Meditace Vipassana (Goenka) – na co se tak člověk může těšit??

Právě jsem se vrátila ze svého druhého jednodenního kurzu pro staré studenty. Jo, jak jednou přežijete desetidenní kurz, už jste staří :-) Ona taková meditace totiž nemusí být extra relax. Jak dnes prohlásila jedna z dalších účastníků jednodenního kurzu – nové polské centrum je krása. Kdyby to tak nebolelo, bylo by to jak na dovolené….  

V tomto článku najdete několik odkazů na články o tom, jaké že to na té desetidenní vipassaně (jak ji učí Goenka) vlastně je. Co Vás tak asi čeká a nemine. Proč tam vůbec jet. Články nejsou jen mé a předpokládám, že ještě budou přibývat :-)

  • The Modern School of Vipassana – a Buddhist tradition? – odkaz, na kterém je možné si stáhnout disertaci mé spolužačky z doktorandského studia religionistiky. Když jsem četla připravovaný koncept disertace, bylo to poprvé, kdy jsem o Goenkově vipassaně slyšela. A o teorii McDonaldizace :-) Spolužačka je indoložka a kurz absolvovala několikrát v Indii. Disertace je ale psaná anglicky.

Když trochu zagooglíte, vyjede na Vás spousta osobních zkušeností s desetidenním kurzem Vipassany – blogy, videa. Jak už to z názvu oné teorie můžete odhadnout, Goenkovy kurzy jsou něco jako McDonaldovy restaurace. Jsou po celém světě (dokonce i v islámském Egyptě jsem našla desetidenní kurzy!) a jsou úplně stejné.

Loni jsem byla v Čechách na česko-anglickém kurzu. Letos pojedu do Polska na litevsko-anglický kurz. Vím stoprocentně, že program bude stejný, večerní rozpravy budou stejné, hlas i zpěv manter učitele Goenky (který už je po smrti) bude taky stejný. Jen ty lesy a to bydlení bude jiné…

Pokud si chcete kurz vyzkoušet, máte několik možností:

  • můžete vyrazit na česko-anglický kurz do polského centra (v Čechách letos žádný kurz nebude, stále se hledá vhodnější objekt než ten rozpadající se v Beskydech). Kurzy se konají 2x do roka a z Prahy, pokud vím, se obvykle vypravuje autobus. Polské centrum je totiž hůře dostupné, pokud nejedete autem. Centrum je v Polsku, ale organizátoři jsou z České republiky.
  • pokud ovládáte angličtinu natolik, že byste rozuměli anglickým instrukcím (Goenka je z Barmy, je potřeba počítat s akcentem :-)) a anglickým večerním rozpravám, které Vám osvětlí, proč to vlastně všechno podstupujete a jak nejlépe přes den praktikovat (a také Vás pobaví), můžete jet naprosto kamkoliv.

Vždy je ale potřeba brát v úvahu, že kurzy se rychle plní (jsou pouze za dobrovolný příspěvek) a že ideální je registrovat se v den, kdy se registrace na webu otevírají :-)

Bližší info a možnost přihlásit se na kurz najdete tady – www.dhamma.org

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Vipassana se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Meditace Vipassana (Goenka) – na co se tak člověk může těšit??

  1. Pingback: Zvláštní temný vipassana týden... - Žít je umění milovat

  2. Pingback: Hypersenzitivita fakt není za trest | Žít je umění

  3. Pingback: Přijmout i to, co bolí – to bylo zjevně mé květnové téma | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s