Než vypukne vánoční šílenství (4. část)

V předchozích částech jsem se ohlédla za první polovinou roku 2017. Řekla bych, že už vím, jaký symbol mu nakonec přiřadím :-) Ale nepředbíhejme… 

První tři měsíce byly hodně o objevování a tvoření nového, o hledání kotvy a toho, co vlastně chci. Řekla bych typický úvod do nového roku ve znamení elementu DŘEVA a jeho energie sázení a růstu :-)

Další tři měsíce byly o štěstí, lásce a radosti, které nevycházejí z něčeho vnějšího, ale zevnitř. Z prostoru nepodmíněného. Z prostoru Jiného světa. Řekla bych typická energie OHNĚ.

 

Další 3 měsíce byly jako tsunami – nebýt pevných základů, smetly by mě

Předchozího půl roku byla taková nenápadná příprava, řekla bych. Přicházela mi spousta náznaků. Jak už to tak bývá. Přicházela mi také spousta rad. Jako by se něco chystalo a bylo zásadní, abych tím prošla posílená a ne rozkouskovaná na kousíčky. Ruka na stromě, noha v tlamě žraloka. Hmm…

V červenci jsem konečně po půl roce stvořila svůj nový web (www.zitjeumenimilovat.cz) a samozřejmě byla po výletech (pekelný hrad Houska třeba). Byly tam, dole, čerti už čekali v temnotách :-) Ve svých článcích z projektu 5 pokladů jsem se učila odpouštět (viz článek Červencové není co odpouštět, protože v Jiném světě není, co by nás zraňovalo). Úplně jinak. Učila jsem se být naladěná na ten láskyplný, otevřený druh energie. Učila jsem se, že:

Z kvality Tvé energie vyrůstá kvalita Tvého života i života Tvého okolí. Není to Tvá práce, která Tě živí. Je to Tvá energie. Není to negativita Tvého okolí, která Tě trápí, jsou to negativní uzly v Tvé energii, které Tě trápí. A tak pečuj hlavně o svou energii… láskyplnou, uvolněnou, silnou a stabilní.

Procházela jsem se zpětně třemi lekcemi toho nejtěžšího okamžiku v mém životě. Připomínaly mi, že místo výčitek je lepší druhého podpořit.

Pak přišel srpen a s ním ta vlna tsunami (viz článek Srpen, aneb jak se vypořádat s utrpením (1-2. část)). Díky bohu za předchozího půl roku a za červencovou nalévárnu o láskyplné energii a odpuštění :-)

Srpen mi přinesl lekci o utrpení a vyrovnanosti mysli. Bylo to neuvěřitelné. To, co bych kdy předtím vnímala jako noční můru, jsem snášela velmi dobře.

Ačkoliv ne bez problémů a ne bez otázek, které mi kolovaly hlavou.Výrazně mi pomohl srpnový desetidenní kurz meditace vipassana, kterému říkám kurz vyrovnanosti v utrpení. Ukázal mi, proč vydržet. A ukázal mi, jak vydržet. Vnímám ho jako takovou zhuštěnou intenzivní zkušenost o pomíjivosti, utrpení a soucítění.

A výrazně mi opět pomáhaly články z projektu 5 pokladů – o tom, jak důležité je nehádat se o své pravdy. Každý má ten svůj střípek puzzle. O tom, co všechno se skrývá pod maskou Ega a že pod jeho ochranářskými tendencemi se skrývá jen a jen strach a utrpení, zatímco pod utrpením a za ním člověk může najít vnitřní klid. To jsem mnohokrát zažila na vipassaně.  O tom, kde hledat vyrovnanost, když bouří. A zda dokážeme přijmout sychravý podzim, který se zbavuje všeho, co se neosvědčilo, jako dar.

A o tom, že bdělost znamená i moudrost – tj. neudělá Růženka nakonec tu stejnou chybu? A co je tou největší chybou? Očekávat, že něco nebo někdo zvenku naplní naše potřeby.

Kdykoliv hledáme u druhých porozumění, podporu nebo cokoliv, co se tváří takto vznešeně a co máme plné právo po druhých požadovat, musíme si zároveň položit jednu základní otázku: Jsem spokojený/á i bez toho? Dokážu žít šťastně i bez toho, co mi ten druhý dá? Nebo je mé štěstí na něčem či na někom TAM VENKU závislé??  Teprve pokud si s čistým svědomím můžeme na první dvě otázky odpovědět ANO, pak víme, že jednáme z té správné motivace. Ne z touhy, aby někdo udělal naši práci za nás (dal nám štěstí), nebo ze strachu, že to sami nezvládneme, ale z vědomí, že je správné dávat druhým porozumění a podporu atd.

