Ježíš na kříži a poklidný Buddha – jsou si opravdu tak vzdálení?? (Návraty 2019)

Jaký jiný článek teď během svátků připomenout než ten loňský o tak trochu zvláštním srovnání Ježíše a Buddhy? Obvykle se totiž říká, že Ježíš je symbolem utrpení a smrti a Buddha je symbolem klidu a nirvány. Ale co když je to ještě trochu jinak??

Kolikrát jsem už slyšela, že věšet si na zeď ukřižovaného Ježíše je uctívání utrpení. Symbol náboženství, kterému přece jde jen o to lidi strašit a dělat si z nich poslušné ovečky. K ničemu jinému prý dobré není. A jak je ten Buddha stokrát lepší, protože když si člověk doma někde umístí sedícího Buddhu, přináší mu pohled na něj do života klid a pohodu…

Osobně mi to přijde jako velmi černobílý pohled, který nemá s realitou křesťanství (ať jakékoliv denominace) a s realitou buddhismu (ať jakéhokoliv směru) nic moc společného. Stačí se přece podívat na oba hlavní představitele a na to, co ve skutečnosti učí.

 

Nejdříve Ježíš Kristus a jeho oběť

Kdo že to řekl: „Miluj bližního svého jako sám sebe”??

Kdo že je to tak často vyobrazován jako muž s láskyplným pohledem a zářícím srdcem?

Často nechápavě mluvíme o tom, že ta představa, že smrt na kříži má někoho spasit a z cizích lidí smývat hříchy, je bizarní. Dobře, tuto myšlenku není vůbec snadné pochopit, i když se o to člověk vůbec pokusí :-) Do určité míry jsem na myšlenku odpuštění a obětních beránků narazila (čistě náhodou?? :-)) v jednom shrnutí týdne v rámci projektu STROM ŠTĚSTÍ 2018 – tam možná najdete trochu jiný úhel pohledu, který Vám poodhrne roušku tohoto tajemství (viz článek Odpuštění a smíření, aneb nemůže za to, jak se cítím, nemůže za to jak se cítím…). V rámci projektu člověk naráží na nejrůznější zkušenosti a prozření :-)

Ale co chci hlavně říct? Že možná místo abychom na oběť na kříži koukali jako na něco bizarního, možná bychom si uměli uvědomit, že to láska se obětovává?? Nebo ne??

Každá matka a každý otec Vám řekne, kolik toho obětoval svým dětem. Minimálně spoustu hodin spánku, nebo probděných nocí někde na diskotékách :-) Každá matka Vám řekne, jak velkou bolest musela protrpět, aby dala život svému dítěti.

To je láska. Ne pouze ono romantické procházení se po pláži za paprsků zapadajícího slunce… 

Poselství lásky, kterou svým životem Ježíš učil, je to nejdůležitější poselství, které nám Kristus a křesťanství přináší. Je v něm, ať s křesťanstvím lidé provedli cokoliv, co nemá s láskou k bližnímu nic společného. Je v něm a právě ono je například pro spoustu lidí hlavním argumentem proti islámu a Muhammadovi. To původní poselství je zde jasné a bylo oč se opřít, když si křesťanstvo začalo sypat popel na hlavu.

Nicméně i samotná oběť na kříži v sobě nese poselství. A je velmi podobné poselství pokojného sedícího Buddhy. Jste si toho vědomi??

 

A nyní Buddha a jeho nirvána

Buddhu známe obvykle takto (viz obrázek). Pokojně sedícího v meditační pozici. Ale už jste si takhle sedli třeba na hodinu? A snažili jste se být pokojní a nehybní? Snažili jste se napodobit Buddhu v jeho rozhodnutí, že si sedne pod ten strom a nevstane, dokud nedosáhne osvícení??

Zažila jsem stovku lidí na desetidenním kurzu meditace vipassana, kteří se dali závazek 3 hodiny denně meditovat bez pohnutí (3x jednu hodinu). Z toho, co jsem vnímala a pak i slyšela od ostatních, si myslím, že jsme všichni prožívali hodinu utrpení a pak sladké osvobození z toho utrpení – nirvánu – na samotném konci.

Ano, když se člověku podařilo to utrpení (ať už fyzickou bolest těla, nebo tu nefyzickou nepříjemných myšlenek a emocí) přijmout, nebránit se mu, odevzdat se mu, proměnilo se. Rozplynulo se. A to osvobození přišlo mnohem dřív než na konci. Byla to esence Buddhova učení o utrpení, zdroji utrpení a osvobození se z něj.

Buddha přece neučil o tom, jak si v životě dáchnout, uklidnit se a být v pohodě. Neučil, že člověk má meditovat, aby se měl dobře. Učil 4 vznešené pravdy  o životě – o utrpení, jeho příčině a cestě z něj.

