12 cest ke štěstí. Dovedou nás vůbec někam?

Zaslechla jsem dnes v rádiu píseň o tom, že nejjednodušší je zlomit srdce.

Obvykle se v této souvislosti mluví o srdci zlomeném láskou. Ale uvědomila jsem si, že je to život, který nám láme srdce. Krůček za krůčkem. Bere nám jednu radost za druhou, jednu naději za druhou, jednoho člověka za druhým. Neustále jako bychom se po něčem natahovali… a život jako by nás vždycky praštil po ruce.

A tak máme na vybranou – buď dál bojujeme, nebo nám ten boj zlomí srdce. Znáte ten pohled do očí některých starých lidí?? Kdysi dávno jsem o tom srdci, skrz které prošly všechny nesplněné sny, napsala i kratičkou báseň. Ale odkaz na ni vám tu teď dávat nechci.

Chci se podívat do hlubin internetu po tom, kudy vedou cesty za štěstím.

A na závěr si řekneme, jestli jsou tyhle rady opravdu k něčemu dobré :-)

Takže jak to udělat, aby nad námi ta tvrdá ruka života nevyhrála?? Aby náš život nebyl smutný a neutěšený a plný konfliktů s rodinou, přáteli, partnery nebo spolupracovníky, ale abychom si ho opravdu užili. A tím „užít si ho“ nemyslím ty chvilky na dovolené, v kině nebo na party.

 1. Ujasněte si, co je pro Vás štěstí – zda něco velkého, nebo jestli ho umíte hledat i v maličkostech. Pak vypněte autopilota a pro své štěstí něco sami udělejte.

 2. Mějte svou vizí – mějte svůj sen a naplánujte si cestu k němu. Nenechávejte se rozptylovat. Netrapte se minulostí a žijte v přítomnosti.


 3. Nesrovnávejte se s ostatními – oni nežijí Váš život a Vy jejich a žádný z nich není dokonalý. Vnímejte, že jste výjimeční!


 4. Starejte se o sebe – v tom dobrém slova smyslu :-) Dopřejte si kvalitní jídlo. Sportujte. Cvičte jógu. Jakákoliv pohybová aktivita udržuje tělo fit a vyplavené endorfiny také dodají pocit štěstí. Navíc se budete cítit šťastnější, když se ve svém těle budete cítit dobře.

 5. Choďte víc do přírody – ale i samotné fotografie přírody nás umí naladit pozitivně, že? Proto je vidíme všude kolem nás (když už do té přírody sami nejdeme). Nebo si kus přírody vytvořte doma (květiny, zimní zahrada)

 6. Zapojte smysly – v přírodě, ve městě i doma. Naslouchejte stromům, poslouchejte hudbu, která ve vás vyvolává příjemné pocity.


 7. Rozvíjejte svou mysl – meditujte, čtěte, pište si deník (do něj můžete zaznamenat svou vděčnost i svůj vztek i své plány), učte se odpouštět sobě i druhým, osvojte si pozitivní myšlení, učte se trpělivosti a schopnosti přijímat to, co je. Učte se nebát. Učte se intuici a následujte svůj instinkt. Uvědomte si, že si i Vy můžete být šťastní! A zároveň, že za svůj pocit štěstí jste zodpovědní Vy sami (nezávisí na tom, co kdo dělá!). Ukliďte si, v sobě i kolem sebe :-) V chaosu se nám špatně žije…


 8. Zabavte se – najděte si nějakého koníčka (nebo rovnou opravdovou vášeň!), prostě se něčím zaměstnávejte, ale nestresujte se. Nehoňte se. Naučte se říkat NE. A když už nějakou práci začnete, dokončete ji. Prázdný stůl je také zdrojem štěstí :-) Dovolte si dělat chyby. Nikdo není dokonalý. Radujte se z každého úspěchu!


 9. Problémy řešte – neodkládejte nic na potom, stěžujte si, ale konstruktivně. Ale co není nutné nebo možné řešit, tím se nezatěžujte. Vyřešte i své finance. Pracujte, šetřete, utrácejte s rozumem a eliminujte dluhy.


 10. Odpočívejte – zároveň si dopřávejte dostatečné množství spánku, nebuďte na sebe moc přísní a nároční, zjednodušte si život (minimalizace teď letí)


 11. Buďte s přáteli – pobývejte mezi lidmi, se kterými si rozumíte, sdílejte štěstí společně, nezapomínejte na rodinu, pomáhejte druhým, projevte soucit, milujte (a nejen druhé, ale i sebe či život jako takový!)


 12. Usmívejte se – prostě jen tak, tančete, zpívejte, vyprávějte druhým vtipy.

To jsou tak rady, které jsem nasbírala letem světem českým internetem. Jen jsem je z těch desítek a desítek shrnula do několika kategorií. Co na ně říkáte?? 

 

12 cest ale nestačí

Se všemi do jednoho můžeme souhlasit, že? Je to ten správný koktejl namíchaný ze základních oblastí, které si musíme v životě pořešit, abychom se cítili spokojeně – sami sebe, svou práci, své vztahy. Ujasnit si, že toto vše jsou ingredience naší spokojenosti, a že bychom na žádnou z nich neměli zapomínat, rozhodně pomáhá.

Ale co ve chvíli, kdy se nám nedaří a my se jen trápíme? O to víc, že nám někdo řekl, že PRÁVĚ TOHLE je cesta ke štěstí?? Co když rodina nefunguje, vztah nefunguje, práce nás nebaví nebo možná i baví, ale pořádně neuživí? A v sobě navíc cítíme takovou podivnou nedostatečnost. Možná nám někdy někdo něco řekl? Možná bychom měli jít za nějakým terepeutem??

Jen se zapomíná na jednu věc, o které krásně mluví Rupert Spira, uznávaný neduální učitel:

Já hledá štěstí u objektů, lidí a situací, ale tam je nenajde. Štěstí spočívá ve vědomí našeho vlastního bytí, naší podstaty. Není závislé na ničem jiném než samo na sobě.

Já tomu neduálnímu světu říkám Jiný svět. Slyšela jsem o něm už před mnoha lety, ale teprve ve chvíli, kdy jsem se začala blíž seznamovat s tím, jak vlastně neduálně věci vnímat a jak v tom neduálním světě žít a fungovat, došlo mi, jak moc jiný je :-) Platí zde úplně jiná pravidla…

Ale na rozdíl od toho našeho běžného žití v něm vede velmi dobře fungující cesta ke štěstí – takříkajíc přímo zkratkou za nosem :-) 

A tak jsem se rozhodla neshrnovat způsoby, jak se štěstí dobrat, ale 5 bodů, ve kterých se osobní rozvoj a esoterika, co se štěstí týká, dost zásadně mýlí. Stručné jednostránkové PDF Jak být šťastný (5 omylů osobního rozvoje a esoteriky) si můžete stáhnout zde:

>>  Jak být šťastný?  <<

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Jiný svět, Štěstí se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na 12 cest ke štěstí. Dovedou nás vůbec někam?

 1. Pingback: Na novoroční předsevzetí je sice ještě brzy, ale... - Žít je umění milovat

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s