Svět je jiný, než se na první pohled zdá!

Skrývá spoustu tajemství. Stačí jen za sebou nechat ten vnější svět, obrátit se dovnitř, a vyhrabat se z bahna negativity, které člověka beztak jen zaslepuje.

A pak nad Vámi nebude mít ten vnější svět takovou moc a Vy budete moci být konečně svobodnější a láskyplnější!

Nebojte se, že z Vás budou mimoňové, když si budete žít po svém. Vždyť s mimoni je neuvěřitelná legrace, ne??

minion-890831_640Nenechte se semlít tím, co kolem sebe slyšíte a vidíte! Přidejte se k těm, kteří do toho jiného světa již vstoupili! O tom, jaké to tam je a jak se tam dostat, jsem kdysi dávno přichystala článek a dokonce i celý online kurz (zdarma):

Svět je jiný

minikurz Mimoňská cesta

No a pak skrze změnu sebe sama změňte i svět kolem Vás:-)

Proč je společnost v krizi a 5 kroků, jak tuhle absurdní hru změnit

 

Reklamy
Rubriky: Štěstí | Štítky: , , , | Komentáře: 1

V Jiném světě se dějí věci pod povrchem…

Milí čtenáři,

(photo credit: Kyrill Poole)

můj starý blog, jak jste si asi všimli, trošku zahálí.

Je možné, že se opět vrátím k tomu nasdílet sem další články z projektu Návratů 2019. V útrobách blogu se za ta léta, co ho píšu, skrývají články, které bych byla nerada, aby zapadly.

Ale vzhledem k tomu, že mám už i svůj nový Jiný blog a hlavně prostory Jiného světa, rozhodně nezahálím :-) Makám, píšu, vymýšlím, přemýšlím, zpracovávám inspirace, předělávám a znovu předělávám a dumám, proč to nefunguje, a zas píšu.

Takže si následující měsíc dávám výzvu MĚSÍC PRO SEBE! 

Líbí se Vám taková představa???

Pokud ano, nic Vám nebrání se přidat :-) Tím svým způsobem, nebo spolu se mnou.

Bližší informace o všech změnách, ke kterým v nedávno na webu/blogu došlo a o tom, co se bude příští měsíc dít, najdete na mém novém blogu:

 >> Změny na webu a změny příští měsíc <<

Rubriky: Jiný svět | Napsat komentář

Neduální učení – jak jsem k němu přišla a k čemu je dobré mně a možná i vám??

Neduální učení není můj vlastní výmysl. O nedualitě se mluví již tisíce a tisíce let. Asi nejznámější je indické učení advaity. Na to, že jinudy cesta ke štěstí nevede, jsem si ale přišla jednoho dne sama. Čistě logicky, což je na tom asi to nejzajímavější :-) Možná to ale bylo právě díky tomu, že jsem o neduálních učeních již léta předtím slyšela. A kdo ví, možná právě maily Jiného světa budou zase pro Vás tím místem, kde se dozvíte, že všechno může být i jinak, než jste si dosud mysleli. A kdo ví, možná i Vám za pár let přijde vhod, že jste tady na neduální svět narazili…  

Psát o nedualitě je náročné:

  1. Jedním z důvodů je fakt, jak rozsáhlé téma to je. Pokrývá různá pojetí neduality a různá „náboženství”, v jejichž podhoubí na nedualitu můžeme narazit. Lidé se obvykle zabývají vzrostlými stromy různých náboženství a dohadují se o tom, který z nich je vzrostlejší nebo užitečnější. O to, co leží takříkajíc pod zemí, se vždy zajímalo jen pár lidí (už jste četli o houbách, které propojují jednotlivé stromy, aby spolu mohli komunikovat a podporovat se??). Možná je na čase i tohle změnit, co říkáte??

