Ta největší chyba, která z nás vysává nejvíc energie..

Projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji (6. Drákula hadr… ) – KOV (5)

V minulém článku (Jsou chyby, které je potřeba dělat) byla řeč o chybách, které v životě děláme. O těch, kterých jsme si vědomi (a třeba se je i snažíme napravit), ale i o těch, kterých si vědomi nejsme. To jsou obvykle ty, kterým pácháme nejvíc zla a ještě si myslíme, že to děláme „pro dobro”. Druhých, nebo dokonce celé společnosti. Vzpomínala jsem na ony systémy, které nás chrání před zlem, ale tomu zlu spíš napomáhají.

Tou zásadní chybou je vzdor. Odpor vůči tomu, co je. Tímto vzdorem stojíme v cestě Životu, aby vše vedl tou nejlepší možnou cestou. To vše za iluzorního přesvědčení, že vše musíme řídit a mít pod kontrolou, protože my sami nejlépe víme, co je nejlepší a co by se mělo stát.  A tenhle boj nás stojí fůru energie…

Teď možná kroutíte hlavou, že to přece nejde. Kdybychom se měli smiřovat s tím, co se děje, kde bychom byli? Pořád na stromech? A kdo by se postavil Hitlerovi? Proti zlu se přece musí bojovat a nečekat, až to za nás někdo udělá. A nejhorší jsou ti sluníčkáři, kteří by si nechali rozpárat tu svou láskyplně a chápavě otevřenou náruč…

Usmívat se na zlo je hloupá strategie. Ale bojovat s ním ještě hloupější. Budeme-li se usmívat, nejspíš nás rozsápe. Budeme-li bojovat, rozpoutáme věčnou válku, nejspíš v ní zemřeme, ale i kdyby ne, již nikdy nepoznáme skutečný mír. Máme vůbec na vybranou?

Zastavit se tváří v tvář tomu, co je zjevně špatně, a nereagovat výpadem, se zdá být nemožné. Zastavit se ve chvíli, kdy se cítíme mizerně, a nebránit se, se zdá být sebezničující. Ale cokoliv jiného je k ničemu…

Existuje jedno rčení, které se mi kdysi hodně zalíbilo:

Bojovat za mír je stejně absurdní jako šukat za panenství.

Máme v životě dva velmi špatné rádce: nevědomost a strach.

Oba spolu chodí ruku v ruce a ještě si s sebou vedou touhu po tom, aby bylo všechno jinak. Konečně. Prostě musí. A nejlépe hned, protože se to už nedá snést…

Nevědomost nám brání vidět, co je tou opravdovou příčinou toho, co vnímáme jako zlo. Obvykle pak útočíme podobně moudře, jako když kolem sebe slepě máváme mečem. A strach nám brání reagovat moudře. Strach má totiž pouze jeden jediný účel: ochránit nás před tím, co vnímáme jako bezprostřední ohrožení. Jenže existuje ještě jedno krásné přísloví:

Strach má velké oči.

A ohrožení vidí všude. Z provazů dělá jedovaté hady a z opadaných stromů monstra. Navíc nám brání vidět jednu zásadní věc: ve skutečnosti nás neohrožuje vůbec nic! Veškerý náš boj je najednou zcela zbytečný. Prostě mrhání energií. Nemusíme přece reagovat výpadem na každý provaz, který zahlédneme. Nemusíme se bránit každému stínu, ať vypadá jakkoliv děsivě. Stačí když vydržíme a za vším tím, co nám přijde nepřijatelné, za vším tím strachem, objevíme volný prostor Jiného světa. 

Teprve pokud naše jednání vychází z tohoto prostoru a ne z nevědomosti, strachu nebo touhy, má sílu zastavit šíření utrpení. 

Jiný boj nás pouze zbytečně vyčerpává. Vysává z nás energii podobně jako onen slavný hrabě Drákula. Postupně se vkrade dovnitř (ale bez našeho svolení to nepůjde), nenápadně nám začne brát šťávu, tu trošku, to víc, dokud nám ze žil nevyprchá ta poslední kapka života. A z nás se stane nemrtvý. Ano, zdá se, že jsme živí. Ale žijeme pouze v temnotách a jen napůl. Energii získáváme pouze z druhých lidí. To oni mají za úkol nás zachraňovat a vlévat nám trochu toho života do žil…

Všichni víme, že nejvíc energie nám berou negativní myšlenky a emoce. A přece jim neustále propadáme. Možná proto, že jsme si dosud představovali negativní pouze jako něco špatného, ale nepochopili jsme, že negativní znamená vzdorující tomu, co je, a toužící po něčem, co není. Nepřijímající. Stavějící se negativně k Životu. A že jsme se dosud nenaučili najít v sobě sílu a odvahu otevřít se tomu, co je, a odpovědět na to – ať je to cokoliv – moudře, s uvědoměním a sebejistotou. A ne pouze se strachem a nejistotou.

O tom, jak najít sílu stát neochvějně tam, kde obvykle reagujeme buď útěkem nebo útokem, píše a učí úžasným způsobem Pema Chodron. Jak říká, těmi opravdovými bojovníky jsou ti, kteří nemají strach ve chvílích nejistoty. 


Zaujal Vás tento článek?

Jde o článek ze série KOV. A je to jen malá část celého ročního projektu (5 pokladů v Jahodovém ráji). Na konci roku bude zahrnovat minimálně 50 střípků (5 x 10 článků)– takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. Harmonie elementů nám dává svobodu, radost, moudrost a vyrovnanost, spokojenost, důvěru a jistotu. Pokud jsou toto i Vaše hodnoty, které stojí za to rozvíjet, nemusíte čekat až do konce roku :-) Stačí se UŽ TEĎ ZDARMA přihlásit k odběru článků a všech 5 sborníků všech 5 elementů a to ZDES přihláškou dostanete ZDARMA sborník elementu OHEŇ o tom, kde hledat tu skutečnou radost :-) Hotový je také již sborník elementu DŘEVO (Rozhodněte se, jaký život chcete žít).

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Kov, Uncategorized se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Ta největší chyba, která z nás vysává nejvíc energie..

  1. Pingback: Nechci být jako Muhammad, ale kdo v koutku duše tak trochu není??? | Žít je umění

  2. Pingback: Nic nepotřebuji a ničeho se nebojím. No kdo TOHLE má?? :-) | Žít je umění

  3. Pingback: Září ve víru, aneb o životních omylech… (1. díl) | Žít je umění

  4. Pingback: Září ve víru aneb o životních omylech… (3. díl) | Žít je umění

  5. Pingback: Proč nás naše snaha vyhýbat se tomu, co nás bolí, jednou paradoxně utrápí? | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s