S tou bdělostí a přítomností je to prý úplně jinak…

Projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji (29. Jak ta Šípková Růženka) – KOV (2)

Jak jste se mohli dočíst v prvním článku podzimní série (KOV) ročního projektu 5 pokladů, nastává období obracení své pozornosti dovnitř, posilování kořenů a hodnocení úrody. Jaké plody přinesla semena, která jsme na jaře zasadili? Co můžeme změnit, aby příště mohla být úroda lepší? Čeho se zbavit, co pročistit??

Zdálo by se, že podzim, který nás nutí zbavovat se toho, co nefunguje nebo co není přínosné, je oproti jarnímu období plného příslibů a radostnému letnímu období mnohem náročnější. Ale jak je řečeno v prvním článku, ono je to jinak:

To, jak zvládáme nároky podzimu obvykle úzce souvisí s tím, jak jsme využili dary jara a létaDo jaké míry jsme pochopili, kde hledat tu SKUTEČNOU svobodu (viz sborník elementu DŘEVA) a tu SKUTEČNOU radost (viz sborník elementu OHEŇ). A do jaké míry jsme to začali praktikovat :-)

To práce, kterou jsme odvedli na jaře a v létě rozhoduje o úrodě podzimu. Dostáváme jen to, co si zasloužíme, ať se nám to líbí, nebo ne… 

Zpětně nám může v novém roce pomoci, když se naučíme být opravdu moudří.

Protože právě moudrost rozhoduje o tom, jaká semínka budeme na jaře sázet. Zda se nám podaří rozpoznat, co je z Ega a co ne. Taková moudrost přichází s bdělostí. Nevyčteme ji nikde z knížek. Nikdo nám ji nedokáže popsat a vysvětlit. A ani my to nedokážeme!

To nejdůležitější totiž musíme pochopit my sami. Musíme se obrátit sami do sebe a právě podzim (a zima) jsou ta správná období, kdy to dělat. I kdybychom popsali stohy knih, napsali miliony slov a hodiny a hodiny druhým vykládali co a proč, slova jsou jen slova. Jak zpívají Depeche Mode, kteří u mě v srpnu už opět získali svou pozici duchovního učitele, v písni Enjoy the Silence:

Words like violence, break the silence, come crashing in, into my little world, painful to me, pierce like through me, don’t you understand? oh my little girl.

Nechci překládat něco tak krásného, ale stručně řečeno pro ty, kdo nevládnou angličtinou – slova se prolamují do ticha, bolestně. Jako násilím. Copak to nechápeš?? A text pokračuje dál a zapište si ho za uši.

Vše, co jsem kdy potřeboval, vše, co jsem kdy chtěl, mám tady ve svém náručí. Slova jsou nepotřebná, jen ubližují.

Slova nikdy nedokáží přenést to, co chcete opravdu sdělit. Pravda je v nás – ve mně, ve Vás! Jen se jí otevřít…

Kolik nepochopení a kolik konfliktů již vzniklo jen proto, kdo co řekl a ten druhý to nepochopil?

Kolik problémů již přinesla slova, která přišla nevhod, nebo která byla zcela zbytečná? Jaksi navíc? Chcete vysvětlovat?? Někdy je mnohem moudřejší to nedělat. Jsou věci, která slova nikdy nedokáží předat.

Nejdříve je potřeba zahlédnout, pochopit a uvěřit, než dokážeme přijmout jako pravdu to, co zaznívá… 

Ani sama sebe často neposlouchám (kolikrát jsem již při zpětném čtení svého blogu zjistila, že kdybych si to byla přečetla dřív, tak bych byla jednala jinak), jak pak mohu očekávat, že druzí budou budou naslouchat mně??

Šípková Růženka v sobě nese poselství o bdělosti, ve které se skrývá moudrost.

