Letošní červenec byl úžasný měsíc

Takových měsíců kdyby bylo víc :-) Však jsem se na něj dlouho těšila! Měl mě v meditaci zavést do hloubky a dovolit mi odpočinout si v tichu.

Desetidenní kurz meditace vipassana jsem absolvovala už loni, takže jsem věděla, co mě čeká. Věděla jsem, že si z kurzu odnesu nejen pomíjivé meditační zážitky a vnitřní klid, ale také nové návyky. Když 10 dní nemáte nic moc jiného na práci než meditovat, začnete se mnohem víc starat nejen o klid své mysli, ale i o své tělo. A celý červenec se pak nesl právě v tomto duchu…

a já byla šťastná… ne proto, co mi kdo dal, ale proto, co jsem já dávala sama sobě…

O vipassanském kurzu jsem sepsala spoustu článků (před i po). Vždycky po kurzu cítím na jednu stranu velký vnitřní klid mysli a na druhou stranu ohromný přetlak – touhu sdílet, jak úžasné to je, a co všechno to člověku může odhalit…

  • Na blogu vznikl speciální článek s přehledem všeho, co by Vás o vipassanském kurzu mohlo zajímat: Meditace vipassana – na co se tak člověk může těšit, včetně pár rad k nezaplacení, článku o tom, co se na kurzu vlastně děje (blbé návyky a jejich rozpouštění) a dvoudílného článku s kritickými ohlasy. Ten Vám může pomoct si ujasnit, jestli je to pro Vás to pravé. A netrávit svůj vzácný čas na kurzu pochybnostmi…
  • 10 dní kurzu zahrnovalo 2 týdny ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ s jeho tématy (TICHO BEZ HODNOCENÍ a OPRAVDU STÁLE JEŠTĚ VĚŘÍTE, ŽE JE KAM LÉZT?). Na blogu se tedy objevily dva shrnující články, ve kterých se můžete dočíst, co všechno si člověk na té nejhlubší úrovni může z takového kurzu odnést:

Být jen sám se sebou, jak těžké to pro Vás je? (článek o tom, proč je dobré se nespoléhat na vedené meditace, protože ta Vás nenaučí to nejdůležitější – nespoléhat se na okolí ale sami na sebe; a také článek o tom, že ctnostné ticho na kurzu může začít postupně prosakovat i do Vás a pomoci Vám přestat všechno to náročné a nepříjemné, co se na kurzu děje, v myšlenkách komentovat – a díky tomu v sobě objevit sílu to všechno zvládnout! Co užitečnějšího do života ještě chcete zažít?? ).

Pláč, štěstí, předsevzetí aneb cesta do hlubin mysli (článek o tom, že pokud jednou prožijete celý kurz v přijetí VŠEHO, co se tam bude dít, naučíte se, jak prožít celý život v přijetí a vnitřním štěstí. A taky o tom, jak náročné to je :-) Tento týden byl ten, ve kterém jsem celou meditační hodinu proplakala. A uvědomila si, že jsme jen lidi a neměli bychom trestat sebe ani druhé za chyby a nedokonalosti. Byl to také ten okamžik, kdy jsem došla k jednomu zásadnímu rozhodnutí a napsala pak doma mail plný vděčnosti a odhodlání. Přijetí druhými lidmi (i druhých lidí) je totiž léčivé. Říká se, že negativním lidem se máme vyhýbat, aby nás s sebou nestáhli dolů. Ale kdo Vám nabídne pomocnou ruku, která se nebude takhle bát, až Vy sami se ocitnete na dně??)

 

A jaká byla další témata týdne během července?

NIC A NIKDO NENÍ DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ TVÁ ENERGIE a RADOST Z KAŽDÉHO NOVÉHO RÁNA.