  2. Druhým důvodem je fakt, že samotný jazyk je duálního charakteru. Označuje, rozlišuje, popisuje. Neduální vnímání je ale přímou zkušeností, kterou Vám žádná slova nezprostředkují. Mohou jen naznačit a na vás pak je pochopit, co se za závoji různých paradoxů a na prvních pohled naprosto nelogických výroků skrývá. Ale garantuji vám, že se skrývá a že za ten počáteční zmatek v hlavě to stojí :-)

A tak v tomto článečku nečekejte rozbor toho, co všechno nedualita je. Jednou o tom snad napíšu odbornější knihu, když jsem vzděláním ten religionista :-) Ale řeknu vám zde, jak jsem se k ní dostala, a k čemu je mi dobrá. Třeba Vás to bude inspirovat…

Když ještě ezoterika byla ezoterikou

To bylo v dobách, kdy jsem studovala překladatelskou angličtinu a arabistiku a o duchovnu a ezoterice se moc nemluvilo. V dobách, kdy jste ještě na každém kroku nenaráželi na různé terapie, alternativní směry, semináře, reiki apod. V době, kdy jsem se stejně jako pár dalších nadšenců konečně po revoluci dostala k astrologii a tarotu a jejich symbolice. Pokračování textu

Rubriky: nedualita | Štítky: , , , | Napsat komentář

12 cest ke štěstí. Dovedou nás vůbec někam?

Zaslechla jsem dnes v rádiu píseň o tom, že nejjednodušší je zlomit srdce.

Obvykle se v této souvislosti mluví o srdci zlomeném láskou. Ale uvědomila jsem si, že je to život, který nám láme srdce. Krůček za krůčkem. Bere nám jednu radost za druhou, jednu naději za druhou, jednoho člověka za druhým. Neustále jako bychom se po něčem natahovali… a život jako by nás vždycky praštil po ruce.

A tak máme na vybranou – buď dál bojujeme, nebo nám ten boj zlomí srdce. Znáte ten pohled do očí některých starých lidí?? Kdysi dávno jsem o tom srdci, skrz které prošly všechny nesplněné sny, napsala i kratičkou báseň. Ale odkaz na ni vám tu teď dávat nechci.

Chci se podívat do hlubin internetu po tom, kudy vedou cesty za štěstím.

A na závěr si řekneme, jestli jsou tyhle rady opravdu k něčemu dobré :-)

Takže jak to udělat, aby nad námi ta tvrdá ruka života nevyhrála?? Aby náš život nebyl smutný a neutěšený a plný konfliktů s rodinou, přáteli, partnery nebo spolupracovníky, ale abychom si ho opravdu užili. A tím „užít si ho“ nemyslím ty chvilky na dovolené, v kině nebo na party. Pokračování textu

Rubriky: Jiný svět, Štěstí | Štítky: , | Napsat komentář

Získat energii, šetřit energii… aneb 4x jak přežít tůru (Návraty 2019)

A nyní něco pro ty, kteří rádi lozí po horách, nebo dělají různé jiné sporty. Dá se to totiž dělat úplně jinak, než to znáte :-) Dá se to dělat s mnohem větší lehkostí. A taková túra v horách se dá přežít i tehdy, když na tom nejste fyzicky tak dobře, abyste to všechno zvládli stejně hravě jako Vaši fyzicky zdatnější kamarádi :-) Stačí využít čchi kung a všechno to, co Vás může bdělost, uvolněnost a práce s energií naučit :-)


Energie je něco, bez čeho se prostě neobejdeme.

Hodně lidí se neobejde bez té, za kterou platíme. Kdo si umí představit život bez elektřiny, bez plynu a bez uhlí, ten se nemusí bát blackoutu. Odejde do lesů a přežije stejně, jak přežil pračlověk. Lidstvo přece přežilo i dobu ledovou…

Ale nikdo, vůbec nikdo se neobejde bez té, za kterou se penězi neplatí. Stačí se jen nadechnout, stačí vzít do úst něco dobrého… a šup, energie je tam. A už to frčí.

Pokračování textu

Rubriky: NÁVRATY 2019, V pohybu, Čchi kung | Štítky: , , | Napsat komentář

Hypersenzitivita fakt není za trest (Návraty 2019)

 

Výjimečně jeden novější článek z roku 2018. Kolem Vánoc uvidíte, proč :-) A proč zrovna tento? Protože to byl suverénně nejčtenější článek loňského roku. Hypersenzitivita se stává velkým tématem, které zajímá čím dál víc lidí. Snaží se v konceptu vysoce citlivých lidí hledat příčinu svých problémů. Někdy v něm objeví sami sebe a uleví se jim. Někdy ne. A někdy v něm najdou pouze berličku. Hypersenzitivita totiž nemusí být to, čím bychom ji chtěli mít. Ale zcela jistě není za trest…


Někdy mám dojem, že spousta lidí to tak bere. Nejspíš záleží na tom, jak moc vlastně daný člověk hypersenzitivní je. To jest – použiju-li přirovnání k mozku jako sítu – jak husté ono síto má. Kolik vjemů, jako takových malých kuliček, propadne do mysli. S kolika vjemy se člověk musí nějak popasovat.

