Detoxikace a meditace

Když se řekne detoxikace, co si představíte? Většinou to bude mít asi něco společného se změnou stravy nebo nějakými výživovými doplňky? Nebo třeba očista střev, očista jater, lymfatické masáže? Většinou půjde asi o tělo, že??

Pravda, občas zaslechnu i termín digitální detox. Ten si velmi užívám minimálně 2x do roka. Během většiny letní dovolené, kdy se nořím do přítomnosti jako do mořských vod. Žádný počítač, minimum internetu, žádné ujíždění na vymyšlených románových příbězích.  (Tak občas si připomenu nějakou svou oblíbenou Mayovku nebo zalistuju časopisy na recepci, abych nelhala :-))

A pak stoprocentně a dlouhodobě na každoročních vipassanských pobytech. Tam vědí, že člověk je bytost závislá a snadno se nechá zlákat, tak vám mobil vezmou do úschovy :-) A čtení byste jim taky měli nechat.

Ne, nikdo vás nebude šacovat, jestli nepodvádíte. Ale věřte, pokud jste závislí na čtení, začnete během těch 10 dní číst i litevské a polské pokyny na nástěnce a mnohojazyčné návody na úklid na pokoji :-)

Takže čím méně lákadel v dosahu, tím větší pravděpodobnost, že se vám podaří ponořit hlouběji do sebe. A pak tam může probíhat detoxikace mysli (a to na velmi hluboké úrovni).

Už jste někdy o detoxikaci mysli zaslechli? Já občas, výjimečně, na něco podobného narazím. A jsem moc ráda, že si čím dál víc lidí uvědomuje, že očistit jen tělo je jako vycídit ledničku a pak tam naházet plesnivé jídlo :-)

 

Meditační detox

Meditace nám v takové detoxikaci může velmi pomoct. Pravda, mnoho lidí dnes meditaci vnímá spíš jako určitý druh relaxu. Příjemná nahrávka s příjemným hlasem, která vás provede a zavede do větších či menších hlubin vaší mysli. Někdy vám pomůže najít trochu klidu a pohody. Je úžasné vědět, že tam je, že? Někdy i zabrousí tam, kde můžete objevit své problémy a jejich řešení. I toto vše je jistý druh očisty.

Ale pro mě osobně je nejlepší meditace, která vedená není. Je úžasné postupně poznávat, že nepotřebujete pomoc druhých, kteří vás zavedou do těch klidných hlubin vaší mysli, nebo kteří vás provedou těmi bouřlivějšími vlnami mysli. Učíte se nacházet sílu a klid sami v sobě naplno. A mnohem méně ji očekáváte zvenku.

A tak osvobozujte druhé ale i sami sebe od toho, co s námi dokáže udělat takové zklamané očekávání :-)

Proč tak miluju desetidenní kurz meditace vipassana, že jsem na něj letos vyrazila již potřetí a že o něm vždycky po návratu básním? Protože pro mě dělá všechno to, co jsem popsala výše:

  • Detoxikace těla – strava je tam vegetariánská a nějak není čím se přejídat :-) (možná taky znáte ty zvědavé cesty do ledničky…). Navíc starší studenti, tj. ti, kteří již minimálně jeden desetidenní kurz absolvovali, jedí pouze 2x denně. Loni to byl pro mě tak trochu strašák, ale nakonec jsem se tímto způsobem začala stravovat běžně. Objevila jsem, že se tomu říká přerušovaný půst, že je to zdravé a navíc teprve tehdy jsem začala hubnout ta kila, která jsem předloni nabrala. A ne, hladem jsem netrpěla a krmila se čokoládou a nějaká ta sladkost občas neškodí :-)

  • Digi detox – o něm již byla řeč. Vřele doporučuju!


  • Detoxikace mysli – na vipassaně máte celkem 100 hodin meditace! Je to velmi intenzivní a hluboký ponor. Goenka, učitel těchto kurzů, říkává, že jde o operaci mysli. Je to zcela jiný druh meditace než spousta lidí asi zná a praktikuje. Goenka stále klade studentům na srdce, aby neulítávali na příjemných pocitech. Člověk se tam totiž učí odbourat stereotypní reakce naší mysli – touhu po příjemných pocitech a odpor k těm nepříjemným. Já vím, může vás napadnout spousta důvodů, proč bychom se měli tomu nepříjemnému bránit. Ale tady nejde o to, nechat si s úsměvem spálit ruku nebo sebrat dům nad hlavou. Jde o to umět říct ne tomu, kdo vám úmyslně nebo neúmyslně ubližuje, a neublížit tím zároveň i sám sobě. Hněvem nebo smutkem. Umíte to?

A to nemluvím o tom klidu a tichu (ctnostné mlčení). O té přírodě, se kterou se najednou cítíte mnohem víc spjatí (psala jsem o tom v minulém článku). A o tom všem, co se vám po takovém kurzu přelije do každodenního života. Já tam například přišla na jeden geniální nápad, který mi teď přináší spoustu radosti. A také jsem zas našla motivaci cvičit, cvičit a cvičit :-)


Souhrnný článek o desetidenních vipassanských kurzech podle Goenky, kde najdete spoustu dalších odkazů a informací včetně možnosti se na nějaký kdekoliv po světě přihlásit, najdete ZDE. Platí se pouze dobrovolný příspěvek :-)

O přerušovaném půstu jsem loni napsala článek Jak zhubnout a přitom mlsat :-)

Příspěvek byl publikován v rubrice Mysl se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Detoxikace a meditace

  1. Pingback: Meditace Vipassana (Goenka) – na co se tak člověk může těšit?? | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s