Trauma – schopnost vyléčit se je nám vrozená a máme ji všichni…

Projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji (21. Jak ten pštros? ) – VODA (5)

Slova z nadpisu tohoto článku jsem objevila v knížce Probouzení tygra: léčení traumatu: vrozená schopnost transformovat zdrcující zážitky. Knížku napsal Peter Levine a rozhodně stojí za přečtení. A rozhodně není jen pro ty, kteří snad trpí postraumatickým syndromem, nebo vědí o tom, že nějaké trauma prožili. Nějaké trauma jsme totiž nejspíš prožili všichni.

Nezpracované zážitky z něj v nás pak zůstávají. Skryté. Někdy velmi hluboko. Některé hodně nepříjemné prožitky si prostě pamatovat nechceme. Ego, kterému někdy tak nemůžeme přijít na jméno, nás v tom případě ochrání. Tu vzpomínku uzamkne někde, odkud si ji jen tak nevybavíme. To ovšem neznamená, že nás celá událost i nadále neovlivňuje nevědomě.

To často víme a pokud to vše přesáhne přijatelnou míru, začneme obvykle hledat nějakou tu pomoc. Absolvujeme nejrůznější terapie a sezení – u psychologů, psychoterapeutů, nebo psychiatrů. Hledáme také alternativy – rodinné konstelace, regrese atd. Hledáme způsob, jak celou svou životní situace rozumně uchopit a pochopit. Jak změnit úhel pohledu a uvažování vůbec. Jak odpustit těm, kteří nám ublížili. Jak odpustit sami sobě.

Ale někdy toto vše nestačí.Všechny ty strategie, jak zvládat to, co nám přijde tak nezvladatelné, jako by najednou selhávaly. Někdy musíme jít až na úroveň těla. Obejít mysl a její obranné mechanismy. Teprve pak někdy dokážeme v praxi opravdu vše pustit – a odpustit. Uvolnit. A to doslova. Tělesně. 

Jak poznáme, že jsme pravděpodobně nějaké trauma prožili?

Každý, kdo prošel porodem, má za sebou traumatizující zkušenost. Každý, kdo měl kdy nějaký úraz, nebo se musel podrobit nějakému operačnímu zákroku, prožil traumatizující zkušenost. Také každý, komu kdy zemřela náhlou smrtí blízká osoba, zažil útok nebo byl jeho svědkem. A samozřejmě každý, kdo kdy prožil fyzické či psychické týrání.

Podobně jako u jiných zkušeností většího nebo menšího ohrožení, ať již bylo fyzické nebo psychické, si ale ne každý, kdo traumatizující zkušeností prošel, ponese také její následky. Podobně jako zvíře, které právě uteklo predátorovi, se prostě otřepe a v klidu žije dál.

Pokud jste ale emočně rozhození (podrážděnost, výbuchy hněvu, nebo naopak stavy smutku, úzkosti a apatie), hůře spíte, hůře snášíte stres, máte tendenci se vyhýbat nepříjemným zkušenostem, nebo jste jimi naopak příliš přitahováni, vyhýbáte se sexu, nebo jste naopak extrémně náruživí, jste zapomnětliví, bázliví a plaší, unavení, depresivní a život Vás nebaví apod., pak jste se z toho, co ohrožujícího jste v životě zažili, ještě neotřepali…

A když říkám neotřepali, tak to myslím doslova :-)

Čím mě tato knížka o traumatu zaujala? 

Byla pro mě jakousi šňůrkou, která propojila pár mně známých teorií a praxí do jednoho celkového obrazu, a pomohla mi ještě hlouběji pochopit, proč se člověk někdy nechává polapit negativními emocemi (viz min. článek Co může za naše negativní emoce?).

O jaké teorie a praxe jde? 

