Zmocnil se Vás strach? Začněte v sobě hledat zdroj vnitřní síly a důvěry.

Projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji (28. Strach má velké oči) – VODA (6)

Velkým darem zimního období VODY může být nalezení vnitřní síly a důvěry. Vnitřní síla a důvěra jsou totiž ony kotvy, které nás udrží, když se proudy našich emocí rozvíří. Zimní období, které jde na dřeň (na podzim jsme odhodili vše navíc, vzpomínáte?), často vytahuje na světlo to, čeho se nejvíc bojíme. Pokud ale máte přístup k tomu neotřesitelnému ve Vás, a tedy i důvěru v to, že ať se děje cokoliv, nebo ať Vám kdokoliv řekne cokoliv, Vás to neporazí, a hlavně – dokážete z tohoto zdroje čerpat – máte vyhráno!

Najít takovou důvěru ale není vůbec snadné.

Je to proces, který vyžaduje udržovat vratkou rovnováhu – životní zkušenosti námi MUSÍ OTŘÁST, ale jen natolik, abychom v sobě našli sílu jim čelit. A tak i důvěru, že pokud se budou opakovat, zvládneme to. Řekněte, jste ochotní nechat se otřást?A důvěřujete tomu, že to bude stát za to?? 

Bohužel jsme nejspíš každý z nás obtížen nějakými traumaty. Okamžiky, kdy to na nás bylo moc. Utržili jsme rány, které nedokážeme odpustit, ať již je potřeba odpustit někomu druhému, sami sobě (své pocity viny), nebo Životu samotnému (někdo mu říká Bůh).

Jak jsme se ale dočetli v minulém článku, schopnost vyléčit se z traumatu je nám vrozená a máme ji všichni. Když obejdeme obranné mechanismy naší mysli, která mnohdy raději zapomněla to, co je prostě někdy lepší zapomenout, osvobodit se můžeme skrze naše tělo. Stačí se ho naučit uvolnit a to až do hloubky.

 

Způsobů, jak traumata vyléčit, je mnoho, stačí si jen vybrat.

Takový čchi kung, tai-ji,  shin jin jyutsu, EFT,  TRE, vipassana nebo jóga aj. můžete cvičit sami, když se je jednou naučíte.

 • Čchi kung (důvěrně znám Orla v hnízdě) nabízí jemné uvolňující pohyby a postoje, které Vám dodají energii a sílu „ustát” to, co se děje. Práce s myslí, ať již meditace bdělosti nebo vizualizační ovlivňování emocí nebo práce přímo s energií, pomáhá jít až ke kořenům našich problémů a léčit je. Tai-ji, pokud najdete správného učitele, Vám může nabídnout totéž. Jen nároky na čas a provedení jsou mnohem větší.
 • TRE (psala jsem o ní více ZDE) je úžasná technika, kterou zvládne každý, a můžete tak nechat tělo, ať si vyléčí přesně to, co samo potřebuje. Navíc Vám pomůže pochopit princip toho, jak emoční traumata vznikají, a to Vám samo o sobě část traumat jistě vyléčí :-)
 • Nerada bych zapomněla na EFT, které jsem dlouho opomíjela, jako nějakou divnou metodu poklepávání. Ale je to tak jednoduché, opět propojené s 5 elementy a meridiány, a prý velmi účinné. Mně se na celém systému líbí onen důraz na absolutní přijetí emocí, které právě prožíváme. Vyslovit to nahlas (nebo polohlasně) dělá opravdu divy! Jen samotná zkušenost přijetí negativních emocí byla pro mě, jako když najdete tajná dvířka ve zdi vedoucí do středu labyrintu :-)
 • Shin jin jyutsu je moje láska z dob, kdy jsem byla na kraniosakrální terapii a kdysi dávno koketovala i s reiki. Shin jin jyutsu je umění doteku. Na těch správných místech. Je to tak jednoduché. Nepotřebujete k tomu terapeuta a ani se nemusíte nechávat někým za drahé peníze zasvěcovat a napojovat na něco, co beztak máte. Jedno základní video najdete ve starším článku o mém zábavném ranním rituálu z těch dob.
 • Vipassana je meditační technika, o které jsem tu v srpnu hodně psala, protože mě uchvátila a dodnes ji praktikuji.  Právě ona Vás učí vnímat své pocity a hlavně ustát je s vyrovnaností. A uvolnit je tak.
 • Jógu Vám nejspíš vysvětlovat nemusím. Jsou různé druhy, jistě si najdete tu, která Vám vyhovuje.

