Prosím a děkuji, slůvka, která mají mnohem hlubší smysl (Návraty 2019)

Další z hojně čtených článků roku 2013. Tenkrát mé dceři bylo 6 let a tak jsem řešila na první pohled typické rodičovské téma – jak z dětí vychovat slušné lidi. Na první pohled je to hlavně o dětech. Ale vše je nakonec spíš o nás :-) O tom, jak my sami máme zvládnutou schopnost prosit a děkovat. Ne slovy, ale postojem…. 


Učili Vás, která slůvka jsou kouzelná? Nebo Vám jen řekli: „Hezky popros a koukej poděkovat!“? Ať tak, či onak, prosit a děkovat je považováno za základní slušnost. Učíme to malé děti, a když potkáme někoho, kdo toto základní pravidlo nedodržuje, je pro nás za nevychovaného hulváta. Ať velký, či malý.

Už jako malé děti se učíme prosit a děkovat.

Ale kdo z nás to OPRAVDU umí?

Žít s vědomím, že vše, co dostáváme, je dar. Že to, co dostaneme, si nemůžeme nárokovat, „vymrčovat“, vynutit násilím, křikem, manipulacemi. Že o to máme poprosit… a čekat. S vírou, že to, co opravdu potřebujeme, nebo to, co nás opravdu uspokojí, dostaneme.

Chceme, aby se tak chovaly naše děti. Ale chováme se tak i my????

A co poděkovat? Cítíme vděk, za to vše, co nám bylo dáno? Nebo v okamžiku, kdy něco dostaneme, už myslíme na to, co dalšího ještě chceme?

Už malé děti se učí prosit a děkovat. Když byla moje dcera ve věku, kdy rodiče vydávají dětem dobroty, až když jako cvičené opičky řeknou „Posím“ a „Děkuju“, přesvědčovaly mě kamarádky, jak strašně důležitá ta slovíčka jsou. Myslely to velmi dobře a také to velmi dobře dělaly, ale ačkoliv i ony vidí dál než jen za povrch věcí, i tak nepochopily má slova, že nejde o ta slova. Ale o ten prožitek pokory a vděku.

Kolikrát jste již přijali něco bez slov díků, a přece jste vyzařovali hlubokou vděčnost vůči tomu, který Vám něco dal. Taková skutečná vděčnost je cenější než kupa slov. Protože „words are very unnecessary, they can only do harm“, jak zpívají mí oblíbenci Depeche Mode.  Mohou ublížit třeba právě tím, že zakrývají pravé úmysly. Nebo že Vám neumožní proniknout za ně. Že si budete myslet, že slova stačí, že o nic víc nejde.

Má dcera nemusí bezpodmínečně říkat prosím a děkuji, ačkoliv ta slova také umí a používá.

Ale vždy, když něco chce, musí to formulovat tak, aby to nevyznělo jako rozkaz (já chci a ty dej), protože jste si už určitě všimli, jak spousta dětí dlouho žije v dojmu, že slůvko prosím je zárukou toho, že dostane to, co chce. Je to vlastně takový sofistikovanější způsob, jak rodičům přikázat, že jim mají dát to, co ony chtějí – místo chci, které nezabíralo, jen říkají prosím, které zabírá. „Vždyť jsem řekl prosím, tak mi to dej!“

A vždy, když zapomene poděkovat, ji nepeskuju: „Poděkuj!“, nebo „Ty neumíš děkovat?“. Ale upozorňuju ji: „Ty nemáš radost z toho, co jsi dostala? Tak jim to dej nějak najevo!

Ale ať už děti učíme jakkoliv, aby se ve společnosti druhých lidí chovali ohleduplně (nejde jen o pouhou slušnost, ale o soulad mezi lidmi… a kdo chce žít mezi vlky, že), vždy, když ony zapomenou poprosit, nebo si něco vezmou bez slov díků, zastavme se a zamysleme se, jak moc my sami trváme na tom, abychom dostávali jen to, co chceme, hned a bez čekání, a jak moc my sami jsme vděční za to, co máme, a dáváme to najevo.

Udělejme to dřív, než je okřineme a budeme poučovat, co se dělá a co se nedělá. Protože, přiznejme si, nikoho to nebaví pořád opakovat (to mě opravdu strašně vytáčí :-)), a nikoho to nebaví pořád poslouchat. Kór čím jsou starší… :-)Dětství je studnice zkušeností. Traumat ale i pokladů. Poselství, které si z dětství neseme. A také inspirací, které můžeme čerpat od svých vlastních dětí, když máme to štěstí, že je máme. Probouzejí v nás nejen zodpovědnost, ale i hravost a schopnost bytí v přítomnosti. Dnes konečně i na Západě tak ceněné. Dětství a jeho poselstvím (a jak je naplnit) jsem věnovala svou druhou e-knihu Vdechněte život poselstvím svého dětství a druhý online kurz (zdarma) Mimoňská cesta do Jiného světa 2 /Poselství dětství. Bližší info a možnost vstoupit najdete zde:

Mimoňská cesta do Jiného světa 2 / Poselství dětství

Příspěvek byl publikován v rubrice NÁVRATY 2019. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s