Proč nás naše snaha vyhýbat se tomu, co nás bolí, jednou paradoxně utrápí?

Projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji (27. Hra na slepou bábu kolem rozpálených kamen… ) – KOV (9)

V minulém článku (Pohled pod povrch toho, co považujeme za správné) jste si mohli udělat představu o tom, jak na tom jste. Zda jste pod ochranou svého Ega, které Vám pomáhá nevnímat svá zranění. Někdy jsou traumata tak silná, že i v nemocnicích raději uvádějí zraněné do umělého spánku. Nebo zda Vás Ego vpustilo do pozitivního světa, kde svá traumata sice vidíte, ale přemalováváte si je na růžovo, abyste je unesli. A podobně se upínáte k růžové budoucnosti. Nebo zda jste se svému Egu postavili a otevřeli jste tu skříň se svými kostlivci. Vypustili jste na sebe svá strašidla. Ale možná předčasně…

Měli jste možnost si všimnout, že to, co považujeme za tu správnou cestu ke štěstí, může být úplně špatně. Objevili jste ve svém vlastním přístupu nějaký takový háček?? 

Snaha vyhnout se tomu, co nás bolí a trápí, je naší běžnou motivací.

Je to ta první reakce. Jako když Vás neurolog praští kladívkem do kolena a koleno se bez Vaší vůle pohne. Chránit se před bolestí je normální. Strategie máme vymakané. Ale ruku na srdce – jste vůči bolesti tedy imunní??

Řekněte, žere Vás navenek, nebo uvnitř?

Cítíte zjevně, že se cítíte na nic? Fyzicky? Psychicky?

Nebo cítíte tam někde uvnitř, že něco není úplně Ok? Cítíte se nejistí, nebo snad podráždění? Cítíte, že byste chtěli být dál od lidí, nebo naopak v centru dění. Jen ať, proboha, nejste sami??

  • Často se prostě uzavřeme. Navlékneme si brnění a postavíme kolem sebe vysoké hradby a možná i rovnou pořádný hrad. Vzpomínáte na článek Nic nepotřebuji a ničeho se nebojím? Doufám, že byl dostatečným mementem, že schovávat se nikam nevede. Je třeba posílit a to pod krunýřem, který nás zdánlivě chrání, není možné.
  • Nebo začneme manipulovat svým okolím. Vysvětlujeme. Přesvědčujeme. Prosíme či žádáme. Podáváme informace. S respektem, ano. Myslíme to dobře. Ach tak dobře. Aby byl mír a pohoda. Aby fungovaly mezilidské vztahy. Aby všichni svorně žili. Vzpomínáte ale na článek Nechci být jako Muhammad, ale kdo v koutku duše tak trochu není? Doufám, že tento článek byl pro Vás zase dostatečným mementem, co takový přístup ve skutečnosti znamená a kam až může vést.

Oba tyto přístupy stojí a padají s jednou zásadní chybou, kterou děláme. 

A tou je náš odpor vůči tomu, co je.

Vzpomínáte na článek Ta největší chyba, která z nás vysává nejvíce energie? Vy již ale víte, že ačkoliv odpor vypadá jako ta správná cesta, jak něco změnit k lepšímu, ve skutečnosti nic k lepšímu nemění. Jen nás dál a dál vede do propasti a my si ještě pískáme, jak se nám svižně šlape a jaké to tam bude krásné a pohodové. A čím hlouběji jsme, tím méně se nám bude chtít otočit a plahočit se zase nahoru. Tam, kde budeme mít lepší přehled a uvidíme, před čím jsme unikli…

Co tedy dělat jinak? 

  1. Uvědomit si, že takhle je to celé špatně.
  2. Začít se učit to, co nás ani rodiče ani škola nedokázali naučit – vidět jinak a reagovat jinak.
  3. Začít trénovat. Postupně, krůček za krůčkem. Jako když se učíte cizí jazyk. Stokrát si nevzpomenete na to správné slovo a na tu správnou gramatiku. Ale jednoho dne to klapne a Vy porozumíte a druzí porozumí Vám.
  4. Začít s bdělostí. Být teď a tady. Ne pouze kvůli tomu, že v přítomnosti může být někdy tak pohodově. Jako by se stíny našich myšlenek a příšery našich běsů na chvíli rozpustily v záři slunce a oparu lesů. Ale hlavně kvůli tomu, že pouze když jsme bdělí, můžeme si všimnout, co to někdy provádíme za hlouposti. O kterých víme, že nikam nevedou. A máme možnost se zastavit včas, než se opět rozjede kolotoč toho, oč nestojíme.
  5. Začít posilovat. Učit se, kde energii ztrácíme, a kde ji můžeme načerpat. Energii, která nám pomůže ustát to, co bude přicházet. Bolest, kterou jsme potlačili, a bolest, kterou potlačujeme, protože zatím nejsme dost silní k tomu ji snést. Učit se, co je v prostoru naší mysli to nezničitelné v nás. Abychom se dokázali opravdu uvolnit a snést vše, aniž by nás to zničilo.