Jít v jeho stopách znamená uvědomit si, že jsme ukřižováni v samsáře, že trpíme na kříži života (a nemůžeme jinak), ale že když sami sobě zemřeme (poznáme neexistenci a necháme vyhasnout touhu, tanhá), osvobodíme se.

Spása skrze Krista nebo samoosvobození?

Křesťané bývají z Buddhy nesví. Prý samoosvobození. Ale křesťan má přece věřit ve spásu skrze Krista a cokoliv jiného jsou ďáblovy svody…

Buddhisté zas říkají, že tu práci za Vás nikdo neudělá. Nikdo Vás nespasí.

Myslím, že je jen nedorozumění:

 • Žádný buddhista v praxi sám sebe osvobodit nemůže, protože ve chvíli nirvány není kdo by koho osvobozoval :-) mizí. Pouze se svým odevzdáním Buddhovi a jeho učení a také svými činy postupně otevře své dokonalosti. Cestu k ní mu ukázal Buddha svým vlastním příkladem. Tam bod stromem skrz utrpení a boje s Máry v meditaci překonal smrt a nabídl cestu ke stejné nirváně každému, kdo v cestu osvobození z utrpení uvěří.
 • A žádný křesťan není svobodný jen skrze Kristovu oběť. Musí se na ní podílet minimálně skrze svou víru. Nebo skrze své činy. Odevzdaností Ježíši Kristu a jeho učení se otevře vlastní dokonalosti. Vždyť i Ježíš sám řekl (Matouš 5,48): „Buďtež vy tedy dokonalí, jako i Otec váš nebeský dokonalý jest.“ Cestu k ní jim Kristus ukázal také svým vlastním příkladem. Svou obětí, svým utrpením na kříži, překonal smrt a nabídl spásu každému, kdo v Něj a cestu osvobození z utrpení na kříži uvěří. O důležitosti oběti viz onen článek výše :-)

Velikonoce jsou poselstvím pro každého

Ať je člověk ateista, křesťan, buddhista, muslim nebo cokoliv jiného, velikonoční svátky pro něj mohou nést hluboké poselství. Jen se vyprdnout na ten povrchní úhel pohledu a jít hlouběji.

Ke zprávě o tom, že člověk může být svobodný, protože od přirozenosti svobodný je. Může pocítit svobodnou radost ze svého svobodného bytí. Může objevit, že ve skutečnosti nic nepotřebuje (za čím by se musel hnát a čemu obětovat sám sebe) a že nemá čeho se bát. Může dojít spásy, která mu byla už dávno dána. Může dojít nirvány, která mu byla ukázána. Může dojít mókši, ráje, Království Božího atd. atd.

Velikonoce jsou příslibem jara v tom nejsymboličtějším pojetí.

Příslibem nového života.


Náhoda (?) tomu chtěla, že právě na tyto svátky vyšel začátek výzvy MĚSÍC PRO SEBE. Tímto se na tomto blogu na nějakou dobu odmlčím. Ale Vy nemusíte o nic důležitého přijít, stačí, když se přidáte ke mně na tu mimoňskou cestu do Jiného světa. Já už dneska vyrazila a své zkušenosti budu sdílet na své FB stránce Žít je umění / Jiný život v Jiném světě. Pokud se chcete, přidat, vstupní bránu najdete ZDE

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Náboženství se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Ježíš na kříži a poklidný Buddha – jsou si opravdu tak vzdálení?? (Návraty 2019)

 1. rado V napsal:

  Zdravím……
  Trošku to máte popletené a neviete o čom hovoríte…..Skúste sa zamyslieť , nadýchnuť a popremýšľať z akej skupiny vyšiel Budha………po jeho „MEDITÁCII“ ho jeho najbližší išli zabiť , lebo myšlienky , ktoré prezentoval boli pre nich neprijateľné (CHCELI HO ZABIŤ JEHO NAJBLIŽŠÍ) Synček bohatého a v kaste vplyvného prišiel na to , že HMOTNÝ svet nestojí za nič , vládne majetnosť a moc a ubíja sa DUCH a DUŠA……… nevytvárajte si svoje videnia podstaty, nemystifikujte to čo po mystifikácii netúži…… vytvárate LŽI na základe vašeho nepoznania……….. Ježiš bol tak isto z aristokratického rodu , presne podľa proroctva z rodu Dávidovho , priniesol ešte viac vytuningované ponímanie BOHA – najvyššieho stvoriteľa, milujúceho rodiča……Jeho skutky majú riadne gule , Budha je pri jeho počínaní a vzdorovaní MOCI iba priposratý prizdisráč (prepáčte za ten výraz ale z môjho pohľadu je to tak, nik to tak odvážne v dejinách neurobil okrem JÁNOŠÍKA :-) ….TOHO Jánošíka uvádzam ako úplne stupídny sarkazmus……. ) Každý z nich urobil vo svojej dobe a vo svojom prostredí MNOHO , len nesúďte lebo NEVIETE ČO AKO BOLO a patent na rozum majú Mocní………….

