Návraty – Rhodoská ruská okupace…

olivyJedna vzpomínka na dovolenou na Rhodosu…

Když si má mrňouska našla ruskou vrstevnici na hraní a máma zaslechla její „daváj, daváj”, kterým ji povzbuzovala, aby sjela po skluzavce do bazénu (to se ta moje ještě trochu na té hloubce bála), začala se máma smát: „Daváj, daváj, to Rusové umí.”

Když se jednou děvčata domluvila, že se sejdou u bazénu (neptejte se jak), a Aňa nepřišla, prohlásila máma něco v tomto smyslu: „No jo, kamarádšofty, a pak tě bodnou do zad…”.

21.8. jsem je pak hledala po hotelu a nenašla jsem je ani na přístrojích v hotelovém areálu (taková ta autíčka a spol., do kterých se hází eura a ona se pak hýbají… děti si tam obvykle hrály bez eur), ani na baru (chodívaly si tam dávat dvanáctku, nealko koktejl), ani na záchodě… prostě nikde tam, kde měly povoleno být. Až jsem je uviděla, jak jdou cestou z Aniččina pokoje… pěkně svorně za ruku. Prostě nám ji zabrala :-)

My jsme byly ostatně rády, protože tahle ruská ďévočka jí zůstala, na rozdíl od té české, která po týdnu odjela, celý pobyt! Blbla s ní, když nehrála ping-pong se mnou, hrála ho s ní, ukazovaly si rybičky v hotelové hale, zatímco dospěláci dojídali večeři. Aňa na ni prý mluvila její řečí (případně mávala rukou a kývala hlavou, ať si jde hrát… nejlépe ještě než ta moje měla dojedenou večeři), ta moje na ni mluvila anglicky, případně také posunky. Při odjezdu na výlet jsme pak ještě s jinými českými turisty řešili, jak že se řekne rusky večeře, abychom holčičce mohli vysvětlit, že hrát si klidně může, ale až po večeři :-)

A když si nehrála s ruskou holčičkou, dívala se během siesty na ruskou televizi… nebo večer před spaním na ukrajinskou verzi jejího oblíbeného Velkolepého století. Pořád lepší, než kdyby to bylo řecky :-)

Byla to prostě opravdu podivná řecká dovolená….

(P.S. Tohle je tak trochu příspěvek k článkům na téma: nechaly byste samotné dítě hrát si venku bez dozoru??? :-) A také příspěvek do diskuze: jak moc člověk zapomene cizí jazyk, když ho nepoužívá)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice DĚTI - ROZVOJ OSOBNOSTI, Kolik jazyků umíš..., Na cestách se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Návraty – Rhodoská ruská okupace…

  1. Sedmi napsal:

    Jasně nechávám hrát děti venku. Od cca sedmi osmi samotné. Od cca tří a půl pod dozorem starších sourozenců

  2. Pingback: Co srpen dal? A co vzal? Mně? (I Vám??) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s