Ano, zbytek července jsem se vezla na vlně vipassanského kurzu a čchi kungového týdne. Pohodově. Laskavě vůči sobě i druhým. Láska se totiž často nemusí projevovat tím, co pro koho děláte, ale jaký stav energie si v sobě udržujete. Tím děláte pro sebe i druhé totiž nejvíc!

Buďme k sobě laskaví. Teď a tady. Vždy. – a hlavně ve chvílích, kdy nás někdo zraňuje. V té době to totiž oba potřebujeme nejvíc. Oba v té chvíli trpíme. Na vnitřní zranění nestačí jen nemyslet. Je potřeba se jim otevřít a léčit je, ale zároveň je v sobě nepřiživovat.

Máte ráno radost? – je to právě ráno (ale i každý nádech), který je pro nás tím novým začátkem. Někdy to ale chce impulz zvenčí, jiné prostředí. Teprve pak dokážeme ten zaběhlý stereotyp změnit s neuvěřitelnou lehkostí (jako já během těch 3 čchi kungovo/vipassanských týdnů).

Během července jsem se cítila tak dobře, že jsem napsala i článek pro hypersenzitivní lidi (jsem jedna z nich). Hypersenzitivní lidé se někdy cítí zranitelní. Mají někdy pocit, že je toho na ně příliš. Jenže když HSP lidé najdou vnitřní sílu a promění tak svou zranitelnost ve vnímavost a citlivost, změní se z té zakuklené larvy v motýla. Křehkého, ale krásného :-) Když se dotýkám své vnitřní síly, mohu říct, že jsem našla  cestu, která mi jako HSP pomáhá. Cestu, která jde dál než to, kam jsem se zatím sama dostala. Cesta, která nachází klid a ticho i tam, kde se HSP obvykle cítí přemoženi všemi vnějšími vlivy, před kterými obvykle utíkají do samoty.

Je dobré si připomínat, že taková cesta existuje. Že takový prostor vnitřní síly je možné najít. 

 

Co dalšího je dobré si připomínat, když se v životě nedaří tak, jak v mém letošním červenci?

V červenci jsem napsala speciální článek o  8 lekcích o štěstí od Depeche Mode :-) Jejich písně mě provázely celým loňským rokem (symbolem roku 2017 se stal SPIRIT, název loňského DM alba). Pomohly mi ve chvílích největšího neštěstí. V červenci proběhl poslední koncert jejich turné a já napsala článek o tom, co všechno mě DM za těch víc jak 20 let naučili:

1. Nesuď druhé lidi (Condemnation) // 2. Vše, co potřebuješ, máš teď a tady (Enjoy the Silence) // 3. Odevzdej se s důvěrou tomu, co je (Behind the Wheel) // 4. V tom odevzdání najdeš radost, lásku a blaženost (Heaven) // 5. Každý si v sobě neseme svá zraněná křídla (Broken) // 6. Hledej hlubokou svobodnou lásku (Only when I lose myself)  // 7. Nenech se ve své odevzdanosti zneužít (Corrupt) //  8. Hledat a toužebně si přát nestačí, je třeba něco dělat (The Worst Crime, Where is the Revolution)

A protože jsem byla v červenci dlouho offline, objevily se na blogu starší články ze sekce Návraty – „báseň” Moře o smyslu života a síle lásky a další články z těch nejdůležitějších, které na blogu kdy vznikly. V každém z nich najdete něco, co Vám může změnit dokonale život, pokud si ho nejen přečtete :-)

Jak vidíte, já jsem za svůj červenec velmi vděčná. A jaký byl ten Váš?? Zavedl Vás do vnitřního klidu a ticha? Připomínal, kudy vede cesta k vnitřní síle, se kterou v životě zvládnete cokoliv??

Příspěvek byl publikován v rubrice Měsíční shrnutí, Uncategorized se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Letošní červenec byl úžasný měsíc

  1. Pingback: Také si píšete knihu svého života? (3. díl) | Žít je umění

  2. Pingback: Co s sebou odválo září… | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s