Je užitečné mít v zásobě tyto prostředky, jak z těla uvolňovat to, co nás zcela hmatatelně tíží a svazuje. Všimněte si někdy, jak velký rozsah pohybu vlastně máte. Kam až dosáhnete? Jak moc dokážete vůbec ovládat vlastní tělo a koordinovat své pohyby? Jak moc jsou uvolněné? Nebo naopak jako by svázané??

Ale všechny tyto techniky nám do značné míry slouží hlavně jako smeták, který pročistí nánosy, o které nestojíme, a které nám umožní udržovat větší pořádek. Ať už v těle, tak v mysli (a energii). Čím méně ale musíme zametat, tím lépe, ne??

 

Najít vnitřní sílu a důvěru nám život neuvěřitelně zjednoduší

V okamžiku, kdy je v sobě objevíte, zažijete ono dokonalé uvolnění. To, co by Vám dříve způsobilo trauma (nebo prostě emoční bolest či zranění), Vámi zčistajasna projde bez jediného škrábance. Zažili jste to někdy??

Půjdete životem s jistotou, že STRACH MÁ VELKÉ OČI.

 • Budete si jistí, že Váš strach je jen strach z iluze v naší hlavě, která kouzlí jedovaté hady z obyčejných holí.
 • Budete umět vnímat strach na energetické úrovni jako pouhé vzrušení a skrze vlastní důvěru si tento pocit ve vlastním těle, kterého si dokážete vědomě všimnout, nebudete už překládat jako strach.
 • Však řekněte, kolikrát se Vám již stalo, že jste se strachovali naprosto zbytečně?? Vytvořili jste si v hlavě nějaký strašák na základě minulých zkušeností a pak jste zjistili, že to byl jen strašák.

 

Je dobré si jasně uvědomit, co je strach vlastně zač

A rázně ho odmítnout, pokud poznáte, že Vám škodí. Ne každý strach je tu totiž od toho, aby Vás zachránil před akutním ohrožením (jak často takový strach cítíte??). Spousta strachů je jako ti mozkomoři z Harryho Pottera – živí se pouze Vašimi negativními vzpomínkami a vysávají z Vás radost ze života. Místo abyste pak šířili tuto radost, šíříte jen svůj strach.

 • Strachem se totiž chytáme do pasti! Do pasti koloběhu obranných reakcí, tužeb, strachů, úniků a útoků, brnění a bojů.
 • Svou svobodu klademe na oltář démona strachu, jehož otrokem se ve chvíli, kdy mu podlehneme, stáváme.
 • Strach nám navíc bere duši, tj. nutí nás bát se chyb, strkat hlavu do písku a být lhostejný. Nebýt sám sebou, ale krčit se někde ve svém brnění a ve svém hradu z písku.
 • Strach je dokonale absurdní – jak vidíte, nevede v podstatě nikam, jen do hlubších a hlubších pekel. Náš život se promění v život ve věčném napětí, boji a obraně.

A kdo o takový život stojí??

Jen naše Ego, to malé vyděšené dítě, se vlastně bojí. Není divu, malé děti se obvykle neumí bránit útokům na svou bytost, ať již byly vedené snahou ublížit, nebo naopak snahou je ochránit (proti iluzornímu nebezpečí). Utržily tak spoustu zranění.

Ale není moudré skákat podle toho, jak si Ego píská. Není moudré mu ani spílat a snažit se ho zničit. Je rozhodně moudřejší to malé vyděšené dítě v nás obejmout, uklidnit, umožnit mu, aby vidělo, že NENÍ ČEHO SE BÁT, že je pod ochranou.

Když v sobě objevíme bolest, obvykle se jí snažíme zbavit. To je první a zcela zákonitá reakce. Jenže právě tato reakce nám nepomůže tu bolest vyléčit.

 

Co jiného je třeba udělat? 

Nehodnotit ji. Jen ji vnímat. Nesnažit se udělat vůbec nic, abyste se jí zbavili, jako nějakého otravného souseda. Představte si ji jako zraněné dítě, které k Vám přijde a prosí o pomoc. Odmítnete ho snad?

To dítě nepotřebuje slyšet, že všechno bude dobrý.

Ani nepotřebuje slyšet: „Můžeš si za to sám, tak neřvi.”

