Co se dá dělat s neexistující energií?

(photo credit: ​Wikipedia user Tk033)

(photo credit: ​Wikipedia user Tk033)

No, pokud už neexistuje Vaše vlastní energie , pak s tím toho moc nenaděláte…

To už bude Váš konec.

Pokud ve Vašem životě neexistují ty energie, za které si platíme (jako např. elektřina), pak buď ušetříte spoustu peněz… nebo Vám bude zima a budete mít hlad. To podle toho, jestli raději žijete ve městě, nebo jste se přestěhovali do lesní chaloupky a hodně omezili své nároky.

Já ale hovořím o té energii, která neexistuje podle západní vědy… ale kterou můžete i tak vnímat. O tzv. čchi, jak jí říkají Číňané. Míváme ve zvyku cizí termíny překládat, ale já, jako bývalá překladatelka, s tím mám paradoxně (jak já tohle slovo miluju) problém. Přeložte slovo a vytrhnete ho z jeho přirozeného prostředí. Z prostředí té několikavrstevnaté, mnohohierarchické sítě dalších slov – z jeho kontextu. Z představ, se kterými je spojené.  Z místa, kam patří.

Ale proč tedy nepopsat alespoň povrchně, s jakými představami je čchi spojené? Například s představou páry stoupající z uvařené rýže. Vnímáte to něco teplého, neviditelného, nehmatatelného, ale vnímatelného, co je s teplou rýží neodmyslitelně spojené?

Nebo je také spojené s představou dechu a vzduchu, který dýcháme. Přijímáme něco, co nám dodává energii (víte, jak buňky pomocí kyslíku získávají energii?), a odevzdáváme něco, co nepotřebujeme. Čchi je podobně jako vzduch neviditelná a je všude kolem nás.

No a co se s touto „neexistující“ energií dá dělat?

Spousta věcí. A o tom všem je právě čchi-kung (práce s energií).

Dá se načerpat, posílit. Na to jsou nejlepší postoje. Jsou různé, můžete držet míček (jako by), objímat strom, podpírat nebe atd., atd. Každý ten postoj je k něčemu dobrý a když budete stát dost dlouho… no, to je tajemství :-)

Dá se jí také napomoci, aby se hezky rozproudila i tam, kam pořádně neteče. Jemnými pohyby, podobnými tai-či, lehkými, bez úsilí, uvolněnými, můžete uvolnit napětí (a bloky), které v těle máte a kde to té energii tak trochu drhne. A kde to pak taky docela bolí, jak se tam dere a ono to nejde.

Protože když je energie dost silná, dostane se všude tam, kam má (a kde ji potřebujeme mít), je harmonická (ani moc jang, ani moc jin), tak pak už se na ten svět jen můžeme spokojeně usmívat a bude nám dobře.

Hurá.

Tak že bych si šla zas zítra zacvičit? Když prý budeme cvičit opravdu poctivě, budeme mít pocit, že se nadnášíme. No, tak uvidíme, uvidíme …

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Čchi kung se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Co se dá dělat s neexistující energií?

 1. est napsal:

  Čchi, prána, id. Známá od nepaměti, popírána až moderní vědou. Hezký příměr je taky elektřina, sama neviditelná, uvádí věci do pohybu.
  Výborným udržovatelem čchi je taky přítomnost, rovnováha protikladů umožňuje hladké plynutí.

  • avespasseri napsal:

   Přesně tak, díky za doplnění.

   • est napsal:

    Mimochodem, když tajemství, tak tajemství :)
    A můžete aspoň naznačovat? Třeba na pokračování… Jeden se rád přiučí :)

    • avespasseri napsal:

     My nesmíme ani naznačovat :-) Ale nebojte, budu o tom psát dál, třeba něco nedopatřením pustím :-) Ale upřímně řečeno, nejradši píšu z vlastní zkušenosti, a dlouhé postoje my neděláme (tedy pokud nepočítáte 45 minut jako dlouhé :-) To je normálka). To je spíš záležitost bojových umění.

 2. Pavel Simon napsal:

  Myslím, že pro Zápaďany není čchi (energie) tak neznámá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Když se podíváme na nástroj, který toho vypovídá nejvíce o naší životní zkušenosti, totiž náš jazyk (řeč), zjistíme, že s energií ve svém životě počítáme. Nemusíme přitom být rytířem Jedi, abychom si přáli, ať nás provází síla. Sílu, energii chceme všichni dospělí, protože je to něco, čeho se nám chronicky nedostává. Dětem zase vyčítáme, že jí mají moc. Abychom pochopili, co pro nás energie znamená, stačí ji v následujících větách nahradit jiný slovem: dneska jsem úplně bez energie, ale mé děti jsou plné energie. Kterým? :-)

 3. malé srdce napsal:

  Krásný a zajímavý článek. Moc hezky píšeš Aves :-) Rád jsem si to přečetl. Díky!

 4. Jana napsal:

  Vzdušná prána viditelná je. Asi to bylo v článku jen nedorozumění :)

  45minut v jednom postoji? Asi by mi zdřevěnělo tělo :))

  • avespasseri napsal:

   Vidíte, to jsem nevěděla. Budu si muset o práně něco víc přečíst :-)
   Tělo trochu zdřevění, ale to člověk pozná, až když se má zase pohnout. Jinak je to fajn :-)

   • est napsal:

    Jen jsem si odskočil, tak se vetnu:) s dotazem:
    Může být vzdušná prána, když prána je to, co vzduch vytváří?

    • Jana napsal:

     Prána je i v tekutinách, ve všem živém, i ve vzduchu, takže tím jsem myslela vzdušná prána. I se to tak v knihách označuje.

     • est napsal:

      Nechci se přít, měl jsem za to, že prána je energie, která dotyčné elementy vytváří. Druhou věcí pak je, že jsme schopni ji skrze ně přijímat.

  • Pavel Simon napsal:

   Co znamená, že je vzdušná prána vidět? Jak to vypadá?

   • Jana napsal:

    Když se podíváte proti čisté obloze (tam, kde není slunce), uvidíte pohybující se „světýlka“. To je prána. Mluví o tom hezky Monfort, breatharián. Jde vidět i proti bílému stropu, když si lehnete na zem. Ale to už je těžší, to už se musím soustředit.
    Vidět pránu dokáže ten, kdo má vyvinuté třetí oko. Já myslím, že většina lidí.
    Jestli jste viděli Avatar (já teda jen ukázky :) ), tak tam byla prána taky zobrazena, jako mihotající se světýlka.

 5. Pingback: Také už víte, co všechno Vám přinesl říjen? | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s