Past pozitivního myšlení a dar negativních emocí…

Projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji (30. Černobílá... ) – ZEMĚ (10)

Žít v černobílém světě by bylo pěkně nudné, že? Díváte se někdy na černobílé filmy? Ve srovnání s dnešními 3D, 4D a 5D barevnými výbuchy smyslových orgií je to takové jakési – šedé :-)

A přece si troufám tvrdit, že většina z nás ve více či méně černobílém světě žije.

Je to takový plochý svět. Vše je v něm jasně rozlišeno na bílé (či růžové chcete-li) a černé (či temné). V tomto světě máme zdánlivě jasno. Víme, co je dobré a co je špatné. Našemu životu to dává určitou jistotu. Na jedné straně máme události, místa, lidi či zkušenosti, které nás v našich představách zalévají jasným slunečním světlem štěstí, a na druhé straně ty, které jsou mrazivé, temné a děsivé…

Logicky potom obvykle vyhledáváme to, v čem se cítíme krásně, a vyhýbáme se tomu, co v nás vyvolává negativní emoce. A považujeme to za naprosto normální. Považujeme to za jistou cestu k životní spokojenosti.

Pozitivní myšlení. To je přeci TO ONO! Nikdo nevydělá majlant tím, že Vás bude učit negativnímu myšlení :-)

A přitom negativní emoce jsou dar! A i pozitivní myšlení podkopává naše štěstí. Stejně jako myšlení negativní.

Já vím, negativní emoce nám štěstí nepřinášejí. Strach nebo úzkost nás paralyzují. Smutek či deprese nám ubližují. Hněv nebo nenávist sžírá i nás.

 

Proč tedy tvrdím, že negativní emoce jsou dar?

Protože to jsou informace. Ty  nejcennější. Říkají nám, co se nás nejvíc dotýká. Kde se skrývá naše nejhlubší bolest, kterou se před sebou snažíme zakrývat, co se dá. Jen abychom tu bolest nemuseli vnímat. Bohužel nemůžeme léčit svá zranění, když nevíme, kde se nacházejí. Někdy je to jen ten okamžik, kdy se nás někdo nebo něco „dotkne”, který nám prozradí, co před sebou ze strachu z bolesti skrýváme. 

Až na Vás opět jednou přijde ta zádumčivost a smutek, nebo Vás něco naštve, nebo Vás něco zraní, zkuste si vzpomenout na tuto větu:

Vím, co mě bolí. Vím, proč mě to bolí. Jsem rád(a), že to vím. Teď konečně mohu tu skrytou bolest vyléčit.

Jak vidíte, dokud nevíme, kde jsme zranění, a dokud jsme to zranění nevyléčili, je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později tu bolest pocítíme zas. Dokud si tu svou bolest nepřestaneme chránit. Je to paradoxní – čím víc se budeme snažit vyhýbat se zraněním, tím je pravděpodobnější, že budeme opět trpět, až se někdo nebo něco toho bolavého místa opět dotkne.

 

A proč i pozitivní myšlení podkopává naše štěstí?

Myšlenky, které nejsou čistě praktického charakteru, jsou prostě jen myšlenky. Brání nám v přímém kontaktu s realitou. Myšlenky se pohybují v čase, minulém nebo budoucím. A i když na minulost vzpomínáme pozitivně a i když o budoucnosti přemýšlíme plní naděje, jsme uzavřeni v kleci svých představ. (Vzpomínáte na jeden z prvních článků elementu ZEMĚ – Jako bychom byli uzavření někde v sobě jako v kleci?)

Čím pozitivnější představy, tím větší pravděpodobnost, že k ní budeme připoutaní jako alkoholik ke své flašce whiskey, nebo narkoman ke své droze. Copak ta krásná představa, ať minulá nebo budoucí, není tak sladká? Tak lákavá?

S naší myslí si můžeme hrát. Můžeme její schopnost vizualizace využít a objevit v sobě prostor svobodné spokojenosti nezávislé na vnějších objektech. K tomu je ale potřeba se těch představ, těch krásných představ v našich myšlenkách, vzdát. Hledat tu spokojenost uvnitř, TADY, ne venku. TEĎ, ne v čase.

Všimněte si, že čím víc si v myšlenkách vytváříte pozitivní představy a vizualizujete si své sny, tím složitější pro Vás může být nacházet vyrovnanost ve svém běžném životě. Čím vymakanější vzdušné zámky si stavíte, tím zklamanější můžete být, že je ještě ve svém životě nemáte. Tím větší strach se Vás může zmocnit, že „na to prostě nemáte”. Tím nešťastnější můžete být. Je velmi důležité na myšlenkových světech svých představ nelpět, pokud chceme být opravdu šťastní.

Ta chvíle, kdy pocítíte příval negativních emocí, je pro Vás chvílí, kdy se můžete rozhodnout:

  • Budete přebíjet tu negativitu ještě větším úsilím o pozitivitu? Ještě umanutějšími přáními a vizualizacemi? Protože „to chce přece vytrvalost a trpělivost?”
  • Nebo si uvědomíte tu bolest, kterou chcete těmi pozitivními myšlenkami překrýt?