Ani nepotřebuje slyšet Vaše litanie: „Kdybych Tě líp hlídal, nemuselo se to stát…

To dítě Vás nepřišlo obvinit. Hodit na Vás své vlastní utrpení. Ani za Vámi nepřišlo, abyste ho zranili ještě víc – svým odmítnutím toho, jak se trápí. Nehledá Vaši lítost, ujištění, že je malý chudáček. Ani vysvětlení toho, co udělalo špatně, a co už příště nemá nikdy udělat, jestli ještě navíc nechce dostat na zadek.

Chce jednu jedinou věc – abyste ho objali a nechali ho ve svém náručí vyplakat. To je vše. Snadné, ne?

Čím méně se toho kolem té bolavé rány namluví z jedné (dítě) či druhé (Vy) strany, tím rychleji ta bolest přejde. Zraněné koleno přestane krvácet a začne se hojit. A zhojení je přirozené, pokud do té rány nezačne někdo rýpat. Chce to jen čas.

 

Je ale potřeba si tu zkušenost prožít a překonat ji

To nám pomáhá si důvěru krůček za krůčkem budovat. Vzpomínám, kolikrát má dcera za těch 11 let svého života už spadla a nabila si kolena. Kolikrát plakala. Ale zase na to kolo (například) sedla a jela. Nejdříve to trvalo déle, než se vzpamatovala. Ale postupem času se prostě otřásla a jela dál.

Věděla, že se nemá čeho bát. Že jakýkoliv pád VŽDYCKY zvládne.

Podobně i my potřebujeme mít zkušenost, že tu bolest zvládneme. Bez ochoty se jí otevřít takovou zkušenost ale nikdy nezískáme. Zkuste to – otevírejte se nepříjemným pocitům, které v našem těle bolestivé emoce vyvolávají. A buďte s nimi. Se vším tím soucítěním. Samotná emoce proběhne během pár vteřin – už jste to někdy zkusili? Víte to? Začínejte těmi lehčími a běžte dál a dál. Uvolňujte je.

A najdete v sobě sílu hory přenášet. Vědomí, že jste schopní otevřít se naprosto čemukoliv a nemusíte před ničím utíkat, má neuvěřitelnou sílu!

Možná dokonce zjistíte, že jste mnohem víc než emoce, která se objevila, a které byste se v minulosti báli a snažili se jí vyhnout. Najednou v sobě najdete prostor, do kterého budete umět nechat tu emoci vstoupit, aniž by to komukoliv skutečně ublížilo…

V tom spočívá vnitřní síla a plná důvěra v ni…

A tak sedněte na kolo a vyražte :-)


Zaujal Vás tento článek?

Jde o další článek ze série VODA.

Celý roční projekt 5 pokladů v Jahodovém ráji zahrnující 5 elementů (DŘEVO, OHEŇ, ZEMĚ, KOV A VODA) již pomalu končí. K dispozici jsou již 3 sborníky a čtvrtý je již hotový a v nejbližší době jej budu rozesílat zájemcům. Ve všech najdete 50 střípků (5 x 10 článků)– takových puzzlíků celkového obrazu. Obrazu toho, jak žít spokojeně v souladu s 5 elementy, které oživují celý svět, ale i nás. Harmonie těchto elementů nám dává NEPODMÍNĚNOU svobodu, radost, moudrost a vyrovnanost, spokojenost, důvěru a jistotu.

Všech 5 elementů (sborníků) nás bude provázet i rokem 2018 v projektu Strom štěstí :-) Pokud se chcete přihlásit již nyní, jste vítáni :-) 

Pokud jsou výše uvedené i Vaše hodnoty, které stojí za to rozvíjet, můžete se UŽ TEĎ ZDARMA přihlásit k odběru zbývajících článků a posledních 2 sborníků a to ZDE. S přihláškou dostanete ZDARMA sborník elementu KOV o tom, kde hledat svou vnitřní sílu. Hotový je také již sborník elementu DŘEVO (Rozhodněte se, jaký život chcete žít) a OHEŇ (Najděte v životě tu opravdovou radost)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized, Voda se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Zmocnil se Vás strach? Začněte v sobě hledat zdroj vnitřní síly a důvěry.

 1. Pingback: „Listopadový písně“ jsou vždycky tak trochu dramatické… | Žít je umění

 2. Pingback: Chápete důvěru správně? | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s