Leden – pro všechny, kdo mají někdy chuť se na všechno vys…

… tlat si postel a lehnout si do ní…

No, leden nezklamal. Obligátně to byl měsíc, kdy si člověk může snadno myslet, že nežije ve velkoměstě, ale právě dobývá Everest. Mrazivý vítr, sníh, znáte to. A hlavně ten prudký kopec. Si člověk někdy řekne, co tam vlastně dělá… Ještě že na Everestu jsou na to zařízení :-)

A ještě že už tohle pár let dělám a můžu si přečíst, že žádný leden nebyl nikdy žádná slast. Je to prostě tvrdé, chladivé, zimní období, které člověka prověří. Buď si bude chtít hrát na haura, kolik broskví si nalepí na větve, aby jako že vypadal fakt dobrý a že ho žádný mráz a nic neskolí. Nebo bude odpočívat a hledat přístup k tomu vnitřnímu prostoru, který ho vyživuje, i když venku zuří vánice…

Jaké jsou Vaše ledny?? Znáte tuto svou cykličnost??

V roce 2015 jsem ten svůj leden v nadpisu shrnujícího článku shrnula takto: Leden – místo legrace strach. A spousta adrenalinu (2015). Výmluvné, ne? V roce 2016 jsem se poučila a hledala jsem hlavně něco radostného. A skrytá poselství za tím, co mě tak bavilo. (Lednová poselství (2016)) Ta skrytá poselství se pak stala východiskem celé mé druhé e-knihy Vdechněte život poselstvím svého dětství :-) Loňský leden zjevně taky nebyl úplně snadný, viz shrnutí Ty, ledne, to jsi jako myslel vážně? (2017).

A jak to tedy bylo letos???

Kdybych se měla řídit jen články na mém blogu, které reflektovali to, co mi přišlo vůbec hodné zaznamenání, vypadalo by to, že leden s sebou nesl jen dvě témata: volby a Srí Lanku. Na volby jsem se dívala hodně jinak než většina lidí. A Srí Lanka, zdá se, hodně lidí oslovila :-) To mi v lednu udělalo velkou radost.

  • Ano, v prvé řadě ten můj šílený nápad domluvit se svou bývalou mateřskou cestovkou, Marco Polem, speciální čchi kungově religionisticko meditačně relaxační poznávací desetidenní (ještě jste se neztratili??) letní zájezd na Srí Lanku! (viz Srí Lanka jinak – můj naprosto šílený plán na rok 2018.) S případnou vložkou desetidenní meditace vipassana v jednom ze srílanských meditačních center. Pro odvážlivce :-) Domlouvání ideálního programu zdárně proběhlo, teď už jen jak to bude s letenkami. Hodně mě překvapil zájem o podobnou cestu. Tak uvidíme, jak to vše dopadne… zdá se to být dost nadějné…
  • No, volby. Nebrojila jsem ani pro Zemana, ani pro Drahoše. O volbách jsem napsala jen dva články – v jednom jsem se snažila trochu zažertovat podobně jako na čchi kungové hodině (viz Zeman, nebo Drahoš? Ledviny :-)). Jsou totiž věci, které nám osobně nic dobrého nepřinášejí. Třeba rozčilování se a strachování se ohledně kandidátů či vítězů. Ano, není to snadné, ale jak jsem kdesi kdysi na tomto blogu psala, rochnění se v myšlenkách a emocích je k ničemu.  Lepší je se uklidnit a udělat něco užitečného. A v druhém článku jsem vyjádřila politování nad osudem člověka, který to dotáhl hodně daleko, dál než to kdy 99,9% obyvatel této planety v životě dotáhne, a zasloužil by si rozhodně lepších pár posledních let svého života (Chudák, Zeman…). Jak je vidět, některé sny jsou spíš za trest… i to nám budiž v lednu mementem, než na jaře začneme sázet ta svá semínka těch svých snů… 

Na mém novém webu Žít je umění milovat ale vyšlo v rámci ročního projektu Strom štěstí 2018 několik článků, které jdou mnohem dál a hloub.

