Olympijská kritika

(photo credit: Ben Dauphinee)

(photo credit: Ben Dauphinee)

Začala Olympiáda a jak to tak sleduju, není o kritiku s ní spojenou nouze. Tu Rusko, tu Duka, tu ubytování, tu sport, co je jen o penězích atd. atd. atd.

Já sama se na Olympiádu nedívám. Ale i to je další má ztracená „touha“. Vždycky jsem byla sportovní nadšenec… aktivní sportovec, držitelka kupy medailí, i z jedné dětské mezinárodní Olympiády na mezinárodním táboře :-) Jako studentka VŠ jsem sjížděla v TV zimní, letní Olympiády, dívala jsem se na sporty, o kterých jsem vůbec nic nevěděla (a byl to krásný způsob, jak se s nimi seznámit).

Milovala jsem ty skutečné příběhy skutečných lidí. Nedalo se to vůbec srovnat s dramaty v televizních filmech a seriálech. Tady skuteční lidé prožívali skutečné zápasy, skutečná vítězství, skutečnou radost, případně skutečné sportovní tragédie a prohry.

A přece jsem letos neviděla ani úvodní ceremoniál.

A teď babo raď – jak mluvit o tom všem, co se mi na Olympiádě nelíbí, o tom všem, v čem mě zklamává, o té lítosti, kterou vůči vítězům i poraženým cítím, o té honbě za pozlátkem a výkony a penězi, které vnímám jako symbol toho, kam se ta naše společnost dostala….

Jak o tom všem mluvit a nekritizovat? Je to vůbec možné?

Co Vy? Díváte se na Olympiádu, zajímá Vás? Vnímáte spíš to pozitivní, nebo to negativní? Stromy, nebo les? :-)

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice V pohybu, život se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Olympijská kritika

 1. Sedmi napsal:

  nějak se to za poslední dobu zvrtlo… takže nekoukám… připadá mi to jako stejná fraška, jako byly dřív spartakiády nebo ještě dřív chléb a hry… (když už jsem u toho Říma, těch podobností by se dalo najít víc…)

  • avespasseri napsal:

   Já vím… jak se srovnávají „symptomy“ úpadku Říma a naší civilizace…
   Jednotlivec si jak olympiádu, tak tu spartakiádu (mohu říct, jedné jsem se v Praze účastnila jako „cvičenka“ – Poupata :-)) užije… ale to je koneckonců ten účel, že? Nalákat lidi na něco, co je emočně vytrhne ze šedi dnů a dovolí jim zapomenout…
   Nepřipisovala bych to ale pouze nějakým konspiracím apod., my tohle, každý jednotlivec, beztak děláme dnes a denně – vrháme se po nesmyslných náhražkách, které na první pohled vypadají lákavě a pomáhají nám získat např. lepší náladu, ale pod povrchem se už nic hezkého neskrývá…
   Žádáme si to… tak to dostáváme…

   • Sedmi napsal:

    no jasně… možná je to spíš tím, že já mám úniky jiné… a taky tím, že moc nemusím davové akce, jakékoliv…

    • avespasseri napsal:

     Jj, každý máme něco :-) Já paradoxně davovky taky nemusím, ale zrovna Olympiáda u TV byla taková hodně individuální :-))))) Ne, chápu, jak to myslíš :_)))

 2. jolana88 napsal:

  nedívám, neláká. Nepochopila jsem „máme“ medaile – národní hrdost, jistě, hezká – ale oni dřeli. Na druhou stranu – oslavovat 15místo jako bezva úspěch? Památný výrok k ruské krasodvojici:“škoda, že nemáte barevné televizory – On v černém, Ona v bílém“, mi pro zblázněný čas dostačuje. PS: v Rusku a na Ukrajině jsem byla – takže si o zpravodajství a článcích myslím své.

 3. Vanilka napsal:

  Kdybych měla čas, dívala bych se aspoň na krasobruslení.

  • avespasseri napsal:

   Krasobruslení… to mám z toho všeho nejraději. A ještě biatlon… na ten jsem se dívávala ještě než z toho pro nás koukala nějaká medaile :-) Ale těch zimních sportů by se našlo víc….

 4. Pingback: Kritizovat, či nekritizovat, toť otázka… | Žít je umění

Chcete něco říct? Prosím. Líbilo se? Hej, potěší mě, když to budu vědět :-) Like :-) Líbilo se strašně moc? Sdílejte, lidi, sdílejte! Díky!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s