V labyrintech lásky je velmi snadné se ztratit (MC2)

Už jste objevili ty střípky do mozaiky Vašeho naplněného života, které se skrývají ve Vašem dětství?? A už jste zjistili, jak v sobě najít to nezničitelné, abyste v sobě našli sílu být opravdu svobodní a díky tomu pak své OPRAVDOVÉ sny i naplnit? 

V prvním článku celé šestidílné série (ZDE) jsme zjistili, že v našem dětství se často skrývají poklady, o kterých ani nevíme. A pokud alespoň tušíme, něco v nás nám často brání se jim zcela otevřít a vnést je do života. Vdechnout jim ten život a proměnit tu vyděšenou uzavřenou kuklu v barevného motýla! Druhý článek (ZDE) vyprávěl právě o tom, jaké je to žít naplno, a kde hledat to nezničitelné v nás, co nám umožní takto naplno žít.

Jen málokdo z nás žije opravdu naplno!

Ne v tom běžném slova smyslu naplno, ale s onou vnitřní vášní, odvahou a radostí a v ponoření se do oceánu života a jeho vnímání. Teď a tady. I to je něco, co jsme uměli jako děti, ale ztratili jsme to.

A o čem bude 3. článek?? Často slýcháme o lásce a sebelásce. Pochopit jejich důležitost a pěstovat jak lásku, tak sebelásku je zásadní, pokud chceme žít opravdu šťastně. Láska je totiž oním kontaktem, který nám dává klid uprostřed bouří a pevnou půdu pod nohama v bažinách! Právě proto je láska a sebeláska tématem páté kapitoly mé druhé knížky…

V labyrintech lásky je ale velmi snadné se ztratit! 

Lásky se někdy bojíme, protože jsme se již mnohokrát spálili.

Lásku někdy bereme pouze jako zábavu, protože je to náš způsob, jak si život užívat se všemi jeho vášnivými radostmi.

Ale jak píši v jedné své básni (Moře), 

Láska není hra ani omámení smyslů krásou.

Každý, kdo by na tomto místě zatoužil zůstat, 

bude dřív nebo později vyplaven jako nicotné zrníčko písku na pobřeží

a ti, kteří budou přicházet, aby své tělo nabídli očistné moci vod,

po Vás budou šlapat. 

Proč se někdy lásky bojíme? Proč si myslíme, že láska trpí? Jakými způsoby sami sobě ubližujeme, místo abychom k sobě byli laskaví? Podle čeho vlastně rozpoznáme rozdíl mezi tím, kdy jsme pouze otrokem lásky a kdy jsme skutečnou milující bytostí? To přesně jsou témata páté kapitoly.

 

Žít lásku ale znamená otevřít se!

A proto je právě otevřenost tím dalším krokem (a další kapitolou) na cestě od skrytých poselství našeho dětství k bezpodmínečnému štěstí. Otevřít se totiž není jen tak. Člověk může mít snadno pocit, že ten volný prostor, který ponechává svému milému, aby v něm mohli oba svobodně dýchat, je spíš černou propastí plnou nejrůznějších nebezpečí:

Co když mě dost nemiluje? Co když si najde nějakou jinou/jiného? Co když už někoho takového má? Co když to se mnou nemyslí dost vážně? 

Když se před námi taková černá jáma otevře, rozkývá se nám nad  hlavou smrtící kyvadlo emocí. Pohlcující strach. A touha tu jámu zaházet a to kyvadlo zastavit. Zabránit jakýmkoliv způsobem, aby se stalo to, čeho se tak bojíme. PRÁVĚ ZDE se skrývá ten prvotní okamžik našich problémů! Právě odsud se začnou rozrůstat ta chapadla, která nás drží! A je to stejně děsivé, jak to popsal E. A. Poe ve svém hororu Jáma a kyvadlo. Místo lásky se v nás probudí nedůvěra, žárlivost, snaha druhého kontrolovat a manipulovat… a naše srdce se uzavře. A ztvrdne.

Jak vidíte, otevřenost se může zdát nebezpečná, čím děsivější je svět, ve kterém se ocitneme. A přece je to právě otevřenost, která je tím jediným lékem na naše trápení! Ta jediná opora, ten jediný zdroj všeho pozitivního, co chceme vnímat sami v sobě a předávat dál! Jakékoliv uzavření= ztvrdnutí totiž nakonec člověka zlomí.

Volný prostor ale nezlomí vůbec nic! 

Čím víc se člověk otevírá, tím hlouběji musí prorůstat jeho kořeny, které ho udrží i ve vichřici. A tím lépe musí chápat, čeho se nevzdávat, čemu čelit a co nechat být. Aby se v tom volném prostoru neztratil.

Zpočátku může otevřenost bolet, protože jsme zvyklí na své obranné mechanismy, které nás právě před bolestí otevřenosti měly chránit. Šestá kapitola připomíná systémy, které se snaží člověka chránit, ale nakonec mu jen ubližují. Život nás ale vede jinou cestou. Jeho lekce otevírání se jsou nevyhnutelné. A právě na této cestě člověk nakonec objeví ono nezničitelné v nás!

A ruku v ruce s tímto objevem může přijít i otevřenost, která nás už nezraňuje a před kterou není potřeba se chránit… 

Mnohokrát přemýšlíme, co je pro nás nejlepší. Kterou cestou se vydat? Za jakými sny jít? Naše touhy jsou ale často spíš touhami onoho vyděšeného člověka stojícího nad děsivou jámou, než toho, kdo tu jámu nejistoty v sobě uzavřel.

Motivace nad jámou jsou jiné než ty svobodné motivace, které nevyrůstají ze strachu a touhy, ale z lásky. A k takové důvěře a k takové motivaci pak vede ta cesta od skrytých pokladů našeho dětství k bezpodmínečnému štěstí dál…

O tom zase příště… 

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized, VDĚCHNĚTE ŽIVOT POSELSTVÍM SVÉHO DĚTSTVÍ se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na V labyrintech lásky je velmi snadné se ztratit (MC2)

  1. Pingback: Někdy je všechno jinak, než jsme si mysleli… (MC2) | Žít je umění

  2. Pingback: Někdy je to, co považujeme za cestu ke změně, prachsprostý vzdor, který nevede nikam (MC2) | Žít je umění

  3. Pingback: Ten poslední krok ke štěstí… (MC2) | Žít je umění

  4. Pingback: Co srpen dal? A co vzal? Mně? (I Vám??) | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s