Čím hustší síto, tím je nejspíš náročnější se s hypersenzitivitou vyrovnat. Takový člověk je prostě neporovnatelně vnímavější (citlivější) než ostatní. 

Podle průzkumů Elaine Aron záleží prý také na tom, jaké měl kdo dětství. Čím náročnější bylo, čím necitlivější byl přístup ostatních k nim, čím větší nápor na to, aby „nebyli měkkoty” nebo čím víc násilí (fyzického i psychického) mají za sebou, tím hůř.

Má kamarádka kdysi spáchala sebevraždu. Bylo toho na ní moc :-( V té době jsem ještě o hypersenzitivitě nevěděla vůbec nic a ani orlí čchi kung jsem v té době ještě neučila, ale jako citlivá, do hloubi zraněná duše hudebnice, na mě tenkrát působila…

Být hypersenzitivní je hodně náročné

Někdy říkávám, že jsme jako ti ptáci, které si sebou nosívali horníci do dolů – zatímco horníci jsou unavení, ale ještě makají, a neuvědomují si, že už jim dochází pomalu kyslík, ptáci už pomalu umírají. Život ve stresu postavený na výkonu a na přežití těch silných a zocelených moc pro ty citlivé holt není. Hypersenzitivní člověk snáší emočně mnohem hůř napětí a hádky ve svém okolí. Je pro něj mnohem těžší zvládnout ten nápor vjemů, informací a emocí kolem něj.

Ale ono to není nemožné :-) Naopak, přináší to něco opravdu vzácného :-) 

Pokračování textu

Rubriky: Hypersenzitivní lidé, NÁVRATY 2019 | Štítky: , , , , , | Napsat komentář

Tajemství stromů mě uchvacuje čím dál víc

Je to už pár let, co jsem napsala článek Spřízněni životem (letos vyšel znovu v rámci série Návratů). Popisovala jsem v něm své zvláštní spříznění se stromy. To jsem ještě netušila, že stromy mají svá podivuhodná tajemství… 

Když v rámci čchi kungových cvičení ve stylu Orel v hnízdě stojíme postoje, někdy mluvíme o tom, že máme být jako strom. Od pasu dolů pevní jako kmen. Od pasu nahoru uvolnění jako koruna stromu. Od chodidel nechat s každým nádechem vyrůst kořeny hluboko do země. Propojit se se zemí.

Jestli jste kdy přemýšleli o tom, co že to vlastně znamená ono známé uzemněte se, tak právě toto.

K Vánocům jsem manželovi – zapálenému trampovi – koupila knížku Tajný život stromů od Petera Wohllbebena. Nakonec jsem se do ní začetla já sama. A od té doby se na stromy dívám úplně jinak. Pokračování textu

Rubriky: Příroda | Štítky: , , | 3 komentáře

Ach, ty peníze (Návraty 2019)

Peníze jsou fajn. Dokud se nestaneme jejich otroky, že? A tak jsem v roce 2013 napsala takový nadnesený článeček o tom, jak krásně umí peníze pokřivit něco tak hezkého jako je cestování. Ale copak se člověk může na druhé zlobit, že lidi si prostě potřebují vydělat a vědí, jak na to? Pravda, ne každý by rovnou sliboval faty morgány jako kdysi jedna delegátka, kterou nám ostatním delegátům dávali kdysi za vzor :-) A  také náš delegát ve Španělsku byl velmi schopný :-) 


Náš delegát tady ve Španělsku je muž na svém místě. Působí zde již několikátou sezónu, ví velmi dobře, co kde je, a jak to tu chodí. Je přátelský, vtipný a má dar všechno krásně vysvětlit. Řečník jako z Řecka. Věřím, že jakýkoliv výlet s ním je plný zážitků.

Ne, nezatracuji výlety organizované cestovními kancelářemi. Často mají své kouzlo, ať již dané tím, co navštívíte, nebo dané setkáním výjimečných lidí ve skupině. A občas se člověku naskytne možnost se dozvědět něco opravdu nového a zajímavého. Záleží samozřejmě na tom, co Vás zajímá… a co zajímá průvodce.

