Jak zhubnout a zároveň mlsat??

Jo, tohle já miluju :-)

Představte si, že se Vám podařilo během pár měsíců nasbírat několik nechtěných kilogramů. V mém případě 7 kg oproti tomu, co považuju za hranici, nad kterou už se necítím lehce a zdravě.  A 10 kg oproti tomu, co vždycky byla má ideální váha. Na škole, před těhotenstvím i po porodu…

Neptejte se mě, PROČ a ani JAK se mi to podařilo :-) Musím ale říct, že to JAK bylo velmi velmi přijemné :-) Miluju sladké a dopřávala jsem si ho během těch měsíců často a hodně. Hlavně na loňské dovolené na Mallorce (kde celá ta anabáze asi začala). Matce se ze mě protáčely panenky vždycky, když jsem si donesla talíř nejrůznějších zákusků na ochutnání. A pak ty nejlepší ještě jednou :-)

Ochutnávat je přece málo. Musí se i jíst, ne??

Všem těm dobrůtkám jsem vděčná za to, že tak trochu přehlušily můj smutek na duši. Ale nadešel čas ze sebe tuhle vrstvu zase shodit… 

Jenže jak na to? Jak zase zhubnout? Jak se zase cítit líp??

Za prvé se většinou doporučuje udělat něco s tím, proč máte potřebu se tím sladkým ládovat. Jakákoliv snaha o zhubnutí totiž obvykle zahapruje právě na Vaší psychice. Na tom, že máte potřebu přehlušovat onen smutek na duši.

O to se postupně již pár měsíců snažím a postupně se mi daří odbourávat jednotlivé vrstvy toho, co mě tak trápilo.

Za druhé existuje spousta různých návodů. Určitě si najdete něco, co Vás osloví – na netu, na FB. Výživoví poradci, fitness centra apod. Nevím, jestli jste kdy zkoušeli nějakou dietu (já kromě mladických extempore jednou nikdy), a jakou jste s tím měli zkušenost. Obvykle se vyhrožuje jojo efektem…

Já v minulosti zkoušela Aftershock program. (Existuje online v USA.) A byla jsem s ním spokojená. 3x týdně  15 minut cvičení v podstatě stačilo (i bez nějaké velké změny stravy), aby se mé tělo dostalo do lepší formy. A tím i trochu zhublo…

Zkoušela jsem i spoustu různých jiných způsobů, ale největší problém obvykle byl, že jsem je nevydržela dlouhodobě dodržovat (například jarní detox, který v podstatě spočíval ve změně jídelníčku).

Nakonec jsem úplně náhodou narazila na něco, co mi konečně začalo fungovat. Na něco, díky čemu jsem shazovala onoho ideálního 0,5 kg za týden (někdy víc, někdy zase míň). Na něco, u čeho jsem neměla vůbec pocit, že jsem vlastně nějak omezovaná ve své chuti na sladké. A to pro mě bylo důležité. Proto jsem schopná se takto stravovat už třetím měsícem… 

 

Přerušovaný půst (Intermittent fasting neboli IF)

Držela jsem ho 10 dní a ani jsem o tom nevěděla :-)

Původně jsem se dokonce i bála, že tenhle způsob stravování nedám. Že budu mít hlad.

Jenže hlad jsem vůbec neměla a když jsem se dozvěděla, oč vlastně šlo, vrátila jsem se k tomu a od té doby, kromě pár výjimek (které ničemu nevadí), tento způsob stravování držím už 11 týdnů.

A za tu dobu mám dole 4 kg! Jupí :-) (A měla bych víc, kdyby nebylo all inclusive dovolené. Ale zase proč si na dovolené nedopřát? Včetně ochutnávky albánské brandy, nebo becherovky před obědem s otcem.)

Nejde vlastně o půst, který člověk drží jen krátce. Jako takové ty klasické jednodenní nebo několikadenní půsty. Je to specifický půst, který můžete držet každý den a dlouhodobě. Proto mu říkám spíš způsob stravování.

Specifický je v tom, že v podstatě sníte tolik, co běžně během dne. A vlastně byste i měli. Jen si ty přijaté kalorie rozložíte do tzv. okna, kdy se jí. Já většinou dodržuju systém 16/8 (plus mínus, není potřeba to brát nějak striktně).  To jest osmihodinové okno, kdy jíte, a 16 hodin, kdy nejíte.