Ale je zásadní si uvědomit, že naší naší motivací již nebude vyhýbat se bolesti.

Au, já vím. Ale je to přesně tak. Ať se to zdá jakkoliv zvláštní, už nepůjde o to, chránit se před bolestí. Taková ochranná strategie je strategie našeho Ega, která je nám k užitku jen do té doby, dokud si neuvědomíme, že ani nám, ani našemu okolí doopravdy neslouží k ničemu dobrému. Jen zvyšuje utrpení naše i druhých. Paradoxně.

Můžete narazit na jeden zásadní problém. Motivace se Vám úplně vypaří.

V duálním světě existuje totiž jen jedna (vlastně dvojí :-)) motivace – touha po tom, v čem je nám dobře, pohodlně a bezpečně. A strach (následovaný únikem nebo útokem) z toho, v čem se bezpečně necítíme. Ať už pro to máme velmi dobrý důvod (už jsme se spálili), nebo je to jen iluzorní představa (strach z pavouků například).

V duálním světě máme dvě oběti – buď Ty druhé, kteří za vše mohou. Nebo sami sebe. Ryjeme (obviňujeme, přesvědčujeme, měníme a trestáme) buď do jedněch, nebo druhých. Žádná pohoda, jen věčný boj.

V neduálním Jiném světě jsme si ale podrazili sami pod sebou židli.

Nemáme už nic, co by nás hnalo. Ani touhu (nepotřebujeme nic), ani strach (ani naše noční můry nás nezmohli). Nemáme už nic kvůli čemu bychom něco měnili. Nemáme ani nic, kvůli komu bychom něco měnili. Kde byste v neduálním Jiném světě  – který se vyznačuje tím, že zde neexistuje Já a Ty – našli místo pro sebelásku? Sebedůvěru? Hodnotu sebe sama? Kde byste našli místo pro udělám pro Tebe cokoliv?

Můžeme si tedy jít rovnou hodit mašli??

Ne, máme ještě jednu věc. Jednu zásadní hodnotu.

Nemůžeme ji sice přiřadit žádné osobě – ani někomu jinému, ani sami sobě. Ale ona existuje nezávisle na osobách. Má svou cenu sama o sobě. Nevyčíslitelnou. Co je tou hodnotou? A je opravdu jen jedna?

Představte si to, co je pro Vás v životě nejdůležitější. Každý něco má. Někdo chce být svobodný. Někdo se chce životem proradovat a opravdu si ho užít. Někdo chce tu svou jistotu – finanční, partnerskou, jakoukoliv. Někdo chce klídek. Někdo chce lásku. To jest bezpodmínečné přijetí. Bezpodmínečné ocenění. Vnímat, že cena toho, čím jsme a kdo jsme, je nevyčíslitelná. Že máme smysl.

To všechno jsou hodnoty světa nepodmíněného. Pokud tento svět povzneseme v našich očích do té nejvyšší hodnoty, která mu odjakživa patří, stane se naší silnou motivací. 

Stane se prostorem, kde budeme nacházet klid. Vždy. Stane se prostorem, kde budeme nacházet jistotu. Vždy. Stane se prostorem, kde najdeme radost. Také vždy. Stane se prostorem, který přijme vše. I nás. Protože i my jsme jeho součástí a jako jeho součást máme tu největší hodnotu.


Zaujal Vás tento článek?

Jde o článek ze série KOV. A je to jen malá část celého ročního projektu (5 pokladů v Jahodovém ráji). Na konci roku bude zahrnovat minimálně 50 střípků (5 x 10 článků)– takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. Harmonie elementů nám dává svobodu, radost, moudrost a vyrovnanost, spokojenost, důvěru a jistotu. Pokud jsou toto i Vaše hodnoty, které stojí za to rozvíjet, nemusíte čekat až do konce roku :-) Stačí se UŽ TEĎ ZDARMA přihlásit k odběru článků a všech 5 sborníků všech 5 elementů a to ZDES přihláškou dostanete ZDARMA sborník elementu OHEŇ o tom, kde hledat tu skutečnou radost :-) Hotový je také již sborník elementu DŘEVO (Rozhodněte se, jaký život chcete žít).

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Kov se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Proč nás naše snaha vyhýbat se tomu, co nás bolí, jednou paradoxně utrápí?

  1. Pingback: Volební výsledky? Padám smíchy… | Žít je umění

  2. Pingback: Říjnová strašidelná drsárna | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s