Náš delegát/průvodce se zdá patřit mezi obzvlášť schopné delegáty. Stejně schopné jako byla kdysi jedna česká delegátka, kterou nám naši egyptští průvodci měli ve zvyku dávat za vzor (asi doufali, marně, že do společné kasy z fakultativních výletů přineseme stejné sumy jako ona). Prý turistům slíbila i to, že když brzy ráno vyrazí busem z Asuánu do Abú Simbelu (za nemalý peníz), zaručeně uvidí fatu morganu. Pokračování textu

Rubriky: NÁVRATY 2019 | 2 komentáře

Proměňte svůj život v zázrak (jen 5 bodů to má :-))

Hodně výjimečný článek z roku 2013. Podařilo se mi proměnit jednotlivé články měsíce do textu, který shrnul 5 základních bodů toho, jak proměnit svůj život v zázrak :-) 


Náhoda (??) tomu chtěla, že mé každoměsíční účtování tentokrát připadlo na první adventní neděli. Pojmu ho tedy trochu jinak a to, co se minulý měsíc dělo na mém blogu (a tedy i ve mně), shrnu do pár základních bodů.

Obligátní pořadí prvních deseti nejčtenějších článků bude samozřejmě také – tentokrát ho naleznete v závorkách za odkazy, které dostatečně bdělí čtenáři v textu jistě najdou :-) Už jste četli článek, který by měl hlavu a patu, skládající se z 26 odkazů na články, které vyšly v minulém měsíci?!

Tak tedy s chutí do toho, snad to hlavu a patu mít bude :-)

Jak proměnit svůj život v zázrak v 5 bodech!?? 

Pokračování textu

Rubriky: Bilance, NÁVRATY 2019, Uncategorized, život | Štítky: , , , , | Napsat komentář

Někdy potřebujeme prapodivné věci…

V roce 2013 jsem psala hodně do rubriky Inspirace. Týkala se filmů, písní nebo seriálů a toho, co inspirujícího si z nich můžeme odnést, když nezůstaneme jen na povrchu. Mým nejoblíbenějším seriálem té doby byl Dexter :-) Viděli jste ho taky? Pokud budete mít problém s angličtinou v textu, odkazuji Vás opět na svůj blog Radost z angličtiny. A samotné téma článku se nakonec ukázalo být něčím, co mi zase mělo změnit život… 


Minulou neděli jsme se Dexterovým hláškám moc nevěnovali, ale tento týden, hurá, mi jedna hláška z 5.řady seriálu krásně zapadá do témat, o kterých zrovna píšu.

Náhodička??

Pamatujete si na mé vyznání vůči člověku, který se mi vnutil do života, ačkoliv jsem o to moc nestála? Není tak těžké si to pamatovat. Psala jsem o tom včera :-) V článku o tom, jak těžké je omluvit se.

A co řekl Dexter v páté řadě?

Dexter: „Sometimes partners find us, and as much as we try to push them away,  they work their way into our lives, regardless – until we finally realize how  much we need them.”

Pokračování textu

Rubriky: Dexter, NÁVRATY 2019, Uncategorized, život | Napsat komentář

Sedm divů světa, aneb dary, na které zapomínáme

Další z článků z roku 2013, které by dnes již patřily na můj blog Radost z angličtiny. O tom, které jsou ty divy, se tam totiž mluví anglicky :-) Je to také jeden z článků, ve kterých jsem se začala vyjadřovat k islámské problematice. Jsem vystudovaný arabista a religionista a v arabských zemích či mezi muslimy jsem nějakou dobu žila. Dlouho jsem o islámu odmítala psát, protože jsem z toho, kterým směrem se islám začal ubírat, byla hluboce zklamaná. 


Nedávno se na mém osobním facebooku objevil jeden zajímavý status islámských stránek Islam for kids (nedivte se, byly doby, kdy jsem chtěla jet do Sýrie na stipendium studovat islámskou výchovu a vzdělávání dětí; bohužel z toho přání mi zůstala už jen ta FB stránka…).

A jsem ráda, že ji tam mám, protože postupně obrušuje hrany zklamání, které ze současného dění na poli náboženství (ta agresivita některých skupin muslimů, ta agresivita okolo církví a restitucí, to strašení koncem světa atd., atd.) cítím.