Většinou to lidé dělají tak, že vynechávají snídani. Já vynechávám večeři, protože:

 • nikdo mě o mou snídani nikdy neobere! :-) Je to nejlepší a nejvydatnější a nejsladší jídlo dne, na které se celou noc těším a určitě se mi o něm i zdá :-)
 • vzhledem k mé práci (po večerech obvykle učím) jsem už mnohokrát řešila, jak večer pravidelně jíst a nejlépe něco teplého. Protože já bych měla jíst něco teplého. Teď už to řešit nemusím. Hurá!

 

Kde se můžete o IF dozvědět něco víc?

Já se o IF dozvěděla v jednom z youtube videí o zkušenostech s kurzem vipassany, na kterém jsem na začátku července byla. Právě tento druh stravování se tam dodržuje. Platí tedy jen pro studenty, kteří už mají jeden desetidenní kurz za sebou. A v podstatě imituje pobyt buddhistických mnichů v klášteře, kteří již po obědě nic nejí. Na vipassaně jsme drželi cca 19/5, tj. 19 hodin půstu a 5 hodin jídla.

A ne, kupodivu jsem za celých těch 10 dní neměla večer hlad ani jednou. Jen bylo znát, že jsem měla u snídaně i oběda mnohem větší apetit :-) Na vipassaně se jedlo jen 2x denně, ale v podstatě si to jídlo můžete rozložit a jíst častěji.

A pak jsem začala youtubeřit a googlit o IF víc. Co to vlastně znamená. Jak se to vlastně dodržuje. Jaké to má účinky a tak.

A víte, co jsem zjistila?

Ano, různě se ohánějí výzkumy na myších, jak jsou delší doby půstu vlastně užitečné. Co všechno za pozitivní zázraky to dělá s tělem. Hubnutí je v podstatě takový bonus – třešnička na dortu celkového zlepšení Vašeho zdraví. Prý.

Osobně mohu mluvit jen o snížení váhy. Což má samozřejmě i své pozitivní zdravotní vlivy, i když je nevnímám. Nijaké velké problémy jsem předtím neměla. Ale znáte to – když máte ideální váhu, tělo funguje líp, než když se musí tahat s kily navíc…

Pravidelná strava – pro mě již pár let nedostižná potřeba. Můj žaludek se sice zatím lékařsky neprojevuje, ale na energetické úrovni vím, že mele z posledního. Se svým životním režimem totiž mohu na pravidelnou stravu, kterou má žaludek rád, zapomenout. Teď ji konečně mám. A hlavně – odpadlo večerní uzobávání tohoto a tamtoho. A můžete si být jistí, že to obvykle nebylo nic extra zdravého.

Když si ale zagooglíte, najdete spoustu pozitivních ohlasů. Lidé vyprávějí o tom, jak se po mnoha zdravotních stránkách cítí mnohem líp.

Hezký článek v češtině (včetně vysvětlení principu, na kterém to funguje) najdete zde:
Přerušovaný půst – kompletní MANUÁL pro začátečníky.

V angličtině je toho pak na netu spousta :-)

 

A co na IF miluju nejvíc??

Právě to, že jsem nemusela na mlsání zapomenout! I tak pořád hubnu :-)

Ano, vzhledem k tomu, že máte kratší čas na to, abyste snědli ty své kalorie, tak je mnohem menší pravděpodobnost, že budete jíst něco fakt nezdravého, než když je máte rozložené do celého dne a třeba i noci :-) Přejedli byste se totiž, kdybyste chtěli jíst jídlo i prázdné kalorie.

Ale prostor na nějakou dobrůtku se stejně najde.

Tu štrůdl nebo švestkový koláč (ano, byla fůra švestek a nějak se zpracovat musí) k snídani místo obvyklé snídaně. Tu čtvereček nebo dva čokolády postříkané na banány. Tu něco slaného.