To byla má velká srpnová lekce. Jak důležité je osvobodit sám sebe, najít v sobě ten prostor, kde nic nepotřebuji a ničeho se nebojím. A tím osvobodit i druhé.

Září jasně ukázalo, že i když se splní naše toužebné přání, nemusíme z toho mít takovou radost, jak jsme si představovali (viz trojdílný záříjový článek Září ve víru aneb o životních omylech (1-3-)). Aneb lekce pokračují. Lekce o svobodě. Lekce o iluzích a sebeklamech. O tom, co jsme o sobě nechtěli vědět. Lekce o životních omylech.

Září už se neslo ve znamení podzimního průklestu a podzimní sklizně a hodnocení plodů. Objevování, co už příště raději nesázet. V rámci projektu 5 pokladů jsem psala články o nemoudrém vzdoru a o chybách, které děláme. O těch zjevných, ale i o těch, kterých si nejsme vědomi a považujeme je za něco správného. A jsme potom jak Muhammad, který neunesl útoky a rozhodl se své dobro lidem vnutit. V kostýmu ctností a ve jménu lásky a morálky. Ve jménu mírumilovného světa.

Snaha přimět všechny kolem nás, aby byli dokonalí, byť hnaná snahou, aby společnost byla šťastná, je pomýlená. Odmítání a boj je pořád odmítání a boj a má své následky.

Psala jsem o řinčících zbraních (podzimu vládne element KOVU) a o onom neustálému boji někoho proti někomu nebo něčemu. Ale také jsem byla na záříjovém čchi kungovém semináři, který byl o vinách a odpuštěních. A opět o Depeche Mode a jejich písních o tichu a odevzdání (Enjoy the Silence a Behind the Wheel), které mi pomáhaly zklidňovat emoce.

Jediný hříchem je rozlišování na dobré a zlé. A to je záležitost Ega a jeho ochranitelských systémů maskovanými za dobro. Není naším úkolem vytáhnout do boje za mravnost, ale postavit se vlastním démonům, iluzorním mylným představám, závislostem nebo strachům.

V září jsem se začala učit, jak na to všechno jinak. Jak reagovat, když mě něco trápí, aniž bych vyvolala jen další utrpení a boj. A objevila se, opět, Pema Chodron. Její knížky. Její video kurz. Chápala jsem je ještě hlouběji, protože jsem za sebou měla praktickou zkušenost. Z vipassany i ze srpna.

Uvědomila jsem si, že je potřeba mít na mysli dva základní body:

  1. Negativní emoce není ta špatná emoce. Je to ta vzdorující emoce.
  2. Skutečná síla nespočívá v obraně či útoku, ale v sebejistotě. Podpořené onou mantrou Nic nepotřebuju a ničeho se nebojím (viz stejnojmenný článek)

Jinak se řídíme dle svých původních rádců (nevědomosti, strachu a touhy), kteří nás ale zavedli přesně tam, kde teď stojíme. Nic extra. Jen jsme opsali další zbytečný kruh. Síla ale nebojuje, síla se s tím nebezpečným lvem kamarádí. Skáče pomyslnému démonu přímo do tlamy a on se rozplyne. Obestavět svůj hrad hradbami a sám sebe navléct do brnění ničemu nepomůže. Jednou přijde ten, kdo nás stejně porazí, když místo abychom udělali něco proto, abychom zesílili, slábneme zalezlí a vyděšení…

Naším úkolem je naučit se postupně to brnění shazovat a pouštět do toho našeho hradu víc a víc světla. A jednoho dne třeba i vylézt ven a nebát se, že Vám někdo ublíží :-) Naučit se, jak život milovat, ať Vám přináší cokoliv. Otevřít se. Otevřít své srdce.

Tohle Vás ale naučí jen ty chvíle beznaděje. Vycházejte jim vstříc do té míry, do jaké je zvládnete ustát. Posilujte svou (sebe)důvěru, (sebe)jistotu. Jak Pema Chodron v jedné ze svých knih píše, jen do té míry, do jaké jsme ochotní se vystavovat zničení, nalezneme v sobě to nezničitelné v nás. Do té míry, do jaké jsme ochotní ztrácet půdu pod nohama, naučíme se nakonec létat. Svobodně.

Září bylo lekcí o té moudré reakci, ne o té vyděšené. Stačí se naladit na sílu soucítění v nás – v tichu, mimo myšlenky a mimo snahy něco nějak měnit. Není třeba se ničeho a nikoho doprošovat. Jen spočinout. Objevit svůj svobodný prostor. A teprve z něho jednat. 

A co mě tak ještě asi čeká do konce roku?? A splní se má předpověď?

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Roční shrnutí se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Než vypukne vánoční šílenství (4. část)

  1. Pingback: Než vypukne vánoční šílenství (3. část) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s