  • fyziologickou reakcí na ohrožení je útok, útěk či zamrznutí 
  • napětí, lapené v těle, nás negativně ovlivňuje – příznaky se rozvíjejí od drobného tělesného pocitu nepohodlí, přes emoční výkyvy (smutek, hněv, strach, nenávist) až po závažnější symptomy fyzické a psychické symptomy (tolik čínská medicína a učení o 5 elementech)
  • napětí, lapené v těle, je možné uvolnit jemnými pohyby (tolik čchi kung)
  • existuje i spontánně navozený čchi kung (spontánní pohyb, který si sám hledá cestu, jak uvolnit zablokovanou energii v těle)
  • zvířata vybíjejí napětí (energii) nahromaděnou v ohrožující situaci třesem

Ne, knížka o čchi kungu nepojednávala :-) To jen mně se okamžitě spojily informace o léčbě traumatu založené na přirozené reakci zvířat a vnímání tělesných pocitů (kniha Petera Levina), „vytřesení” přebytečné energie v 7 úžasných cvičeních systému TRE – Trauma Releasing Excercises (knihy a DVD Davida Berceliho) s mými osobními zkušenostmi s čchi kungem, spontánním čchi kungem a vipassanou, která také pracuje s tělesnými pocity.

Co tedy najdete v knížce? 

Popis traumatu a jeho symptomů, popis toho, jak nás náš mozek umí před ohrožením chránit, ale také jak nás umí před následky traumatizujících okamžiků chránit. Pokud by tedy náš neokortex nekecal (a to někdy doslova) do práce těm částem mozku, které mají instinkt přežití zakódovaný. Najdete tam princip znovusehrávání traumatu, jehož účelem je dovést organismus do podobné situace, ve které by bylo možné nedokončený cyklus vzrušení a jeho opadnutí dovést do konce. A najdete tam také princip znovuvyjednání, jehož účelem je trauma jemným způsobem uvolnit.

Trauma není nutné znovu prožít, abychom dokázali napětí uvolnit a od(pustit)

Ačkoliv Levin často pracuje přímo s daným traumatem, sám v knize uvádí, že někdy ani není nutné se mu vystavit přímo. Jak říká:

Pochopil jsem, že k vyléčení traumatu není potřeba vytahovat staré vzpomínky a znovuprožívat emoční bolest, která se k nim pojí. Velká emoční bolest může vést naopak k retraumatizaci… jádro celé věci spočívá v uvědomění, že trauma způsobují zvířecí instinkty, kterým se nedaří správně fungovat.

Někdy naše rozumová část reaguje na prožitou negativní zkušenost snahou ji analyzovat. Přemýšlet o ní. Z toho někdy plyne ono nutkavé vracení se k události a snaha se s ní nějak vypořádat. Bohužel náš rozum nám v tom nemusí pomoci. Je potřeba jít hlouběji ke starším vrstvám našeho mozku.

Jak instinktivně reagujeme na pocit ohrožení (ať fyzické nebo psychické)?

V knížce to najdete pěkně popsané, ale stručně řečeno: celý náš organismus zmobilizuje veškerou možnou energii a pozornost, aby přežilo. Tuto energii vybijeme buď útokem, nebo útěkem. Třetí možnou alternativou je zamrznutí. To zvíře (ať skutečné nebo to v nás) volí instinktivně ve chvíli, kdy vyhodnotí, že na TO nemá. Mnohdy tím predátora zmate a zachrání si tím život. Mnohdy paralýza otupí vnímání a bolest umírání není tak děsivá…

Pokud přežije, energii instinktivně vybije roztřesením těla. 

Člověk se ale bohužel naučil, že třást se je znamením slabosti. A protože náš neokortex umí toto instinktivní otřásání zastavit, většinou to také udělá. Levin ve své knize vyprávěl o tom, jak zažil útok někde v Africe a zjistil, že zatímco děti se instinktivně při každém výbuchu roztřásly, dospělí pak potvrdili, že si stejnou reakci zakázali, aby neukázali strach.

A přitom právě tato reakce by jim pomohla se z celé děsivé zkušenosti doslova otřepat. 

