Přijmete i sychravý deštivý podzim s láskou jako dar??

Projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji (23. Nevděčníci jedni!) – KOV (1)

Navzdory posledním záchvěvům léta, už nastal podzim. Ještě ne astronomicky, ale jak jsem si během pár uplynulých let všimla, rozdělení roku podle čínské medicíny opravdu odpovídá přírodním cyklům. Příroda se již začíná připravovat. Jen si všimněte. Po ránu bývá chladno a některé stromy už začínají dostávat barevnější nádech.

Příznaky podzimu (stejně jako příznaky jara, léta nebo zimy) přicházejí vždy o pár týdnů dříve. Možná abychom se dokázali připravit na to, co přijde, a nebyli zaskočení sychravým deštivým počasím. Ať již je řeč o přírodních cyklech, nebo cyklech našeho vlastního života. Láskyplné teplo končí a přichází čas pomalého návratu ke kořenům…

I my jsme totiž součástí přírody a neseme ve svých životech její otisky. Jen je vidět.

Stejně jako se na jaře v období elementu DŘEVA všechno probouzelo k životu, i my jsme se probouzeli k životu. Stejně jako se na jaře sází semínka, i my jsme se rozhodovali, jaká semínka zasadíme. Jaký život vlastně chceme žít?? A kdo o tom rozhoduje, není to náhodou naše Ego? (Podobně zní sborník článků elementu DŘEVO.)

Stejně jako je příroda v létě, v období elementu OHEŇ, plná tepla a energie, která dává růst plodům, i my v sobě můžeme v létě pocítit tu vášeň, se kterou zaléváme ta svá semínka, a tu radost, se kterou sbíráme první sladké plody. Také jste si užili jahod a borůvek? Onoho symbolu radostného léta??

Na podzim, za vlády elementu KOV, se příroda zbavuje všeho, co v zimě nebude potřebovat, a svou energii postupně přenáší z periferií listů a plodů do kořenů. Chystá se k zimnímu odpočinku. Zatímco na jaře a v létě jsme se možná cítili plní nadějí a radostí (případně zklamaných nadějí a potažmo smutku), deset týdnů podzimního období, které tento týden začalo, nás povede k tomu, abychom zhodnotili úrodu. A zbavili se všeho, co nepotřebujeme, aby příště ta úroda byla ještě lepší. A začali svou pozornost obracet víc dovnitř a posilovat vlastní kořeny. Je to zázračný cyklus…

Také to tak vnímáte?? Pro mě je to letos naprosto hmatatelné!

Cítím, že přichází období, kdy vše, co už nepotřebuji, půjde nemilosrdně pryč, a zůstane to, co mi prospívá. Období, které jako mlýn semele úrodu a zbaví obilí nečistot. Období posilování vlastních kořenů. A to, jak budu to období snášet, bude záležet jen a jen na mě! Buď ho přijmu s vděčností jako dar a využiju ho k dobru svému i svého okolí, nebo se budu trápit nároky podzimu. Stěžovat si a brblat. Jenže kam tohle vede, víme. I já už to příliš dobře vím. Četla jsem navíc roční shrnutí (měsíc po měsíci) uplynulých 3 let a bylo naprosto zjevné, jak roční cyklus funguje :-) Vřele doporučuji i Vám si taková shrnutí psát, je to povzbuzující!

To, jak zvládáme nároky podzimu obvykle úzce souvisí s tím, jak jsme využili dary jara a léta.

Do jaké míry jsme pochopili, kde hledat tu SKUTEČNOU svobodu (viz sborník elementu DŘEVA) a tu SKUTEČNOU radost (viz sborník elementu OHEŇ). A do jaké míry jsme to začali praktikovat :-) Svobodu od vyděšeného Ega, které se pořád něčeho dožaduje. Radost, kterou si nekazíme tím, že pořád něco kritizujeme. Když přijde podzim a začne brát to, co nám už neslouží, ale na čem kolikrát zbytečně lpíme, přijmeme to s vděčností, jako když ze sebe ve sprše smýváme nánosy prachu z cest?? Co myslíte?? :-)

Podzim s sebou přináší své nároky.

Chce, abychom se naučili být opravdu vděční a to i za to, co se nám nelíbí a co nás bolí. Abychom nevzdorovali tomu, co se děje, a nesnažili se změnit ten svět tam venku. Abychom si jen nestěžovali, ale převzali zodpovědnost za své emoce a svůj život a něco dělali. Abychom objevovali své chyby, poučili se z nich a už je znovu neopakovali. Abychom se obrátili sami k sobě, pečovali o své tělo, svou mysl a svou energii. Ty jsou naše a skrze ně vede cesta ke změnám. Skrze bdělost a vnímavost a z nich vycházející moudrost, která dokáže pochopit, že i tím, čím chcete pomoci, ubližujete, a to, co zdánlivě ubližuje, pomáhá :-)

Neděsí Vás to? Vydáte se se mnou na tuto desetitýdenní sprchovačku?? :-) Deset dní na vipassaně bylo náročných, ale už tam a hlavně poté jsem byla za ty zkušenosti ohromně vděčná. Myslela jsem si naivně, že odchodem domů to skončí. Ale nekončí… 

 


Zaujal Vás tento článek?

Jde o článek ze série KOV. A je to jen malá část celého ročního projektu (5 pokladů v Jahodovém ráji). Na konci roku bude zahrnovat minimálně 50 střípků (5 x 10 článků)– takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. Harmonie elementů nám dává svobodu, radost, moudrost a vyrovnanost, spokojenost, důvěru a jistotu. Pokud jsou toto i Vaše hodnoty, které stojí za to rozvíjet, nemusíte čekat až do konce roku :-) Stačí se UŽ TEĎ ZDARMA přihlásit k odběru článků a všech 5 sborníků všech 5 elementů a to ZDE. (První sborník, elementu DŘEVO – Rozhodněte se, jaký život chcete žít, už vyšel, ale brzy budu místo něj nabízet sborník elementu OHEŇ).

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Kov, Uncategorized se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Přijmete i sychravý deštivý podzim s láskou jako dar??

  1. Pingback: Srpen aneb jak se vypořádat s utrpením? (2. díl) | Žít je umění

  2. Pingback: To, co přijímáme s láskou a vděčností, nebolí. Ať je to jakkoliv tvrdé. | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s