Připomíná mi ty spousty muslimů, které jsem v Egyptě, v Jordánsku, v Izraeli, nebo na Srí Lance potkala a kteří mi nijak neubližovali, nijak mě neobraceli na svou víru (jen na ni byli prostě hrdí… a co, mají se za ni stydět?), ze kterých naopak vyzařovala radost a vděčnost. Snaha žít dobrý život, vnímat své přátele.

Připomíná mi, že muslimové nejsou jen ti, kteří pohoršeně kroutili hlavou nad tím, že jsem šla bez šátku (samozřejmě zakrývající mi vlasy) po Káhiře. Připomíná mi, že jsou to normální lidé, mezi kterými mi bylo dobře a jejichž zbožnost kdysi dávno probudila moje srdce a umožnila mi najít v sobě něco, co jsem v sekulární Evropě tenkrát jako mladá holka nanacházela. V Čechách byly tenkrát jen prázdné kostely… a klid v nich. Ale klid v duši jsem nalezla až díky tomu, že se mi ten jejich Alláh 5x denně zařezával do uší :-)

A onen status? Svědčí o tom, že na islámském FB je možné najít i to, co bychom mohli najít na jakémkoliv českém, nebo anglickém webu. Je to v angličtině… trénujte, trénujte :-)):

A group of students were asked to list what they thought were the present „Seven Wonders of the World.“
Though there were some disagreements, the following received the most votes:
1. Egypt’s Great Pyramids
2. Taj Mahal
3. Grand Canyon
4. Panama Canal
5. Empire State Building
6. St. Peter’s Basilica…
7. China’s Great Wall
While gathering the votes, the teacher noted that one student had not finished her paper yet. So she asked the girl if she was having trouble with her list.
The girl replied, „Yes, a little. I couldn’t quite make up my mind because there were so many.“
The teacher said, „Well, tell us what you have, and maybe we can help.“
The girl hesitated, then read, „I think the ‚Seven Wonders of the World‘ are:
1. to see
2. to hear
3. to touch
4. to taste
5. to feel
6. to laugh
7. and to love.“
The room was so quiet you could have heard a pin drop. The things we overlook as simple and ordinary and that we take for granted are truly wondrous!
THE GIFT OF LISTENING . . . But you must REALLY listen. No interrupting, no daydreaming, no planning your response. Just listening.
THE GIFT OF AFFECTION . . . Be generous with appropriate hugs, kisses, pats on the back and handholds. Let these small actions demonstrate the love you have for family and friends.
THE GIFT OF LAUGHTER . . . Clip cartoons. Share articles and funny stories. Your gift will say, „I love to laugh with you.“
THE GIFT OF A WRITTEN NOTE . . . It can be a simple „Thanks for the help“ note or a full sonnet. A brief, handwritten note may be remembered for a lifetime, and may even change a life.
THE GIFT OF A COMPLIMENT . . . A simple and sincere, „You look great in red,“ „You did a super job“ or „That was a wonderful meal“ can make someones day.
THE GIFT OF A FAVOR . . . Every day, go out of your way to do something kind.
THE GIFT OF SOLITUDE . . . There are times when we want nothing better than to be left alone. Be sensitive to those times and give the gift of solitude to others.
THE GIFT OF A CHEERFUL DISPOSITION . . . The easiest way to feel good is to extend a kind word to someone, really it’s not that hard to say, Hello or Thank You. Friends are a very rare jewel, indeed. They make you smile and encourage you to succeed. They lend an ear, they share a word of praise, and they always want to open their hearts to us.
A gentle reminder — that the most precious things in life cannot be built by hand or bought by man.Dalším z divů světa jsou pro mě dary našeho dětství. To, s čím jsme se všichni narodili, ale dříve nebo později jsme z toho vyrostli. Zapomněli. Nebo přestali věřit. Poselstvím našeho dětství a tomu, jak jim vdechnout po letech život, jsem věnovala knihu Vdechněte život poselstvím svého dětství a svůj druhý online kurz (zdarma) Mimoňská cesta do Jiného světa 2 / Poselství dětství. Bližší info a možnost vstoupit najdete zde:

Mimoňská cesta do Jiného světa 2 / Poselství dětství

 

 

Rubriky: Uncategorized, život | Štítky: , , | Napsat komentář