Prostě když máte chuť, nemusíte ji přemáhat. Prostě si na tu chuť něco malého dáte (tedy rozhodně ne pytlík sušenek nebo chipsů!). A věřte, nemáte na ně nakonec ani chuť ani čas :-)

Čas od času můžete tento půst i přerušit. Nějaká oslava, dovolená atd. Někdy můžete okno půstu prodloužit a jindy zase zkrátit. O to nejde. Jde o to, aby bylo pořád dost dlouhé (a min. je myslím těch 16 hodin), aby to fungovalo. Nebude to tragédie. Ani nebudete mít pocit, že jste nějak selhali a že se na to můžete rovnou vyprdnout. Fungovat to bude dál. Možná ten týden nezhubnete tolik. Možná vůbec. Možná trochu přiberete. Ale víte, že to zase půjde dolů…

Já si dopřávala na dovolené a něco málo přibrala. Ale nevadí. Však ono to jde zas dolů. Důležité je jíst zdravě, jíst chutně, jíst pravidelně a jídlo si užívat a klidně si někdy i něco dopřát. Z jídla máme mít radost, nemá být naše noční můra.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Péče o tělo se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 reakcí na Jak zhubnout a zároveň mlsat??

 1. jolana88 napsal:

  nějak nechápu – když nechci přibrat – není lepší se „krotit“ než potom řešit následky??

  • avespasseri napsal:

   Taky bych kdysi nechápala. Mívala jsem hranici 58 kg. Jak jsem se blížila k ní, začala jsem se „krotit“. Ale přišly chvíle, kdy mi všechno bylo ukradené. Vzhledem k tomu, jaký problém jsem vždycky měla s pravidelnou stravou, jsem za tuhle zkušenost nakonec ráda. Asi by mě nikdy nenapadlo, řešit to takhle. Žila jsem v domnění, že pravidelná strava rovná se jíst 3-5x denně celý den. Mívala jsem po 3 hodinách automaticky hlad. Nad tímhle bych vždycky byla mávla rukou jako nad nezdravou blbostí. Ale cítím se dobře a hlady netrpím. A to, že zhubnu, je nakonec ten příjemný bonus. A kdo ví, třeba to má i všechny ty super zdravotní účinky :-)

 2. Sedmi napsal:

  Ahoj taky řeším stejný problém. Jsem cca 5 kg nad ok váhou a 10 nad ideální. A taky miluju sladký a musím snídat, jinak bych sebou někde švihla. V kolik hodin jíš naposled?

  • avespasseri napsal:

   Na snídani jsem z praktického (a nejen) důvodu zvyklá v 7.30 a jím nejpozději v 15.00. Když jsem v létě učila a nestihla jsem nebo zapomněla v tom fofru během té krátké mezery mezi hodinami si dát sváču, poslední jídlo bylo ve 12.00. A ke všemu tomu pohybu pak ta váha šla dolů výrazně víc :-) Když jsme byli s manželem na prodlouženém víkendu a nedošli jsme do 3 hodin k restauraci, tak jsem si dala poslední jídlo později a později pak i snídala. Ale pro mě není úplně ideální posouvat pravidelné ranní jídlo. Na vipassaně jsem byla zvyklá naposledy jíst do 12.00 a pak v 6.30 snídaně. To ale nebyla 16/8, která je prý nejčastější a asi nejjednodušší. Já ale neměla hlad ani na té delší. Prostě jsem byla jen v tom jídelním okně žravější :-))

   • Sedmi napsal:

    Aha díky za odpověď. A jak řešíš případné rodinné večeře?

    • avespasseri napsal:

     Jednoduše. Najím se :-) Však to není pořád :-) Na dovolené jsem z 6 večeří měla 3 :-) Dovolená mi vůbec tak trochu v tomto ohledu nepomohla :-) Ochutnávky místní brandy a tak :-) Ale to vědomí, že to není tragédie a že to prostě dolů jde, mě povznáší na duchu :-)))

 3. margitslimakova napsal:

  Co je to přerušovaný půst? Naprostá většina z nás drží půst v noci, kdy spíme. Dobu, během které nejíme, je ale někdy vhodné prodloužit i přes den. Příliš časté stravování totiž může vést ke zdravotním problémům, jako je např. cukrovka. Dobrou prevencí těchto rizik může být právě metoda přerušovaného půstu, kterou popisuji v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=D6MufVMgVM0&t=302s

  • avespasseri napsal:

   Díky za komentář Margit. Často člověk totiž naráží právě na to, že ideální je jíst 3 či 5x denně. Neuměla jsem si osobně představit, co by mohlo být na stravování 2x denně zdravého. Navíc jsem obvykle mívala hlad, když jsem po 3 hodinách něco nesnědla. Ale i tohle, zdá se, může být trochu jinak, než se obvykle tvrdí….

 4. Pingback: Co s sebou odválo září… | Žít je umění

 5. Pingback: Detoxikace a meditace | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s