 

Jak tu bolest vyléčit?

Jsme zvyklí pořád něco dělat. Zaplácávat negativní pocity něčím pozitivním. Přemalovávat černé na bílé. Obalit mokvající ránu mnoha vrstvami obinadel a ještě nějakým tím chráničem. Dá nám to spoustu práce, ale ta rána tam zůstane…

Byla jsem překvapená, že odpověď na otázku, jak bolest vyléčit, je zcela prostá a jednoduchá. Prostě ji s veškerou svou láskyplnou pozorností otevřít a nechat ji být. Nekecat Životu do jeho práce. Co MU nabídnete, to vyléčí. Jak se říká: „Dej TOMU čas.

  • Naučte se prostě být. Vím sama, že není tak úplně snadné nenechat se polapit v kleci našich myšlenek, ať již těch pozitivních, nebo těch negativních. Ale je to důležité, protože jen tam MIMO MYŠLENKY, v prostoru, kde se myšlenky objevují, je zdroj léčby toho, co nás trápí.
  • Otevřete se.  Otevřete se čemukoliv, co se děje. Nesnažte se před tím utéct, nějak to měnit, nebo si to nějak v hlavě vysvětlovat. Není to žádoucí a ani to není nutné. Otevřenost je to jediné, co nás dokáže opravdu vyléčit. Odvaha být otevření, ať se děje cokoliv.
  • Probuďte v sobě energii soucítění (lásky). Zaměřte ji tam, kde se nejvíc trápíte. Nasávejte tu bolest, vnímejte ten strach, ten smutek, který je za tím vším, co Vás trápí nebo rozčiluje. Ale nenechte se tou negativitou pohltit. Prosviťte tu temnotu světlem.  Buďte k sobě laskaví. Buďte laskaví i k těm, kteří se Vás dotkli. Každý z nás si totiž v sobě nese svou bolest a Vy teď víte, že oni Vám dali velký dar – pomohli Vám objevit tu Vaši. Pošlete své soucítění sobě i jim. Vzpomínáte na tonglen? Je to krásná technika, která Vám přesně ukáže, jak na to. Ale jistě najdete i další.
  • Objevte ten duhový Jiný svět. Dívat se na svět černobíle vede jen k utrpení. Pozitivní se přelévá v negativní a to negativní se zase může stát pozitivním darem. Pravda je paradoxní a myšlením, které paradox není schopno pochopit, neuchopitelná.

Neduální Jiný svět naší přímé zkušenosti má moc naše bolesti rozpouštět a nepřidělávat nám další.

Není to snadná cesta. Není to cesta, na které můžeme doufat v materiální bohatství a úžasné partnery a děti, protože si je v mysli vyprojektujeme jako ochranu proti utrpení, které právě prožíváme. Ano, je to cesta, která nám materiální bohatství a úžasné partnery a děti nejspíš přinese jako vedlejší produkt, protože si uvědomíme, že už vše, co potřebujeme ke štěstí, máme. A ono se to odrazí i navenek. Tak přece funguje onen slavný Zákon Přitažlivosti. V rámci neduálního světa člověk jasně vidí, že vše, co je kolem něj, je on sám. Projekce vlastní mysli.

Je ale důležité pochopit, že materiální bohatství a vnější štěstí není cílem této cesty. Tato cesta Vás naopak může o materiální bohatství i vnější štěstí na nějakou dobu připravit, abyste objevili, že je ke spokojenosti nepotřebujete. Cílem je štěstí, které prožíváte, i když Vám to vnější štěstí právě uteklo mezi prsty.

Přišli jste o práci? Super! Vaše životní láska Vás nemiluje tak, jak si přejete? No a co? Zlomili jste si nohu? Vždyť je to úžasné! To všechno jsem prožila. Snad se i Vám podaří objevit barevnější svět, netrápit se vnějšími nezdary, ale využít je pro léčbu svou i druhých :-)


Zaujal Vás tento článek?

Jde o poslední článek ze série ZEMĚ. Dnes je spolu s dalšími devíti články součástí ebooku elementu ZEMĚ – „Zamiřte do svého středu a najděte tam rovnováhu (aneb jak si nenechat podrážet nohy)“. S jejich tématy pracujeme v ročním projektu STROM ŠTĚSTÍ.  Vstoupit zdarma do projektu a koupit si ebook (za 55 Kč) můžete na této stránce:

Nechme zazářit svých 5 vnitřních drahokamů (5 elementů)

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized, Země se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Past pozitivního myšlení a dar negativních emocí…

  1. Pingback: „Listopadový písně“ jsou vždycky tak trochu dramatické… | Žít je umění

  2. Pingback: Rozdmýchejme světlo v nás a nenechme ho zadusit...

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s