamžiku. Vše má pro nás hluboký smysl. I to, co se nám obvykle nelíbí a nejradši bychom se tomu vyhnuli. Člověk se přece nevyhýbá tomu, co má pro něj hodnotu a smysl! Být naladěný na tento druh energie, uvolněné a láskyplné, je to nejdůležitější v životě. Nic, ani žádný člověk a jeho názory, ani žádná práce, není důležitější než tato energie. Můžeme dát cokoliv, ale nikdy nesmíme obětovat toto – to nejdůležitější v nás! Dáváme tak sami sobě sebelásku. Sami sobě dáváme tu hodnotu, svobodu a lásku, je v nás a promlouvá skrze nás i k druhým. Často nemusíme pro sebe ani pro druhé něco dělat. Často stačí pouze být. Být svobodně, uvolněně a láskyplně v této láskyplné energii. Ona si svou práci udělá sama přesně tak, jak je potřeba.

Vyžaduje to otevřít své srdce, důvěřovat sobě i druhému a pohybovat se na té úzké hraně sebeobětování, které není obětováním, ale naplněním… Je v pohodě? Uvolněný? Spokojený? Důvěřuje si? Důvěřuje tomu, že všechno bude přesně tak, jak má být, a že ať bude cokoliv, on to zvládne??? Nebo se vystresovaně někam přižene, dělá srandičky, ale přitom z něj jen sálá vnitřní nejistota a strach?

Z kvality Tvé energie vyrůstá kvalita Tvého života i života Tvého okolí. Není to Tvá práce, která Tě živí. Je to Tvá energie. Není to negativita Tvého okolí, která Tě trápí, jsou to negativní uzly v Tvé energii, které Tě trápí. A tak pečuj hlavně o svou energii… láskyplnou, uvolněnou, silnou a stabilní.

Tři lekce toho nejtěžšího okamžiku v životě

  1. Život není o přežití a o penězích, vždy jsi pod ochranou.
  2. Trápení může být dar.
  3. Když budeš myslet jen sama na sebe a na to, co bys měla ty sama dostat, nedostaneš nejspíš nic. Nikdo totiž nedostane nic, dokud budeme myslet jen sami na sebe a ne na ty druhé. Místo vyčítání jeden druhému je lepší jeden druhého podpořit.

Kdykoliv budete mít pocit, že Vás někdo zklamal, nebo že jste něco očkekávali a ten druhý nic, připomeňte si tu třetí lekci.

V okamžiku, kdy se rozhodneme dávat, se nám totiž otevře srdce a svět se promění. Je ale důležité dávat nezištně, ne proto, abychom dostali, co nemáme. A pokud této pofiderní lásce obětujeme to nejcennější v nás, nezískáme nic a přijdeme o vše..

Příspěvek byl publikován v rubrice měsíční shrnutí, Uncategorized se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Červencové: „Není co odpouštět, protože v Jiném světě není, co by nás zraňovalo.“

  1. Pingback: Než vypukne vánoční šílenství (4. část) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s