Čím víc lapené energie v těle zůstává, čím víc napětí a stažených svalů, čím víc neustálé ostražitosti a nejistoty, čím více pocitu zahlcení a strachu, tím víc se reakce zamrznutí zacykluje. A bez fyzického uvolnění této energie a bez toho, abychom se naučili preventivně tímto způsobem napětí uvolňovat, zamrzneme v životě úplně…

 

Jak tedy trauma uvolňovat a traumatickým syndromům předcházet? 

  • Naučte se vnímat vlastní tělo a pocity v něm (masáže, vědomá a vnímavá péče o tělo, tělesný pohyb – jóga, tanec apod.), vipassana, čchi kung)
  • Pokud nevyužijete ani útoku (agresivity), ani útěku, ale zamrznete, dovolte si procítit uzamčenou agresivitu a bezmoc polapené energie útoku a úniku, dovolte si projít i tím pocitem strachu z násilí a smrti (zamrznuté zvíře je obvykle na pokraji smrti) a dovolte tělu instinktivně vše vytřást
  • Dejte tělu možnost ze sebe vytřást to, co je v něm lapené (tanec, nebo přímo TRE 7 cviků k navození spontánního otřásání celého těla).

TRE (Trauma Release Excercises) najdete v knihách a DVD Davida Berceliho.

Sama jsem podobný třas zažila po porodu (císařem v lokálním umrtvení) své dcery. Tělo asi vědělo proč, a naštěstí tomu nikdo nebránil…

Snad Vám tento pohled na to, jakým výzvám v životě někdy musíme čelit, a jakým způsobem na ně reagujeme, pomohl najít způsob, jak traumatizaci předcházet či že je možné ji léčit a jak.

Nejsem odborník a kdo ví, kde všude jsem byla v tomto článku nepřesná. Nespoléhejte na něj, přečtěte si knížky, na které jsem odkazovala, zapátrejte na youtube. Obzvlášť kniha Davida Berceliho (Revoluční metoda uvolňování traumatu) a jeho osobní zkušenosti s léčbou traumatu jak u sebe, tak u spousty lidí přímo v centrech konfliktů na Blízkém Východě nebo v Africe a to přímo přes tělo a spontánně navozený třes, mi přijdou velmi zajímavé…


Zaujal Vás tento článek?

Jde o další článek ze série VODA.

Celý roční projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji zahrnující 5 elementů (DŘEVO, OHEŇ, ZEMĚ, KOV A VODA) již pomalu končí. K dispozici jsou již 3 sborníky a čtvrtý je již hotový a v nejbližší době jej budu rozesílat zájemcům. Ve všech najdete 50 střípků (5 x 10 článků)– takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. Harmonie těchto elementů nám dává NEPODMÍNĚNOU svobodu, radost, moudrost a vyrovnanost, spokojenost, důvěru a jistotu.

Všech 5 elementů (sborníků) nás bude provázet i rokem 2018 v projektu Strom štěstí :-) Pokud se chcete přihlásit již nyní, jste vítáni :-) 

Pokud jsou výše uvedené i Vaše hodnoty, které stojí za to rozvíjet, můžete se UŽ TEĎ ZDARMA přihlásit k odběru zbývajících článků a posledních 2 sborníků a to ZDE. S přihláškou dostanete ZDARMA sborník elementu KOV o tom, kde hledat svou vnitřní sílu. Hotový je také již sborník elementu DŘEVO (Rozhodněte se, jaký život chcete žít) a OHEŇ (Najděte v životě tu opravdovou radost)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized, Voda se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Trauma – schopnost vyléčit se je nám vrozená a máme ji všichni…

  1. Pingback: Zmocnil se Vás strach? Začněte v sobě hledat zdroj vnitřní síly a důvěry. | Žít je umění

  2. Pingback: „Listopadový písně“ jsou vždycky tak trochu dramatické… | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s