Co Vy? Zjistili jste jako moc jste vytrvalí? Jak moc svůj den začínáte něčím pozitivním? Zjistili jste, čeho se nejvíc bojíte?? A kde najdete v takových chvílích oporu? Protože právě to bude v roce 2018 rozhodovat o tom, jaká semínka zasadíte, co na podzim sklidíte a zda budete mít v zimě z čeho čerpat… zákony přírody jsou neúprosné… 

2 týdenní shrnutí:

  • Na plnění předsevzetí a na opravdové změny vůle nestačí… – ano, to byl ten týden, kdy jsem opět po delší době překonala ten svůj největší problém a začala jsem se zase pravidelně věnovat mnohem důkladnější údržbě své energie. Jak na úrovni mysli, tak těla. Meditace, cvičení a sladkosti do koše. Po Vánocích už toho bylo dost. A hned záhy jsem dostala tu nejdrsnější lekci – nenechat se z téhle linie zase vykolejit. Jako HSP reaguju na poryvy zvenčí velmi citlivě a není pro mě snadné na kolej naskočit, zato je pro mě velmi snadné z ní seskočit. Téma týdne – vytrvalost – se projevilo. A mě tento týden potěšilo, že jsem právě tu vytrvalost v sobě objevila. Ale byl to i týden tance, 5 Tibeťanů, Clemense Kuby (znáte???) a jeho léčby psaním a v neposlední řadě Srí Lanky.
  • Bojím se, ale ze všeho nejvíc si přeji vidět jinak… –  to byl ten týden, kdy jsem měla chuť se vším praštit. Ale neudělala jsem to. Pomohly mi denní slogany Kurzu zázraků a celý víkend intenzivní meditační praxe na jednom z víkendových retreatů. Ty okamžiky, kdy se člověk opravdu přestane rochnit v myšlenkách a emocích, a to, co ho trápí, se pak postupně rozplývá, až zůstane jenom ten prostor a vnitřní klid. Někdy ale není lehké se tam propracovat. A člověk musí vědět, kde ten klid hledat, kudy se tam dostat a jak. A ještě potřebuje jednu zásadní věc – schopnosti, důvěru a vytrvalost. Je to fuška.

V těch náročných chvílích člověk potřebuje hodně podpory v tom, co mu dělá dobře – já ji nacházela v práci (učím angličtinu) a v orlím čchi kungu. Oboje mě baví, oboje přináší úlevu a smích, a oboje přesměruje myšlenky jiným směrem. To je podle mě základ, na kterém se pak dá stavět a dobývat se všemi těmi nánosy v nás k onomu vnitřnímu pokladu.

A ano, v lednu vznikl ještě jeden článek. Mezi čtenáři jeden z nejoblíbenějších: Je Váš partner pes anebo kočka?.  Co myslíte Vy? A nechováte se náhodou ke svému psovi jako ke kočce a ke své kočce jako k psovi? A není to absurdní??? :-)

Jaký byl ten Váš leden? Co Vám udělalo radost? Jak moc jste v zimě odpočívali? Jak moc jste toho zvládli, ač to bylo třeba náročné, že byste se na to nejradši vys… :-) Jak silnou oporu jste v sobě našli. Jaké slabiny jste objevili a jak jste se rozhodli je posílit?? Je totiž jedno, zda jsme hauři, co všechno zvládnou a všechno mají.  Důležité je, zjistit, co nám chybí, a dát si to.


Jestli se troufáte objevovat 5 podob vnitřního štěstí, nezávislého na ničem a na nikom, a chcete se na tuto jízdu roční cykličností přidat ke mně, můžete ZDARMA vstoupit do ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ 2018. Více informací a možnost se přihlásit najdete ZDE.

Příspěvek byl publikován v rubrice STROM ŠTĚSTÍ 2018 se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Leden – pro všechny, kdo mají někdy chuť se na všechno vys…

  1. Pingback: Také si píšete knihu svého života? (2. díl) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s