Buďte sami sebou, ale hlavně to dělejte jako všichni ostatní!

Zmocnil se mě hněv. Samozřejmě spravedlivý :-)

Weby jsou dneska plné prefabrikovaných článků na nejrůznější témata.

SEO si to žádá.

Čtenář si to žádá.

Hlavně ať to proboha není moc dlouhý, jo?? Ale zas ne moc krátký. A ať je to tak předžvejkaný, abych to pochopil, i kdybych nad tím nepřemýšlel. Možná i kdybych to vůbec nečetl :-)) 

Musí to mít x různých odstavců.

A nadpisy obsahující ta správná klíčová slova.

Roboti to prej maj rádi.

Jinak po Vás svět ani neštěkne, protože Vás ve vyhledávači nenajde.

Fakt to někoho baví číst??? 

Ano, chápu, člověk to v tom dnešním kalupu přejede očima, během pár vteřin se rozhodne, zda má vůbec smysl s tím zabývat. Je to přehledné. Je to očekávatelné.

No, ale mě fakt nebaví psát pro roboty.

A nemám chuť přistupovat na tu hru na „nemám čas, chci to rychle”.

To je možná fastfood mentalita. Je masová. Je úspěšná. A jo, někdy tam taky zajdu :-)

Ale co takhle si prostě ten čas udělat? Na chvíli se v tom kalupu zastavit. A to nejen na netu, ale i prostě v mezilidských vztazích? Říct si, že tomu člověku (a tím i sám sobě) budu věnovat ten čas a budu mu věnovat snahu pochopit ho? A místo mávání rukou, že je to blbost, se začnu ptát?

Jak jsi to myslel? Proč jsi to tak myslel?

Místo toho, abychom slova druhých chápali v takových okamžicích jako útok na nás, nebo jako výplod chorého mozku (protože ten náš je samozřejmě zdravý), co takhle je vnímat prostě jako jídlo, na které nejsme zvyklí a možná nám ani tak moc nejede? Nemusí být přece hned otrávené :-) To naše přece nemusí být hned lepší. Co by nám na to asi řekl takový Eskymák?? :-))

Co kdybychom nechali každého, ať si je sám sebou?

A to opravdu sám sebou….

Ať sám sebe vyjadřuje tak, jak sám sebe v daném okamžiku cítí. Jak v dané chvíli zrovna chce. Proč ho tlačit do nějakých škatulek – časových a prostorových, aby byl snáz pochopitelný a snáz přelouskatelný?

Přijatelnější??

Ano, nebudu mluvit s Eskymákem česky (pokud se tedy nechce česky naučit). Ale to neznamená, že se stanu Eskymákem. No ne?? :-) Proč je tak těžké vyjít si vzájemně vstříc a snažit se chápat?

Mezi lidmi, mezi národy?

  • Možná je tahle společnost uspěchaná. Ale nebude míň uspěchaná, když se té uspěchanosti budeme přizpůsobovat.
  • A možná že se nás někdo fakt snaží otrávit. Ale otráví nás jen když nepochopíme, co nám to vůbec strká k snědku . Nemusíme ten talíř hned vyděšeně odstrkovat, protože u sousedů nějaký Eskymák někoho otrávil :-)) Ne všichni Eskymáci (muži, ženy, Pražáci apod.) jsou přece stejní, stejně jako ani Vy nejste stejní jako ti druzí.

Žijeme si každý ve svých různých světech a mluvíme svými různými jazyky. Byť česky :-) Nikdy se nepochopíme. Nikdy tu hranici mezi Ty a nepřekonáme. Nejde to. Ale rozhodně by se nám spolu žilo líp, když bychom na sebe přes ty hranice hleděli s respektem a vzájemnou snahou chovat se k sobě s pochopením a laskavostí, než nevraživě a s neustálou podezíravostí. Ta je snad ještě zákeřnější než jed.

Já vím, že je to takový ideál z říše pohádek (a biblického ráje). Ale tak kdo má o takový svět zájem, tak ho nevyčeká. On sám od sebe nevznikne… 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Svoboda se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Buďte sami sebou, ale hlavně to dělejte jako všichni ostatní!

  1. Anna Machová napsal:

    Super článek a děkuju za něj. Po miliardě článků které mi radí jak změnit blog aby se snáze našel, aby se na články více klikalo, vesměs obsahující to co jsi zmínil (klíčové slova v nadpisech, odstavce, krávoviny,…) je osvěžující najít někoho koho taky nebaví přizpůsobovat se mase. Články pojmenovávám výstižně, píšu dlouhé příspěvky, nevysvětluju (maximálně vkládám odkazy na další informace) a je mi blaze.

  2. Pingback: Dubnová štístka II | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s