  (………krásne vyzobrazenie Planéty ako Golgoty , lotrov a balansovanie v našich ľudských nezmysloch , klamstvách a prevracaní skutočnosti !!!!!!! )
  ………R.

  • avespasseri napsal:

   Moc nerozumím tomu, co vlastně kritizujete, můžete být konkrétnější?
   Je zřejmé, že Buddha objevil, že hmotný život k ničemu nevede. Ale to zjistil velmi brzy, když se dostal za brány paláce. Že ho chtěli potom nejbližší zabít, to si nevybavuji. To, že Ježíšova oběť a jeho utrpení je jiného řádu než ta Buddhova, to je také zřejmé. Tak zřejmé, že to nebylo tématem článku. Kdyby měl člověk srovnávat Buddhu a Ježíše, jeden krátký článek na to přece nestačí :-) Je to jen úvaha na jedno téma.

   • rado v. napsal:

    Zdravím….
    Je mi to ľúto , že ste to nevzali s nadhľadom (preto som tam dal práve tú pesničku), za to som tam dal i toho Jánošíka , lebo postupom časov i z vraha a zbojníka spravia svätca. Je paradox , že Budha je stelesnený ako tučniak ( najlepšie v zlate ,napriek tomu , že bohatstvom opovrhoval ) spiaci , Obaja majú k sebe viac bližšie ako by sa zdalo a tak ako bolo konzílium o Ježišovi a spravili z neho Božstvo , urobili tak po vzore Budhu , tiež určili texty ktoré smú byť zverejnené atď… Budha žil s Askétmi, takže nechápem odkiaľ sa berie jeho vyzobrazenie , lebo nadváha pri nich nehrozila :-) Mal som tam dať smajlov , nech to neznie ako atak ……….Mrzí ma , že to vo vás vyvolalo negáciu. Vracia sa mi po operácii pamäť a bol som z toho článku dopletený , či som magor a to čo sa mi v pamäti objavilo , je blud , tak som zasa hľadal zdroje a info……. Ešte raz pardon , ale nie je to také ako to vyzerá……… .-) Nik nevie presne zopakovať svoj príbeh, ak ho nedá do písmenok a obaja nerobili žiadne písomné svedectvá svojich učení a to čo sa podáva je zahalené iba mocou , bludmi cirkví a našim videním………… pohodový a pokojný večer. R

 2. rado v. napsal:

  Ahoj.
  No hlavne celé vyzobrazenie jedného i druhého treba brať v dobe a krajine kde žili……… Prosím neberte to ako poučovanie , ani ako mudrovanie ……..Je to je jinej pohled skrze skušenost! .-) Dík…… Budha , jeho učenie ako pravé zostalo v horaloch – Tibet , Bután…. (je to tiež reakcie na hinduismus , židovstvo – hinduismus ), v Indii samotnej je to ešte väčší výkal a Vatikán, to sú iba amatéri voči tomu čo sa deje v Ázii……. Pre nás je pochopiteľnejší Ježiš , ale ten tu bol donesený Cyrilom a Metodom pod mečom a za krvavých obetí , Phagans – fakani , to sme byli mi tady žijící a pod mečem nám byla vnucena cizí výra… teď se oslavujou Cyrilek a Metúdek , ale všechno je vždy jinak…….. Co já znám a z čeho vychádzím , je to že se stal Búh svím ditětem aby pochopil jednání lidí a skrze sebe sama jich přecítit….. Velikonoce jsou svátkem Židú , jsou jedna z mála pohyblivých svátkú i křesťanú – židé svoje svátky oslavují lunárne, proto ro Třech Králech je masupust s rôznou délkou trváni , pak je Popolečná středa a po ní zas nasleduje židovská symbolika 40 a to bylo 40 dnú po ktreré Ježís stravil v poušti pravděpodobně s Esejci a skrze ně nabil podstaty své moudrosti i kdyš byl v učení u nich už předtím…….. Je to paralera k Budhovi i rozmluva s Bohem……… Dle mého mínění jsou oba stejnou inkarnací Boží…….. Oba jsou jak beránci vedení k záhubě…….. Prezentace Boha a konce Světú je matoucí a je prezentovám jen skrze MOCI tohto SVĚTA, že nás bude BÚH soudit , ale BÚH (omlovám se nenuním psáat u s kroužkem na novém compu- blbina že ? ) nesoudí ON je naším obhájcem , MY sami se soudíme……. ďábel je žalobcem………….tolik k tomu co mi nesedlo jak má……. Hezký páteček a pohodový víkend…….. R


  (najkrajší je koniec…….. ako vždy .-) )

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s