Peníze, peníze a peníze…

moneyTak nám zabili i toho Dextera :-(

Ne, nelekejte se, žádný spoiler! Já opravdu nemám žádné telepatické schopnosti, neumím se napojit na myšlení autorů (poslední dobou snad radši ani nechci…), ani nemám žádné tajné kontakty na producenty a herce. Nějaké ty zákulisní informace.  Opravdu nevím, jak to celé skončí.

Chci říct, že seriál Dexter je už pro mě úplně zabitý. Co díl, to hlubší beznaděj. A přestože mu stále roste sledovanost, stále mu také roste počet těch, kteří každý díl hodnotí na dexterdaily průměrněji a průměrněji.

To je tak, když se sledovanosti podřídí obsah.

A to je tak, když se něco dělá jen a jen pro peníze.

A mohou nám stokrát říkat, jak stojí za tím, co natočili, jak je to úžasné atd. Když sledujete již poněkolikáté variaci na minulou řadu a hlavně variaci na všechny ty ostatní seriály a la když ten s tím a tamti ho podrazili, již jim nevěříte.

A je vám smutno, když vidíte, jak potenciál tohoto unikátního seriálu doslova „zařízli a hodili přes palubu“, přesně tak, jak to se svými oběťmi dělá Dexter sám.

A protože nic není náhoda a nic se vně neobjeví, aniž by to nebylo i uvnitř, tak musím říct, že to velmi rezonuje s mou snahou také nedělat nic jen pro peníze. Dělat svou práci s radostí a s vědomím smyslu, který má – pro mě, i pro ty druhé. Kolik lidí má takovou práci? Která je naplňuje štěstím? Která je rozvíjí? Do které se ráno těší? Která je nehuntuje na zdraví? Ani tělesném, ani duševním? A která jim zároveň přinese dost peněz, které je zabezpečí? Člověk nepotřebuje jachty, několik domů, několik šaten značkových bot a značkového oblečení a hodinky s vodotryskem (no, stačí třeba s brilianty…).  Ke štěstí stačí tak málo: útulný kout, radostný smích a dost peněz na to, aby člověk mohl žít svobodně.

Měla jsem štěstí na několik zaměstnání, které mě naplňovaly – po různých stránkách. A přece v nich člověk stále narážel na to, jak moc světu vládnou peníze. Negativně vládnou. Ze školství se stává hon na peníze, z turistů se stávají stroje na peníze (psala jsem o tom v Ach, ty peníze), i to zdraví se zdá být dnes jen za peníze. I když každý ví, že za peníze si člověk zdraví nekoupí, stejně jako lásku ne. A když o ty peníze přijdete, vše se vám rozpadne pod rukama. A když ty peníze nemáte, zdá se, že už nemáte světu co dát. A on nemá, co vám sebrat.

Což je mírně osvobozující :-)

Ale já teď nechci být vůbec pozitivní :-) Chci být velmi, velmi kritická :-)

Protože nechápu, proč autoři nemohou být stejně kreativní, jako byli předtím? Proč nás nemohou překvapovat tak, jak předtím? Proč nám musí předhazovat sexuální idoly a myslí si, že vztah dvou sériových vrahů je méně kontroverzní než vztah nevlastního bratra a sestry? Proč se musí lidé ohlížet na to, co řeknou ostatní a kolik za to dostanou, a ne na to, jestli to, co dělají, je upřímné, svobodné a kvalitní? Proč se zapomíná, že něco pořádného stvoří jen ti, kteří to dělají rádi a nespí u toho únavou a netřesou se strachy, že jim druhý den řeknou, že nemají do té práce už chodit?

Dnes je velký dar nežít pro peníze, ale pro život sám.

Dávat svobodně a naplno, a nekalkulovat u toho.

A nemyslet jen na to, co musím získat.

Kéž by všechny bytosti tak mohli žít….

 

Poslední článek ze série věnované Dexterovi naleznete zde.

První článek ze série věnované Dexterovi naleznete zde. Ostatní jsou v rubrice Inspirace.

