O stromu, který se na podzim bránil shodit listí…

Projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji (17. Co všechno děláme s odporem… ) – KOV (3)

Podzimní období (období elementu KOV) s sebou nese nutnost shazovat listí. Tj. vzdávat se všeho, co již nepotřebujeme. Představte si, že strom si na podzim usmyslí, že si své listí nechá, protože co kdyby mu nenarostlo na jaře nové?? Co když mu bez nich bude v zimě zima??  Hloupost, co??

Nechci Vás urážet, ale ruku na srdce, nechováme se někdy podobně jako takový strom?? 

Život je změna, říká se. Život prochází různými fázemi, podobně jako příroda. Jsou chvíle, kdy tvoříme. Představujeme si, čemu bychom chtěli vdechnout život, a děláme pro to maximum, které zvládneme. Jsou chvíle, kdy užíváme plody toho, co jsme stvořili. Pak ale přichází období, kdy to, co jsme stvořili, musí přenechat prostor něčemu novému.

Není to tak, že bychom se museli vzdát úplně všeho. Za ten rok jsme povyrostli podobně jako strom. Načerpali jsme nové živiny. Možná jsme konečně povyrostli natolik, že vidíme nad keři, které nás obklopovaly, a máme lepší přehled. Nadhled.  Ale pokud se nezbavíme všeho, co by nám bránilo dalšímu růstu, je vše, co jsme získali, jen na obtíž!

Odpor vůči této životní fázi, která se neustále opakuje, nám  brání v růstu! 

Vzdor vůči tomu, co je, bývá tou největší překážkou jakýchkoli pozitivních změn. Zdá se to paradoxní, ale Jiný svět je ve své podstatě paradoxní. Černobílé pravdy jsou pravdy extrémů a nic pozitivního nakonec nikdy nepřinášejí.

Stejně tak i samotný vzdor může být někdy zcela legitimní :-) O legitimním vzdoru a o snahách o změnu, za kterými se naopak skrývá ten prachsprostý vzdor, který nikam nevede, jsem napsala celé dvě kapitoly své druhé e-knihy Vdechněte život poselstvím svého dětství. Mnohdy není snadné se v této problematice orientovat :-)

Stručně řečeno: 

 • pokud se nám něco nelíbí tam venku, a proto se to snažíme změnit, jdeme na to špatně.
 • ke změně dojde automaticky teprve v okamžiku, kdy změníme svůj vlastní přístup.
 • pokud se nám něco nelíbí, pátrejme nejdříve sami v sobě – neděláme totéž my sami? Nemůžeme si totéž dopřát my sami? Musíme být opravdu závislí na druhých, kteří nás mají dělat šťastnými??
 • většinou toužíme po 5 základních věcech (svoboda, radost a láska, vyrovnanost, klid, spokojenost, odvaha, sebe(jistota)), ale ty leží ve sféře nepodmíněného. To jest nic vnějšího nám je dát beztak nemůže.
 • skutečná změna vyrůstá z vnitřního klidu a tato vnitřní harmonie a bezkonfliktnost se pak odrazí i navenek. Nebude nic neharmonického, co by se Vám mohlo zrcadlit.
 • někdy je vnitřní vzdor znamením toho, že nepřijímáme to, co je, a chceme, aby to za nás někdo změnil. Můžeme se pokusit svou nespokojenost vyjádřit a požádat o změnu, ale i kdyby se ten druhý (či okolnosti) změnil, ta vnitřní změna na nás stejně ještě čeká. A čekat bude, dokud už nám nezbude nic jiného, než se těm vnitřním démonům, se kterými nechceme nic mít, nakonec nepostavíme. Dokud zcela nepřijmeme vlastní zodpovědnost za to, jak se cítíme. A neosvobodíme tak sebe i druhé.
 • někdy je vnitřní vzdor znamením toho, že se bráníme vnějšímu či vnitřnímu tlaku popřít v sobě něco, co popřít nesmíme! V tom případě je vzdor zcela legitimní a ukazuje nám, že daná cesta není pro nás.
 • pokud vzdorujeme ze strachu nebo z touhy, aby bylo po našem, smůla. Takového odporu se musíme vzdát.

Pokud chceme růst, musíme se vzdávat toho, po čem toužíme, a jít tam, kam se bojíme jít. Teprve pak se otevřeme svým nejhlubším touhám a své nesměrné vnitřní síle, která se nezalekne vůbec ničeho! 


Zaujal Vás tento článek?

Jde o článek ze série KOV. A je to jen malá část celého ročního projektu (5 pokladů v Jahodovém ráji). Na konci roku bude zahrnovat minimálně 50 střípků (5 x 10 článků)– takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. Harmonie elementů nám dává svobodu, radost, moudrost a vyrovnanost, spokojenost, důvěru a jistotu. Pokud jsou toto i Vaše hodnoty, které stojí za to rozvíjet, nemusíte čekat až do konce roku :-) Stačí se UŽ TEĎ ZDARMA přihlásit k odběru článků a všech 5 sborníků všech 5 elementů a to ZDE. (První sborník, elementu DŘEVO – Rozhodněte se, jaký život chcete žít, už vyšel, ale brzy budu místo něj nabízet sborník elementu OHEŇ).

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Kov se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na O stromu, který se na podzim bránil shodit listí…

 1. Pingback: Jsou chyby, které je potřeba dělat… | Žít je umění

 2. Pingback: Nechci být jako Muhammad, ale kdo v koutku duše tak trochu není??? | Žít je umění

 3. Pingback: Září ve víru, aneb o životních omylech… (1. díl) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s