Tajemství stromů mě uchvacuje čím dál víc

Je to už pár let, co jsem napsala článek Spřízněni životem (letos vyšel znovu v rámci série Návratů). Popisovala jsem v něm své zvláštní spříznění se stromy. To jsem ještě netušila, že stromy mají svá podivuhodná tajemství… 

Když v rámci čchi kungových cvičení ve stylu Orel v hnízdě stojíme postoje, někdy mluvíme o tom, že máme být jako strom. Od pasu dolů pevní jako kmen. Od pasu nahoru uvolnění jako koruna stromu. Od chodidel nechat s každým nádechem vyrůst kořeny hluboko do země. Propojit se se zemí.

Jestli jste kdy přemýšleli o tom, co že to vlastně znamená ono známé uzemněte se, tak právě toto.

K Vánocům jsem manželovi – zapálenému trampovi – koupila knížku Tajný život stromů od Petera Wohllbebena. Nakonec jsem se do ní začetla já sama. A od té doby se na stromy dívám úplně jinak.

 • Vím, že strom, který roste křivě nebo má poškozenou kůru, trpí. A je pravděpodobnější, že se nedožije vyššího věku. Nebo třeba i dospělosti.
 • Vím, že ten největší strom bude s největší pravděpodobností mateřským stromem v lese a pomáhá mladším a menším stromům.
 • Vím, že pod mýma nohama je v lese ohromná síť hub, které propojují kořeny jednotlivých stromů. A po té síti si stromy předávají živiny a také informace.
 • Vím, že houby za tuto pomoc od stromů dostávají cukerný roztok (z fotosyntézy), kterým se živí.
 • Vím, že houby chrání kořeny stromů před toxickými látkami. Ty pak obvykle najdeme v plodech – ano, to jsou ty houby, jak je známe, které nacházíme při procházkách lesy :-)
 • Vím, že samotnému stromu se žije špatně. Les totiž tvoří společenství, které pečuje o stromy mladé nebo ohrožené. Když potřebujete pomoc, ostatní stromy Vám pošlou živiny a vodu.
 • Vím, že ohrožené stromy vysílají houbovou sítí informace o nebezpečí. Ostatní stromy pak mohou zareagovat a začít se chránit. Krásný příklad jsou stromy, které ožírají žirafy v Africe. Okolní stromy, když to zjistí, vyprodukují látky, díky kterým pak žirafám listy nechutnají…

A díky té knížce toho teď vím o stromech ještě mnohem víc. A to jsem ji ještě nepřečetla celou…

Úžasné informace se můžete dozvědět i díky dokumentu Inteligentní stromy na Prima Zoom. Vřele doporučuju :-)

To všechno jsou poznatky, na které slyší ta naše racionální část, která potřebuje vědecké výzkumy a výsledky. Ale pak tu máme i tu neracionální část, která prostě ví, že v lese je jí dobře. (Tedy pokud se nebojí třeba klíšťat.) Nebo mohu jít i dál a připomenout slova jednoho mého oblíbeného učitele, který prohlásil, že pokud chceme pročistit svou energii, stačí jít do lesa nebo alespoň do parku. Stromy se o to již postarají. Jako by nás přijaly do své sítě a podělily se o tu energii, kterou v sobě mají :-)

Vzpomínám na jeden čchi kungový víkend ve Svratce, kdy se pokročilejší studenti učili pracovat s energií stromů. Ono to není tak jednoduché – sednout nebo stoupnout k nějakém stromu a objímat si ho :-) Zaprvé se na něj nemusíte hned lepit :-) A zadruhé, ne každý strom je pro vhodný pro každého. Vzpomínám, jak jsme si každý hledali ten svůj. Jangoví lidé nějaký chladnější typ (to se dá poznat). Jinoví lidé nějaký teplejší typ. Dnes mohu ještě dodat, že je dobré umět rozpoznat, jestli je strom zdravý a silný, nebo by sám potřeboval pomoct :-)

Už jste se někdy učili pracovat s energií stromů? Rozeznávat jejich kvalitu? Četli jste také knížku, nebo viděli dokument?? Ať tak či tak, do lesa asi chodíme všichni a všichni víme, jak úžasné to je :-)


Možná kvůli své fascinaci stromy jsem loni přišla s ročním projektem STROM ŠTĚSTÍ, který ale pod jiným názvem v podobné podobě existuje už šestým rokem. Jestli si ho chcete vyzkoušet (je zdarma) a projít si těmi 50 způsoby, jak si absurdně šlapeme po štěstí, se mnou, jste vítáni. Více info ZDE.

Příspěvek byl publikován v rubrice Příroda se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Tajemství stromů mě uchvacuje čím dál víc

 1. Pingback: DEVATENÁCTKA (7) - 50 absurdních způsobů, jak si šlapeme po štěstí - Žít je umění milovat

 2. Sedmi napsal:

  Miluju stromy a trpím když se zbytečně kácí… Bohužel poslední dobou dost často i v nejbližším okolí a nejhorší je že nemůžu nic dělat :(

  • avespasseri napsal:

   I já. Nedávno nám káceli jeden strom v parku před domem. Trvalo jim to celý den, tak vždycky když jsem se vracela domů a zas odcházela, říkala jsem si, jestli jen prořezávají nebo kácejí. No, káceli :-(
   (

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s