A aby Vám to nebylo líto, začala jsem psát i sérii věnovanou Dexterovým komentářům v jednotlivých sériích. Tak do toho, první je tady.

Jak už to tak chodí, k některým článkům tady na mém blogu, se hodí určité písně.

Ke tomuhle článku o penězích, se výborně hodí Ka-ching. (We spend money that we don’t posses. Oh, yes.)

Ke článku o tom, proč se vůbec stresovat (Proč se stresovat a proč stresovat již malé děti), se hodí Slow.

Ke článku Jak jste na tom s láskou, se hodí Feel.

Písně to kolikrát řeknou lépe než tisíc článků :-)))

Jo. A pokud byste si rádi přečetli i ty první články inspirované novou řadou Dextera, pak ze série je první zde. A v rubrice Inspirace se skrývají všechny. Jó, kde jsou ty doby, kdy jsem byla zvědavá, jak to dopadne????

Příspěvek byl publikován v rubrice Dexter, život se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 reakcí na Peníze, peníze a peníze…

 1. vimneok napsal:

  Dextra neznám a nesleduju, ale souhlasím s tím, že jakmile začne růst sledovanost seriálu, jde kvalita většinou do kopru… naposledy mě takhle zklamala Hra o Trůny, teda kniha. Ale to souvisí, protože to měla být původně trilogie, ale po úspěchu seriálu to začal autor natahovat o stovky a tisíce stran balastu a to mě tak naštvalo, že jsem to zazdila obojí…

  • avespasseri napsal:

   Hmm. Hru o Trůny zase nesleduju já :-) Ani na Harryho Pottera nejsem velký odborník… ale tam mám dojem, že Rowlingová už přesně věděla, jak ten příběh bude pokračovat dál a že bude takhle dlouhý. Myslím jsem někde četla, že i představitel Snapea od ní věděl, proč Snape reaguje, jak reaguje a snažil se ho hrát tak, aby ta změna na závěr nebyla tak úplně neuvěřitelná…

 2. annapos napsal:

  Také neznám.

  • avespasseri napsal:

   Dexter býval kult, zcela jiný seriál, hlavně mezi všemi těmi Kriminálkami Los Angeles apod. Pohled do hlavy sériového vraha, který je jiný v tom, že má kodex (vraždí jen vrahy, kteří se chystají vraždit někoho jiného) a přes den pracuje u policie. První řada SPOILER nakonec ukázala, že zažil brutální vraždu své matky a to z něj udělalo to, co je. KONEC SPOILERU.
   Všechny řady jsou propojené jeho příběhem, jeho snahou být člověkem, jeho vztahem, zpočátku povrchním, k jeho budoucí ženě a jejím dětem. Posléze jeho vlastnímu synovi. Vztahem k jeho nevlastní sestře. Není to ten prvoplánový seriál, kde jasné dobro bojuje proti jasnému zlu. Kde je každý onálepkován. Což je super, protože v životě to nikdy není tak prvoplánové a jasné. Nejlepší jsou asi první a druhá řada, pak ještě ta čtvrtá. Sledovat teď to, jak se trápí hlavní hrdinové a zjevně z toho už pro ně není cesta ven, a jak se trápí autoři seriálu, je teď už utrpení. Naštěstí je to už poslední řada…

 3. Bavor V. napsal:

  Co to je Dexter nemám tušení. Ale souhlasím s tím, že každá další řada jakéhokoliv seriálu je horší, horší a ještě horší. Ale ještě horší je seriál bez řad zvaný nekonečný. Jenže sledovanost těchto nevýtvorů roste tím více, čím více je onen nevýtvor inteligenčně a dějově omezenější.

