Facebook není humbuk

Občas to zaslechnu. Takové ty stesky, že ten Facebook je strašný. Někteří tvrdí, že „všechno se řešilo osobně a hned, žádná facebooková zeď“. Ano zaslechla jsem v rádiu jednu písničku :-) Tak jsem si tak vzpomněla na to, jak jsem bez FB věci někdy neřešila vůbec.

  • Nejsem ten typ, co si stěžuje. Spíš naslouchám druhým a odlehčuju situaci. Řešit se dá jen výjimečně s těmi nejbližšími, jinak nikdy člověk nemá týden na to jít do hloubky a řešit s každým všechno :-) Zlatý FB. Tam se dá řešit hned, i když je člověk zrovna v práci :-) Stačí nasdílet něco, co Vám leze krkem.
  • A doma jsme neměli hodně dlouho ani telefon a osobně jsem schopná obejít opravdu jen pár nejbližších přátel v nejbližším okolí. A kdysi jsem šla dokonce za roh do budky (veřejného telefonu), abych zavolala kámošce, než bych šla za roh jí to říct domů osobně. Ono totiž osobně znamená strávit půl hodinu společenskou konverzací. A na to člověk nemá vždycky náladu a čas. Neosobně znamená vyřídit to, co je potřeba vyřídit. Takže někdy je lepší mít možnost kontaktovat neosobně, protože pak alespoň kontaktujete.

 

A jaké jsou další výhody Facebooku?

Díky Facebooku jsem zase našla svého amerického penfrienda z dob komunismu! Jistý Kozak. Emigrantská rodina. Vyprávěl mi, jak mu babička zpívávala české písně – a tak mi v létě zazpíval kus vánoční koledy :-) Ano, ještě někdy v koncem komunistické éry se mu podařilo přijet do Československa a byl to první Američan naživo, se kterým jsem mohla trénovat své základy angličtiny :-) Vzpomněla jsem si na něj po letech a našla jsem ho na Facebooku. A opět jsou z nás přátelé. Je to zajímavé, najít po tolika letech člověka, se kterým jste si několik let psali, a zjistit, kam ho zavál život. Že se mu třeba splnil sen a vydal svou knížku :-)


Díky Facebooku jsem v kontaktu se spoustou lidí, kteří mi jen tak prošli životem a nejspíš bych už o nich dneska nic nevěděla. Zrovna včera jsme se díky FB domluvili s mou bývalou čchi kungovou studentkou a vyrazili jsme na limču a vyprávění o taiji, čchi kungu, józe a Bali, kde před nedávnem byla.


Díky Facebooku jsem zjistila, že jedna má spolužačka z gymplu má dost podobné názory jako já. A když jsem měla cestu do Prahy, daly jsme si sraz. Pomáhala mi nakonec jako grafička s mou první knížkou a já zase na blogu odkazuju na pár jejích článků (je i novinářka) z australského kurzu vipassany, kde byla mnoho let přede mnou…


Díky Facebooku si občas napíšeme s Litevkou, která žije v Praze a se kterou jsem sdílela na mém prvním vipassana kurzu pokoj. Dost nás to tiché soužití sblížilo :-) Letos jedu na anglicko-litevský kurz. Nicméně bez ní, škoda. Ale snad někdy vyjde jednodenka v Praze.


U pár dalších přátel můžu být svědkem jejich umělecké tvorby nebo se podílet na tom, co jim dělalo radost. Je hezké vnímat takové širší souznění. Když je pak vidím osobně, mám k nim výrazně blíž.


Někteří přátelé žijí daleko – jsou to ti, se kterými jsem se seznámila na svých cestách po světě. Díky Facebooku jsem se například dozvěděla o tom, že můj oblíbený srílanský průvodce v prosinci zemřel :-( Díky Facebooku si čas od času napíšeme a když já nebo oni máme cestu tak nějak kolem, můžeme se snadno domluvit na srazu.


Ale Facebook není jen místo setkávání přátel. A není to ani místo, kde každý uveřejňuje jen co zrovna jí, nebo kde zrovna slaví. I když ani proti tomu nic nemám. Je to jako být v té chvíli s nimi. Kdo proti tomu co namítá?? Pro mě je to místo, kde se dozvídám spoustu věcí z různých mých oborů. Jsem v nejrůznějších skupinách, které mě zajímají. Dostávají se ke mně zajímavé články, zajímavé zprávy (rozhodně zajímavější než v TV a novinách) a v nejrůznějších jazycích.


Díky Facebooku můžu i podnikat! A to je pro mě hodně důležité – dává to mému životu mnohem větší svobodu. Můžu tam já sama vytvářet své vlastní stránky a skupiny. Můžu tam já sama sdílet to, co má podle mě smysl sdílet dál. Můžu si na FB zadat i reklamu, je to snadné (tedy kromě toho DPH :-)) a nezruinuje mě to. Pro malé podnikatele jako dělané :-) Naučila jsem se díky tomu spoustu o podnikání a marketingu. Potkala jsem ve skupinách spoustu nápomocných lidí. Je vidět, jak se někde jen nesdílí každá hloupost a netrolluje se, ale lidi si tam radí a pomáhají. Nebo se povzbuzují. Najdete tam lidi mimo svůj okruh rodiny, spolužáků a přátel. Možná je nikdy neuvidíte, ale můžete jim být hodně vděční.


Spousta lidí si teď stěžovala na to, jak FB zneužívá jejich osobní data. Jaký je to skandál, že FB o nich má informace – o tom, co sdílejí, co lajkují atd. Ano – FB o nás ví všechno. Všechno, o čem informujeme. Dobrovolně. Možná nás nenapadlo, že to nevidí jen pár našich přátel. Možná nás nenapadlo, že to nemizí v propadlišti dějin. Možná nás nenapadlo, že za FB neplatíme penězi ale informacemi – a že pro každou firmu jsou právě informace k nezaplacení. Tak bychom si to měli konečně uvědomit. A ano, když platím FB za reklamu, platím ji za to, co o nás nasbírala za informace. O tom, jak jsme staří, kde žijeme a co nás zajímá. A jak kdesi někdo napsal, rozhodně radši vidím na FB reklamu na to, co mě zajímá, než na léky na prostatu (jsem žena) :-)

 

Facebook je prostě jako cokoliv jiného. Má své klady i zápory.

A každý si to může udělat přesně tak, jaké to chce mít. Nemusí mít FB jako šmírovačku toho, kdo co jí, ale jako prostor, kde se může vzájemně sdílet s velkou spoustou lidí. Kde se může nechat inspirovat. Kde může vnímat, jací lidé doopravdy jsou, protože na sítích spoustě lidí padají masky. Může zjišťovat z bezpečí svého počítače, jak na lidi, jací jsou, dokáže reagovat – s nadhledem, nebo naštvaně, dotčeně, nebo uraženě? Mě právě tahle strana FB ohromně baví!

Co na to Vy? Taky Vás baví trollové? Máte Facebook? A jak si užíváte to, co Vám může poskytnout? A dáváte si bacha na to, co sdílíte?? :-)

Příspěvek byl publikován v rubrice Svoboda se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Facebook není humbuk

  1. Pingback: Přijmout i to, co bolí – to bylo zjevně mé květnové téma | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s