Ne jen tak obyčejná bdělost, o které se tak často mluvívá. Ono bdělé vědomí přítomnosti, ve které si uvědomujeme v každém okamžiku, co právě děláme: nadechuji, vydechuji, jdu, jím, krájím mrkev, řežu se do prstu… 

Taková bdělost je sice velmi důležitá. Jak už bylo řečeno v článcích série elementu ZEMĚ, existuje mnoho způsobů, jak vyskočit z iluzorního světa naší mysli, do toho, co je reálnější. Tento způsob, tato bdělost, je jedna z těch metod. Kdo ji zvládá, ať více či méně, získává od života mnohem víc než ti, kdo se propadají do představ, myšlenek, obav z budoucnosti a smutků z minulosti.

A přece existuje i bdělost, která jde dál než jen za přítomnost a pojmové (tj. popisované) vědomí toho, co se právě teď děje. Existuje bdělost bez pojmů. Existuje bdělost přesahující čas (ať již jde o přítomnost, budoucnost nebo minulost).

Existuje bdělost vztahující se k podstatě bytí. Podstatě mysli. Neduální nekonceptuální bdělost mimo čas a prostor. Tam, kde není dualita, není automaticky ani Já a Ty, ani ego a ani strach (a potažmo touhy) ega. Je to právě právě tento prostor, který nám umožňuje nacházet ta správná semínka, která sázet… 

Na podzim je čas jít hluboko do sebe a učit se nacházet podstatu bytí a neduální svět. Ten Jiný svět, který převrací vzhůru nohama to, co jsme se od narození o světě a o způsobu žití učili. Už jste se přihlásili o PDF Jiného světa??

Dokud nepochopíme neduální Jiný svět a nezačneme se učit postupně, krůček za krůčkem žít podle jeho jiných neduálních pravidel, budeme jako ta Šípková Růženka (viz odkaz nahoře), která nejen že spí, ale která, i kdyby se stokrát probudila, znovu půjde a píchne se o trn růže. Protože bude možná bděle vědomá toho, že se teď právě píchá, ale nebude dost moudrá na to, aby to znovu a znovu nedělala…

Nebude si VĚDOMÁ toho, co doopravdy dělá. Toho, co jí a celému království přinese užitek a co jí a celému království přinese neštěstí a další léta trápení a čekání, že zas někdo přijde a osvobodí je.

A právě o toto vědomí nyní v tomto podzimním období jde. Ne o pouhé vědomí přítomnosti, ačkoliv bez něj se ten krůček dál k moudrosti nedá udělat.

(Na úvod si třeba můžete přečíst dzogčhenovou knížku Bezstarostně a důstojně, která se stala na poslední den mou prázdninovou literaturou a která hodně ovlivnila text tohoto článku. Nicméně začala bych spíš PDF Jiný svět a k dzogčhenu a jiným neduálním učením se prokousávala postupně. Není to úplně snadné :-))


Zaujal Vás tento článek?

Jde o článek ze série KOV. A je to jen malá část celého ročního projektu (5 pokladů v Jahodovém ráji). Na konci roku bude zahrnovat minimálně 50 střípků (5 x 10 článků)– takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. Harmonie elementů nám dává svobodu, radost, moudrost a vyrovnanost, spokojenost, důvěru a jistotu. Pokud jsou toto i Vaše hodnoty, které stojí za to rozvíjet, nemusíte čekat až do konce roku :-) Stačí se UŽ TEĎ ZDARMA přihlásit k odběru článků a všech 5 sborníků všech 5 elementů a to ZDE. (První sborník, elementu DŘEVO – Rozhodněte se, jaký život chcete žít, už vyšel, ale brzy budu místo něj nabízet sborník elementu OHEŇ).

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Kov se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na S tou bdělostí a přítomností je to prý úplně jinak…

  1. Pingback: Srpen aneb jak se vypořádat s utrpením? (2. díl) | Žít je umění

  2. Pingback: Září ve víru, aneb o životních omylech… (1. díl) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s