 4. Pingback: Fórek na pondělí | Žít je umění

 5. Lucy napsal:

  Mě bavily nejvíc první tři řady..a hodně!! :) (Mám i knížku a je bezva..)No pak jak umřela Rita a tak jsem na to přestala koukat no..no je hodně věcí které časem se zhorší..to je smutné
  Ten článek je bezva..vidím to tak nějak stejně :)
  Grrr jak já nemám ráda komerční věci..ted teda nemyslím dextra ,ja tu poslední řadu neviděla ale prostě obrazně jiné věci,společnoust..odstěhovat se nějak daleko od jejich vlivu..:D

  • avespasseri napsal:

   Jo, to říká manžel taky. Tak aspoň chodí o víkendech do lesa a na trampské chajdě, kterou s kamarádama opravujou, by rád dole zanechal to „drsné“ přespávání, aby to prý byla alespoň nějaká romantika. Protože podkroví už bude fakt jen pro ženy a děti :-)) Jo, první čtyři řady bych tak považovala za ty nejlepší. Tedy kromě té třetí, ta mě nebavila. Pátá mě bavila. Šestá konec. Sedmá začátek. Osmá, tam pořád nemůžu najít žádnou celou epizodu, o které bych mohla říct: Jo, to se jim povedlo.

 6. Pingback: Dexter, jeho konec a konec lidského života… | Žít je umění

 7. Pingback: Dobro a zlo (aneb “grey zone” Dexterova života) | Žít je umění

 8. Letitia napsal:

  Dextera tiež nepoznám. Ale podobné sklamanie som zažila pri seriáli Big Bang Theory. Prvá séria – bola som nadšená, tie postavy boli tak skutočné, verila som im. Hlavne Sheldon. A sledovala som, ako nezapadajú do „normálnej“ americkej spoločnosti a fandila som im. Ale ako rástla sledovanosť a dĺžka seriálu, stával sa stále viac „obyčajným americkým sitcomom“. Situácia sa obrátila – väčšinový divák patril práve k tej „normálnej“ spoločnosti a chcel sa vysmievať „smiešnym postavičkám“, ktoré do nej nezapadajú. Nakoniec sa to ani nedalo pozerať, hoci zo zotrvačnosti sa stále objavuje ten pocit, „čo ak…“ Čo ak sa nekonalo.

  • avespasseri napsal:

   Možná že jsem právě viděla jen ty díly z pozdějších řad a přestože Sheldon mě bavil vždycky, nezaujalo mě to jako celek. Pokud se to zvrhlo ve vysmívání se „těm divným“, ani se nedivím, že mě to nebavilo….

 9. Witch napsal:

  Dextera bohužel dávají tak, aby ho lidi neměli možnost vidět,ale tu a tam kouknu (vstávám totiž první a fakt potřebuju spát rozumnou dobu). Na Hru o trůny mám tuplem smůlu, ale jednou snad přestanou ty bichle putovat po rodině a seriál lze shlédnout po čase. Teď zrovna byly svátky plné debat vševěda s náskokem v obou verzích a tatínka, odkázaného na tv a odložené díly. jsou okouzlení. Já cvičila s vysavačem a tak. ;-)
  Dexter byl v začátcích taková příjemná hravá záležitost, lechtající právě těmi rozpory s morálkou, přitom hluboce pochopitelný coby malá dětská oběť hrůzy. Pravdivé je v tom to, co všichni více či méně uvědomněle cítíme – že ani ti bojovníci na straně dobra a spravedlnosti nezůstávají nepoznamenaní a pokud nejsou „ošetřeni“ možnostmi normální existence a třeba psychologem, potom takových Dexterů může být (bez té elegance) hafo. Proto může být přijatelnější, než tvrdý polda z vlny 70-80.let. Nad novou řadou krčím rameny, neviděla jsem žádný celý díl, nemůžu soudit a stejně bych se soudu vyhýbala. ;-)

  • avespasseri napsal:

   Srovnat to se seriály z osmdesátek mě nenapadlo. Je pravda, že mně se na Dexterovi líbí právě to, že je to v jistém smyslu realističtější – nejsou to ti dobráci proti těm zlým zločincům. I mezi těmi policajty jsou lidi, kteří nejsou černobílí… a i mezi těmi zločinci jsou lidi, kteří nejsou černobílí. Nemám ráda, když se šmahem soudí… podle mě si každý nese nějaký ten stín a kdo jsi bez viny… :-))

 10. Pingback: Dexter, jeho konec a konec lidského života… (Návraty 2019) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s